Druk kolorowy

marcizak

Druk kolorowy

Postautor: marcizak » 28 lut 2016, 13:45

witam
Buduję moją pierwszą drukarkę 3D. Mam już za sobą zbudowanie dwóch frezarek CNC, więc proszę o wyrozumiałość w kwestii zadawanych przeze mnie pytań, ponieważ chcę przeskoczyć podstawy i przejść do konkretów, prowadząc wyłącznie merytoryczną dyskusję, pozbawioną cech niepotrzebnych wtrąceń czy jak to często na forach bywa - zmiany tematu postu w trakcie jego trwania. Otóż po przerzuceniu dziesiątek, jeśli nie setek poruszanych tematów na tym forum (może po prostu nie miałem szczęścia), nie mogłem znaleźć rzetelnych informacji na temat:

1. Jaka płyta główna sterująca drukarką 3D, jest w stanie obsłużyć 3 lub 4 ekstrudery. Założona przeze mnie ilość ekstruderów wynika z dostępnych obecnie gotowych do zakupienia głowic drukujących z trzema (Diamond hotend) lub czterema dyszami (Kraken E3D). Przy czym nie chcę w ogóle poruszać tematu problemów związanych z drukiem wymienionymi głowicami, ponieważ zostało to już opisane.

2. Jaka płyta sterująca umożliwia podłączenie napięcia dla sterowników silników krokowych wyższego od 24V, bez jakichkolwiek modyfikacji, ewentualnie po drobnych zmianach . Maksymalną wartość napięcia jaką przewiduje do zasilania sterowników wynosi 35V i jest ona związana z parametrami mojego zasilacza oraz ograniczaniami maksymalnych wartości napięcia dla Stepsticków (mam tu na myśli sterownik silników krokowych TMC2100). Osoby nieświadome tematu, informuję iż zwiększając napięcie zasilania silników krokowych, pozwalamy na zachowanie wyższego momentu obrotowego rozwijanego przez silnik przy wyższych prędkościach obrotowych. Silnik ma po prostu jakby więcej siły i można używać większych posuwów przejazdowych.

3. Jakie oprogramowanie jest w stanie obsłużyć odpowiednio 2, 3, 4 ekstrudery (chciałbym drukować kilkoma kolorami, minimum trzema, ale jeśli oprogramowanie będzie kosmicznie drogie, to nie wykluczam również druku dwoma kolorami). Mile widziana również informacja o tym, czy program jest bezpłatny, cz też przeciwnie , jakie ma ograniczenia w wersji Demo, czy działa pod Windowsem czy Linuxem.

Bardzo proszę o rzetelne odpowiedzi, z pełna nazwą sterownika lub oprogramowania, itp. Chciałbym również zaznaczyć, że dokładne opisanie problemów poruszanego tematu, pozwoli w przyszłości innym osobom na sprawniejsze rozwiązywanie problemów druku kolorowego. Być może jest jeszcze coś czego nie wziąłem pod uwagę.

Załączam również ogólny widok projektowanej przeze mnie drukarki 3D, żeby nie było ze leń jestem. Planowane pole robocze: 300x300x500 mm. Obudowa ze sklejki 21 mm (mam akurat dużo). Zaprojektowana tak, aby kupić tylko to co konieczne, resztę wykonam sam bo mam czym.
Prowadnice osi Z - 16 mm
Prowadnice osi X i Y - 10 mm
Prowadnice pod przejazdy dla osi X i Y - 12 mm (budowa oparta na Zortrax M200)
Wszędzie tulejki ślizgowe z brązu (prawdopodobnie z możliwością kasacji luzu jeśli pasowanie będzie zbyt luźne)
Śruby i nakrętki trapezowe z brązu Tr10x3
Wielkości pojedynczego skoku silnika krokowego dla każdej osi zaprojektowane tak, aby były w jednostkach metrycznych całkowitych: X = 0,05 mm; Y = 0,05 mm; Z = 0,02 mm.
Silniki krokowe osi X i Y - Shinano STP 59D3010, około 1Nm dla sterowania unipolarnego
Silnik krokowy osi Z - Sanyo denki 103H7126, około 1,5 Nm dla sterowania unipolarnego
Drukarka jest na razie kanciata, ale ostatecznie poprawię obudowę gdy już będę miał zaprojektowany cały osprzęt.
Załączniki
2.jpg
Napędy
1.jpg
Obudowa i napędy

Wróć do „Archiwum forum”