Teensylu - levelup

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Teensylu - levelup

Postautor: syntetyczny » 24 maja 2013, 21:37

Witam,

Jestem nowy na forum, trochę wciskam szpilek tu i tam i dręczę kolegów z forum różnymi dziwnymi pytaniami. Tyle słowem wstępu.
Od jakiegoś czasu śledzę rozwój drukarek 3d, ożywiłem rostocka JaFuzza i teraz buduję swoją wersję H-bota. A ponieważ, sercem każdej drukarki jest ekstruder, a duszą elektronika(albo na odwrót), chciałbym odświeżyć projekt teensylu(jak również moje trochę zardzewiałe umiejętności programisty).

Moim celem jest poprawienie nieznacznie projektu teensylu 0.8, przerysowanie go do KiCada, uzupełnienie padów Gnd o termopady, bardziej rozmyślne rozłożenie masy(bo to co jest teraz to koszmar), poprawienie silkscreena, aby lutowanie nie było tak trudne i opisy nie nachodziły na pady.
Tyle z kosmetyki, a z części to wprowadzenie kwarca w metalowej obudowie i kondensatorów, wywalenie zbędnych kondensatorów, zmiana regulatora 7805 na coś bardziej "ludzkiego" ale wymienialnego i dostępnego, wywalenie USB B i zamienienie go usb micro/mini.

Jak się spojrzy, to tylko kosmetyka, albo AŻ kosmetyka. Niekiedy projekty o takie pierdoły potrafią się przedłużyć o rok :bania:

Prosiłbym o dopisanie jakiś dodatkowych zmian w projekcie. Nie interesuje mnie dodawanie LCD, karty SD i innych "bajerów", gdyż chciałbym aby projekt był taki jaki jest. Może wtyczki zrobię takie, żeby można było w prosty sposób rozszerzać elektronikę o dodatkowe moduły.

Gdy wszystko zakończy się moim zadowoleniem, projekt będzie poddany zbiorowemu zamawianiu i będę się starał, aby awansował do teensylu 0.9 . Wszystko oczywiście openhardware.
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

wulfnor

Re: Teensylu - levelup

Postautor: wulfnor » 24 maja 2013, 21:44

USB mini jest do dupy, po 100 cyklach włożenia wtyczki jets luzne, usb micro jest lepsze, ale... te dwa złacza są to urzadzeń mobilnych, sa lutowane powieszchniowo. Wyobraz sobie ze ktos przesuwa drukarke z kablem, zachaczy i wtyczka jest wyrwana razem ze sciezkami. Dlatego jest do urzadzne moblinych ktore maja mała mase. USB B jets tutaj jak najbardziej wskazane, jest lutowane THT, bardzo trudno je uszkodzic.
Co do reszty to sie zgadzam... ale ja skonczylem robiac sunbeama :P
Po za tym które kondensatory uważasz za zbedne?

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 24 maja 2013, 22:02

Z USB B mam na pieńku. Po prostu wielokrotnie wyrywałem go z płytki drukarki zwykłej laserówki. Co do usb micro/mini(zawsze mi się mylą), to zgoda, jest do urządzeń mobilnych, ale teraz wszystkie telefony sprzedawane w unii będą w nie wyposażone, zgodnie z dyrektywą unijną..W związku z czym również w mojej wersji. Nie uważam, aby elementy montowane powierzchniowo były mniej wytrzymałe mechanicznie ;)

Co do kondensatorów, to na pewno te 2 największe, czyli C12 i ten po przeciwnej stronie. O i jeszcze ledy wywalę przewlekane na rzecz smd.

Ja nie będę się porywał na dużą, własną elektronikę, bo nie jestem producentem drukarek 3d i nie zależy mi na "własnym" produkcie(bo i tak wszystkie te sterowniki, co są teraz opierają się o jeden i ten sam procek)...
eppure si muove

acc

Postautor: acc » 24 maja 2013, 22:17

Witaj twórco kreatury :)

ja zadam podstawowe pytanie - w jakim celu chcesz to robić? Jeżeli kosmetyka to czy nie lepiej zacząć np od uwolnionego Sunbeama i ewentualnie jego przerabiać ? Chyba że tak dla sportu, by mieć dla siebie coś co pasuje, ale "po swojemu"...

No i nie wszystkie elektroniki opierają się o ten sam procek - te najnowsze powstają już na ARMach przecież.
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 24 maja 2013, 22:20

Owszem, te najnowsze są na ARMach, ale w zasadzie poco? Chce przerobić, gdyż ta płytka jest relatywnie tania i zawiera optymalną ilość elementów. Te wszystkie inne projekty są duże i powiedzmy, że wielkość jest moją główną motywacją. Poza tym, wg mnie teensylu to na prawdę udany projekt.
eppure si muove

martin

Postautor: martin » 24 maja 2013, 23:01

Witam.
Po przeczytaniu twoich założeń, nasuwa mi się w zasadzie jedna myśl ..... daj małpie brzytwę..... resztę znasz.
A tak na troche poważnej.
Tak z "małpiej ciekawości" ;) po co chcesz wszystko rysować w kiCAD ? Co chcesz udowodnić, że kicad też się nadaje do projektowania.
Druga sprawa nie wiem jak ty ale, nie przekonuje mnie w żaden sposób montaż gniazd mini,micro USB na płytce twierdzisz, że USB B jest do bani bo je kilka razy wyrwałeś.
Nie wiem jak ty ale ja nie przestawiam drukarek przez ciąganie ich za pomocą kabla USB ;) . Patrząc na mechaniczny sposób montażu gniazd USB to USB B ma zdecydowanie najlepsze właściwości mechaniczne pola mocujące są zdecydowanie największe spośród wszystkich gniazd, to wszystkie te dziwy smd są bardziej podatne na wyrwanie (pady wielkości zero zero nic ), ale to moje zdanie i ostatnia sprawa jeżeli zaczynasz od wywalenia kondensatorów na torze zasilania to ja już zaczynam się bać.
Jeśli a oz­nacza szczęście, to a = x + y + z;
x - to pra­ca,
y - roz­rywki,
z - umiejętność trzy­mania języ­ka za zębami.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 24 maja 2013, 23:12

martin pisze:...ale to moje zdanie i ostatnia sprawa jeżeli zaczynasz od wywalenia kondensatorów na torze zasilania to ja już zaczynam się bać.

Podaj mi przynajmniej 1 poważny powód, dla którego powinny być te kondensatory. Ja po prostu nie widzę potrzeby, każdy silnik ma swój kondensator, który powinien mu starczyć dla potrzeb hamowania i oddawania energii. Co do reszty. Możemy się sprzeczać, a ja i tak swoje zrobię.
Czemu nie Eagle? Dlatego, że w KiCadzie długo już pracuję i mam wprawę, a w Eagle mam problemy z tworzeniem swoich bibliotek do "unikalnych" obudów. Niczego nie chce udowadniać, po prostu robię taki mały update płytki. Prosiłbym o zmiany, które warto byłoby wprowadzić w nowy projekt.
eppure si muove

wulfnor

Postautor: wulfnor » 24 maja 2013, 23:30

ten kondensator jest po to zeby odfiltrowac syf jaki robia hot-bed i hot-end. Nie mowie ze akurat potrzeba te 680uF czy ile jest, ale wypadalo by dac te 100uF. Kondensatory nie kosztują wiele.

martin

Postautor: martin » 25 maja 2013, 0:00

Witam.
Wcale nie mam zamiaru cię odwodzić do twojego pomysłu.
Co do kondensatorów to już wulfnor się wypowiedział, moje zdanie jest takie że wszystkie "odbiory" powinny mieć kondensator blokujący a już tym bardziej te z "odległym zasilaniem".
Co do zasadności to zobacz, że głowica jest sterowna pid'em, co przy rezystorach nie jest aż takim problemem, ale przy wykorzystaniu grzałki już tak. No chyba, że wychodzisz z założenia, że źródła sterowane PWM są "bez zakłóceniowe" ;) tym bardziej, że spora część osób stroi pid'a tak aby mieć jak najlepszą stabilizację temperatury. Kolejna sprawa to przewody od silników, przewody od grzałek, termistorów i innych "akcesoriów"z reguły idą w jednej wiązce więc "amputowany" kondensator ma jak najbardziej sens (co do pojemności również się nie wypowiem zakładam, że był dobrany empirycznie) ponieważ blokuje potencjalne śmieci jakie mogą się pojawić.
Podsumowując nie wiem czy wiesz ale już ktoś wykonał taką pracę
viewtopic.php?f=13&t=1963
patrząc na zdjęcia wygląda obiecująco
Jeśli a oz­nacza szczęście, to a = x + y + z;
x - to pra­ca,
y - roz­rywki,
z - umiejętność trzy­mania języ­ka za zębami.

yru

Postautor: yru » 27 maja 2013, 14:17

ok spece, chocby tam byl caly bank kondensatorow to nic nie da, bo lezy zaraz obok najmniej lubiacego szumy elementu i dzieli z nim mase , czyli procka.

ja jestem za wywaleniem kondensatora. razem z kluczami na osobna plytke :)

ale usb bym nie ruszal, B jest OK. mini, przejdzie w duzym tloku, micro - to jakas pomylka, ktos chcial chyba zrobic zlacze wew. plytka plytka ale przylutowal kabel i juz tak zostalo.

ktos prace juz moze wykonal, ale siadl na niej zadkiem i udaje, ze nie wie o co biega

ja popieram syntetyczna inicjatywe

kicad jest tez bardziej open i blizszy duchowi reprapa niz eagle

ale wydawalo mi sie, ze ktos juz cos zaczal w kicadzie - https://github.com/simonantonio/Teensylu

Wróć do „Teensylu”