Moja przygoda z drukarką Mendel90 (wersja patriotyczna)

Tymek

Moja przygoda z drukarką Mendel90 (wersja patriotyczna)

Postautor: Tymek » 20 lis 2016, 14:07

Witam !
Mam na imię Tymoteusz, mam wiele zainteresowań, w których bardzo pomocna byłaby drukarka 3D. Po krótkim wywiadzie środowiskowym skupiłem się na na prostym modelu Mendel 90. Składanie drukarki niestety jest rozciągnięte w czasie z uwagi na fakt, iż drukarka ta powstaje w sposób nie naruszający domowego budżetu ( tak głosi teoria). Wiem, że dzisiaj są w modzie inne modele o lepszych parametrach, ale umówmy się nikt nie powiedział, że to moja ostatnia drukarka ;)
Więc zaczynamy:
Rama drukarki to znany twór kolegi z forum ( bardzo polecam, dobrze wykonana, dobrze zapakowana i ekspresowa wysyłka).
Pierwszy etap to przymiarka, klejenie i zaimpregnowanie płyt mdf. Ja zastosowałem impregnat ALTAX szybkoschnący, gruntujący (dostępny w Castoramie w formie 750ml butelki) nakładany małym wałeczkiem z gąbki. Następnie kilka warstw białej farby w spreju z przeszlifowaniem powierzchni. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale myślę, że do normalnego domowego użytku wystarczy, jeśli ktoś nie będzie drukarki zalewał wodą. Mam pewne doświadczenie z drewnem i wodą z uwagi na akwaria :)
Kilka fotek z etapu malowania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie przymiarka części z ABS. Części zakupione również od jednego z użytkowników forum na allegro.
Jakość wykonania dałbym 4+. Pewne elementy miały delikatne defekty, ale myślę że bez wpływu na całość urządzenia.

Obrazek

Teraz widać już dlaczego w tytule drukarka patriotyczna :)
Obrazek
Obrazek

Jak widać całość prezentuje się jak do tej pory całkiem schludnie i zostało zaakceptowane przez moją drugą połowę, która z pewną obawą patrzy na nowe klamoty w domu ;)
Silniki to SX171005LQCEF ze sklepu https://filasklep.pl/silniki-krokowe/14 ... 52-nm.html
Tutaj na pochwałę zasługuje fakt, iż sprzedawca do paczki dorzucił próbkę filamentu DD PET-G :git: :git:
Zapakowanie, czas realizacji oraz kontakt również na wysokim poziomie.
Obrazek

Na tę chwilę to niestety tyle. W tym miesiącu zakończone zostaną prace nad mechaniką ( zamówię wałki liniowe oraz łożyska) Fotorelacja niebawem.
Pozdrawiam serdecznie !

Awatar użytkownika
Artu

Re: Moja przygoda z drukarką Mendel90 (wersja patriotyczna)

Postautor: Artu » 20 lis 2016, 17:02

Mała uwaga/porada... Elektronikę umieść z lewej strony (patrząc od przodu) bowiem jest tam więcej miejsca, i nic nie będzie wystawać poza obrys tak jak w mojej, i wielu innych.
Pozdrawiam, Artur

Tymek

Postautor: Tymek » 20 lis 2016, 19:27

Artu, myślałem by umieścić zasilacz przemysłowy 30A z prawej ale od środka płyty. Natomiast same arduino z ramps po drugiej stronie...nie mam tych elementów wiec ciężko mi sprawdzić czy ma to sens. Same kable chcę jak najbardziej pochować żeby nie było zbędnej plątaniny :)

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 21 lis 2016, 7:53

Tutaj nie chodzi o "plątaninę", bo to jest do "ogarnięcia" (jeśli komuś się chce :mrgreen:), ale o to, że "kanapka" Mega + Rams zamontowane z prawej strony wystają i to bardzo poza obrys ramy. Tak to wygląda u mnie (teraz zrobił bym inaczej :x):

201611211378_crop.jpg

201611211377_crop.jpg

Wszystko co się dało poprowadziłem pod płytą dolną:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur

Tymek

Postautor: Tymek » 21 lis 2016, 12:19

Faktycznie masz rację... nie sądziłem że tyle miejsca arduino zajmuje z rampsem :) Mam dylemat ze sprzęgłami... z ciekawości zamontowałem te drukowane plus pręt 8mm i przy obrocie ma to takie bicie że szok. Widzę że masz aluminiowe, w jakiej cenie ? Na allegro widziałem tanie ....pytanie czy to do czegoś się nadaje.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 21 lis 2016, 12:35

Ja akurat mam chińskie, czyli zapewne takie jak te tanie z Alledrogo i nie narzekam :D
Co prawda teraz zrobił bym nieco inaczej oś Z, ale... ;)
A konkretnie chodzi mi o to, że podparł bym śruby na łożysku, aby nie "wisiały" na sprzęgle i osi silnika. Coś mniej więcej w tym rodzaju: http://www.thingiverse.com/thing:220505 tylko z łożyskiem oporowym na górze :git:
Dobrym rozwiązaniem są również sprzęgła kłowe, ale również w ich przypadku nie rezygnował bym z "podparcia" śruby.
Poza tym, ja zastosowałem pręty gwintowane nieco lepszej jakości ze stali A2, a nie "marketowe" :git:
Pozdrawiam, Artur

Tymek

Postautor: Tymek » 21 lis 2016, 14:18

Hmmm bardzo fajne te modyfikacje tylko mam za mało doświadczenia w programach żeby przerobić pod swoje potrzeby. Pozostaje mi zrobić to co mam, zobaczyć jak drukuje i kombinować dalej. Masz może jakąś galerie przedmiotów wydrukowanych na swojej drukarce?

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 21 lis 2016, 18:59

Moje wydruki są wstydliwe, i nie chcą się fotografować :lol:
Poza tym w 99,9% drukuję elementy "techniczne" i nie ma się za bardzo czym chwalić :P Jedna z moich ostatnich "wypluwek":

201610221315_crop.jpg
Pozdrawiam, Artur

Tymek

Postautor: Tymek » 22 lis 2016, 21:21

Jaką masz głowicę? Pewnie Lama... Zastanawiam się nad nią...tylko najtańsza to ona nie jest :(

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 22 lis 2016, 21:29

Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Mendel90”