Mendel90 ⌀12mm relacja

hmm

Mendel90 ⌀12mm relacja

Postautor: hmm » 27 kwie 2016, 21:46

Witam, chciałem przedstawić moją amatorską budowę drukarki 3d :) Po przeszukaniu internetu wybór padł na Mendla 90 z racji prostoty budowy. Mam nadzieję, że ta krótka relacja przekona jak najwięcej niezdecydowanych osób do budowy własnej drukarki.
Na początek lista części i cennik:
- Hotend, wentylator, koła zębate 16t z łożyskiem, osłona na kable, dodatkowa dysza i 2 metry paska gt2 od tego sprzedawcy 60zł
- Łożyska liniowe LM12UU 12 sztuk 42zł
- koła zębate 16t 2 sztuki 5,2 zł
- radełko mk7 3,4 zł
- elektronika, termistory, sprężynki na stół i sprzęgła od tego sprzedawcy 205 zł
- extruder goliat 192 zł
- silniki 164 zł
- mdf 18mm na ramę 19 zł
- wałki liniowe 12mm 230cm z CENTRUM-CNC 81,3 zł
- plastiki 181 zł
- śrubki, przekaźnik, pręt M8 i kable 65 zł
- szyba 4mm 5 zł

Wszelkie ceny z wysyłkami co łącznie daje 1023 zł. (Ceny liczone według tego co ja płaciłem kilka miesięcy temu, obecnie widzę, że może być nawet parę złotych taniej. Jeśli czegoś zapomniałem dopisać to proszę mówić.)

Jeśli nic nie zmieniamy to wałki powinny mieć długości: 2x340mm, 2x410mm, 430mm, 290mm. Pręty M8 2x310mm.

Na początek będziemy potrzebowali płytę mdf o grubości 18mm i wymiarach 821x650mm (ewentualnie inne jeśli coś zmienialiśmy). Takie ułożenie planów pozwoli zminimalizować potrzebną ilość materiału oraz cięć co było dla mnie dość istotne.

Obrazek

Plany naszej druarki tworzymy zgodnie z tymi tutorialami: 1 2. Następnie je drukujemy jako plakat wycinamy i sklejamy. Naklejamy wydrukowane plany i czeka nas zabawa z wyrzynarką. Mi jak widać poszło średnio :D

Gdy mamy wszystko wycięte to możemy powiercić wszelkie potrzebne otwory a potem ewentualnie pomalować drewno.
Silniki które zastosowałem:
STP-43d3013 na X oraz Y (0,5Nm)
KH42JM2B247 na Z (0,38Nm)
STP-43D2024 Extruder (0,43Nm)

Po wielu godzinach walki wyszło coś takiego:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do sterowania stołem zastosowałem zwykły przekaźnik za 4zł.
Obrazek

Przy wałkach 12mm w okolicach hotendu było ciasno, ale po paru przymiarkach udało się wszystko wcisnąć.
Obrazek

Drukarka jest obecnie wstępnie skalibrowana, 10mm to 10mm, ścianka ma 0,32mm tak jak zadane, a ekstruder na zadane 10mm wypluwa 10mm. Zostało dopracowanie kalibracji i w przyszłości próba podkręcenia prędkości.
Poniżej wczorajszy wydruk nawiewu. Szału nie ma. Sporo tych przerw to pęknięcia od skurczu aczkolwiek nadal dużo brakuje do ideału. Drukowane z absu plastspawu.
Obrazek

Obrazek

Tutaj katalog ze zdjęciami drukarki.

Zapraszam też do obejrzenia krótkiego filmiku ze składania gdzie można zobaczyć większą część budowy:
https://www.youtube.com/watch?v=gi9_jz8V7Kg
Pozdrawiam.

Wróć do „Mendel90”