SunBeam 2.0, Smoothieware i limity dla osi

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

SunBeam 2.0, Smoothieware i limity dla osi

Postautor: imrahil » 10 paź 2014, 10:58

Witam,
chodzi mi o krańcówki i ruch wykraczający poza zakres maszyny. Jak sobie z tym radzicie?

Z tego co widzę w kodzie Smoothie to software-limits są wogóle nie zaimplementowane. Można jeździć gdzie się chce.
W najnowszych wersjach prosto z Githuba jest coś takiego jak "xxx_limit_enable" (gdzie xxx to oś alpha, beta, gamma) które zabija drukarkę (wymaga resetu) kiedy najedzie się na endstop. Ale problem polega na tym, że jak się ma endstop tylko z jednej strony to z drugiej można sobie jechać ile dusza zapragnie...

Przykład z wczoraj - w maszynie Stelmiego mamy endstop na X_max (po prawo), czyli zero jest po drugiej stronie osi (po lewo).
Mamy w configu wpisane powiedzmy

Kod: Zaznacz cały

alpha_min=0
alpha_max=270

bez problemu mogę jednak jechać na X=-100 czy X=280 (280, bo tak miałem akurat zdefiniowany stół w Yarrh'u, a aktualny firmware dla Sunbeam nie wspiera "xxx_limit_enable") :evil:

Wiem, że rozwiązaniem jest większa uwaga i wiedza co się robi ale wolałbym żeby drukarka bardziej dbała sama o siebie :)
Drugiego kompletu krańcówek nie podłączę bo nie mam gdzie...

Coś mi się widzi, że będę musiał dopisać trochę kodu tu i tam ;)
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki

Re: SunBeam 2.0, Smoothieware i limity dla osi

Postautor: evrybadykombinerki » 18 lip 2015, 19:16

Jako że zbliżaja się po trochu wykopki powiem tak:
- też przechodze ten ból, ale nic odkrywczego nie wykombinowałem - gdy coś znajde opiszę tutaj..

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 18 lip 2015, 19:43

napewno masz najnowszy firmware dla Sunbeam? zdaje się że w międzyczasie chłopaki dodali taką funkcję do swojej wersji Smoothieware
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki

Postautor: evrybadykombinerki » 22 lip 2015, 11:06

No tak.. Jeszcze do tego wątek pomyliłem (mam AZMSSZ- coś tam)
I w configach zgodnych z aktualnym smoothieware można znaleźć tylko to

# optional enable limit switches, actions will stop if any enabled limit switch is triggered
#alpha_limit_enable false # set to true to enable X min and max limit switches
#beta_limit_enable false # set to true to enable Y min and max limit switches
#gamma_limit_enable false # set to true to enable Z min and max limit switches

..Nie jestem w tym specjalnie rozgarnięty.. mówisz że to jest "kill" po najechaniu na krańcówkę (np Xmin lub Xmax) ...na pewno nie software'owy "switch"/ "kill" po osiągnięciu tych współrzędnych?

A jak configach do Sunbeam 2.0 wygląda to rozwiązanie do ich wersji firmware'u o którym wspomniałeś.. Przyglądałeś się może? Ciekawa sprawa..

Wróć do „Sunbeam”