Projekt "Zbuduj z nami drukarkę 3D !"

Awatar użytkownika
animos

Re: Projekt "Zbuduj z nami drukarkę 3D !"

Postautor: animos » 29 paź 2014, 8:58

Dobrze,że coś robią.
Na początek drukarka, a na niej można będzie wydrukować części do bardziej ambitnych projektów.
I całość ma być dostępna za darmo dla innych studentów, to zupełnie inne podejście niż większości osób, która chce na druku 3d zarabiać.
A i nie proszą firmy o darowanie drukarki, tak jak to ma miejsce w Fablabach (np. w Warszawie) tylko samo chcą ją zrobić - czytaj poświęcić swój czas dla dobra ogółu studentów zamiast zarabiać tylko na siebie.

Cenna inicjatywa, warto, aby część firm z branży druku 3d zobaczyła, że można tak non profit działać.

Awatar użytkownika
MiniK

Postautor: MiniK » 29 paź 2014, 12:57

Idea fajna, ale podszedł bym do tematu ambitniej. Przejrzyj wątek o "Top Weight Hardware - duża drukarka z Bydgoszczy", drukarka zaprojektowana od zera o dużym polu roboczym. Autor nie zajmuje się zawodowo budowaniem drukarek, a pierwsze wydruki wyglądają co najmniej imponująco. Co do środków to jak zwykle trzeba aktywnie poszukać dookoła. Pamiętam jak organizowałem lata temu warsztaty na architekturze. Materiały zawsze zdobywaliśmy od sponsorów z zewnątrz czasami również gotówkę na udokumentowane wydatki i zakupy, zawsze jakoś się udawało a przecież tematyka nie była nigdy aż tak lotna i medialna jak DRUKARKA 3D :-). Dodam że nie były to drobne kwoty w porównaniu do kasy którą potrzebujecie na drukarkę.
Zróbcie projekt i dobre wizualizacje, to zawsze podstawa do rozmowy z kimś kto może pomóc.
A tak poza tym to powodzenia

Awatar użytkownika
Tomasz

Postautor: Tomasz » 29 paź 2014, 13:49

Cieszę się, że wyraziliście opinie na temat projektu.

Na coś o wiele bardziej ambitnego przyjdzie czas po zbudowaniu drukarki. Ta ma nam właśnie w kolejnych projektach pomóc.

Nie każdy student automatyki i robotyki ma wielkie doświadczenie w tych sprawach (prawda jest taka, że mało który ma). Uczelnia uczy nas głównie teorii, co jest przydatne, ale praktyki to my za wiele nie mamy, przynajmniej na drugim roku. Studiowanie polega na samodzielnej nauce. Dlatego ta drukarka ma nam przybliżyć elektroniczny świat (o ten głównie nam chodzi) :)

Być może nawet dziecko z podstawówki złożyłoby taką drukarkę. My oprócz zwykłego składania części w całość, chcemy podejść do sprawy po inżyniersku. Wykorzystać zdobytą już wiedzę przy realnym projekcie. Sprawdzać, dlaczego coś ma być zrobione tak, a nie inaczej. Wreszcie, nakładać własne poprawki i ulepszenia.

Kółka naukowe są fajne. Ale lepiej mieć drukarkę we własnym pokoju niż na uczelni.
W naszym przypadku gdy drukarka nie będzie innowacyjna, nie bardzo widzi mi się wspieranie takiego projektu przez AGH.

SWJ pisze:od studenta oczekuje się czegoś więcej...

Zapewniam, że kolejne projekty będą naszego autorstwa i będziesz mógł je śledzić na forum.

vinczuch pisze:Dać kasę studentom na drukarkę to lepiej od razu kupić im piwo ;)

Nie szufladkuj ludzi ;) Jak ja uwielbiam ten stereotyp studenta alkoholika...

animos pisze:Dobrze,że coś robią.
Na początek drukarka, a na niej można będzie wydrukować części do bardziej ambitnych projektów.
I całość ma być dostępna za darmo dla innych studentów, to zupełnie inne podejście niż większości osób, która chce na druku 3d zarabiać.
A i nie proszą firmy o darowanie drukarki, tak jak to ma miejsce w Fablabach (np. w Warszawie) tylko samo chcą ją zrobić - czytaj poświęcić swój czas dla dobra ogółu studentów zamiast zarabiać tylko na siebie.

Cenna inicjatywa, warto, aby część firm z branży druku 3d zobaczyła, że można tak non profit działać.

Dzięki :git: Nie muszę sam tego pisać

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 29 paź 2014, 14:43

animos pisze:Cenna inicjatywa, warto, aby część firm z branży druku 3d zobaczyła, że można tak non profit działać.

Wiesz, działalność gospodarcza z definicji służy zarabianiu pieniędzy. ;)
Działania non profit mogę prowadzić mając wolny czas i pieniądze jako osoba prywatna lub w ramach jakiegoś klubu, stowarzyszenia. Nie jako "podstawowa" firma, która ma mi dostarczyć środków na rachunki, jedzenie itp.

Tomasz pisze:Jak ja uwielbiam ten stereotyp studenta alkoholika...

Chyba nie twierdzisz, że to tylko fantazja? ;) Bardzo duża część studentów Twój pomysł skwitowałaby: "hehe, za darmo to robisz? po co? chyba cię pokręciło, hehe, frajerze".

BTW nie dałoby rady wydębić kasy od uczelni albo chociaż zorganizować z kolegami zrzutki? Robicie coś de facto dla studentów, a o kasę prosicie ludzi zupełnie z zewnątrz - trochę to dziwne.

Awatar użytkownika
Tomasz

Postautor: Tomasz » 29 paź 2014, 15:12

Przecież nie reklamujemy się tylko tutaj. A studentów tutaj zapewne też jest dużo ;)

grpiotr
Kontaktowanie:

Postautor: grpiotr » 29 paź 2014, 16:32

Angażując uczelnie urządzenie zostało by jej własnością (coś o tym wiem :) ) a chyba nie o to tutaj chodzi. Ja się obawiam gdy Wasz projekt się powiedzie nie odgonicie się od zamówień. Powodzenia, trzymam kciuki!
Profesjonalny druk 3d:
http://3dl.tech

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 29 paź 2014, 19:14

Tomasz pisze:Cieszę się, że wyraziliście opinie na temat projektu.

Na coś o wiele bardziej ambitnego przyjdzie czas po zbudowaniu drukarki. Ta ma nam właśnie w kolejnych projektach pomóc.

Nie każdy student automatyki i robotyki ma wielkie doświadczenie w tych sprawach (prawda jest taka, że mało który ma). Uczelnia uczy nas głównie teorii, co jest przydatne, ale praktyki to my za wiele nie mamy, przynajmniej na drugim roku. Studiowanie polega na samodzielnej nauce. Dlatego ta drukarka ma nam przybliżyć elektroniczny świat (o ten głównie nam chodzi) :)

. . .

Taka sugestia :-) poprawcie swoją stronę bo piszecie że budujecie model i3 po czym na powitanie wita nas i2 oraz fotka z częściami do i2

Zoabaczcie tą wizualizację :-) http://www.carlos-sanchez.com/Prusa3/

Możecie zrobić lepszą listę BOM z kosztorysem ... i planem "wdrożenia" projektu w życie - wtedy będzie to wyglądało bardziej wiarygodnie

na waszej stronie zabrakło tez kilku linków ... tak po inzyniersku ...
http://reprap.org/wiki/Prusa_i3
http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Build_Manual

Brak też informacji o waszym hobby i waszych dotychczasowych dokonaniach inżynierskich ... jakiekolwiek one są...

nawet jakbyście napisali na przykładowe Arduino program migającej lampki i sie tym pochwalili - to już jest coś !!!
takie foto/film będzie o 1000x lepsze niż foto z grila ...
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 29 paź 2014, 20:01

FlameRunner pisze:
animos pisze:Cenna inicjatywa, warto, aby część firm z branży druku 3d zobaczyła, że można tak non profit działać.

Wiesz, działalność gospodarcza z definicji służy zarabianiu pieniędzy. ;)
Działania non profit mogę prowadzić mając wolny czas i pieniądze jako osoba prywatna lub w ramach jakiegoś klubu, stowarzyszenia. Nie jako "podstawowa" firma, która ma mi dostarczyć środków na rachunki, jedzenie itp.
.

W Warszawie mamy 3 fablaby: Kombinat, Hackerspace i 1400m2 - działają na zasadzie komercyjnego wynajęcia powierzchni K@H, 1400 jeszcze z powodu braku środków nie wystartował. Cenna inicjatywa wywodząca się z MIT przegrywa z brutalnymi realiami działalności gospodarczej - zamiast robić coś martwią się o finanse na następny miesiąc - nic się nie dzieje szybko, bo środki idą głównie na utrzymanie a nie projekty i pasjonaci nowych technologii odchodzą - całość jeszcze trwa dzięki garstce osób zafascynowanych tym nowym socjologicznym zjawiskiem gromadzenia się ludzi zorientowanych na rzeczy naukowe. Trudno tu mówić o wspieraniu nauki czy studentów - a wystarczyło by nie odpłatne udostępnienie piwnic czy innych mniej prestiżowych miejsc. Na to nie ma przyzwolenia, a chęć zarabiania na wszystkim sprawia, że FABLABY są trochę farsą tych zagranicznych, gdzie składki członków wspierają wynajmujących lokale a na badania i projekty już brakuje funduszy. Może to nazwać inaczej niż Fablab, tylko gdzie ma być to nasze R&D - coś widać, że nie zależy nam na tym.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 29 paź 2014, 20:14

animos pisze: . . . tym nowym socjologicznym zjawiskiem gromadzenia się ludzi zorientowanych na rzeczy naukowe. . . .

co za filozofie znowu uprawiasz o "nowym zjawisku" ?? czy nie wiesz co kiedyś to były Modelarnie i Kluby Krótkofalowców ... dawniej ( 30 lat temu) nie było jeszcze Arduino i słowo mechatronika "nie istniało" ... by były "kółka mechatroniczne" ... ale teraz tego [url=kółko mechatroniczne]trochę jest w Polsce[/url] - zwłaszcza przy szkołach technicznych ... one na zasadzie sponsora zapewniają lokum i nie tylko ... Zawsze były jakieś "kółka" techniczne ....

Mnie chłopaki jeszcze nie przekonały technicznie swoim wystąpieniem ... a może bym coś wspomógł...
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

vinczuch

Postautor: vinczuch » 29 paź 2014, 20:53

Jarku masz 100% racji, koła naukowe były odkąd były uczelnie, Animos to nie nowa moda, jednak nie mieszaj pojęć FABLabów i kół naukowych.

Koła naukowe zrzeszają studentów zainteresowanych konkretną dziedziną, FABLab'y czy inkubatory przedsiębiorczości to instytucje które mają wspomagać przedsiębiorców dostepem do maszyn czy urządzeń pomiarowych na które Ci przedsiębiorcy nie mogli by sobie pozwolić, przy okazji organizują seminaria, szkolenia.

Koła naukowe, można o nich mówić różnie, często opinia jest taka że prowadzący używają studentów do generowania publikacji, co jest faktem ale czemu się dziwić, często prowadzący poświęcają swój prywatny czas na takie zajęcia, wiec muszą mieć jakieś korzyści z tego, chociażby w postaci papieru na konferencję. Z drugiej strony właśnie Ci ludzie pozyskują środki z z KBN czy programów ramowych EU na działalność takiego koła poprzez uczestniczenie w różnych projektach.

Osobiście działałem w takim kole od 2-go roku studiów, zajmowałem się modelowaniem elektromagnetycznym, co mi to dało - bardzo dużo, wiedzę, doświadczenie, możliwość pracy z wieloma znaczącymi instytucjami z Europy i Świata. Przy okazji zrobiłem kilka świetnych projektów, przy których nauczyłem się RF design'u. Potem płynnie wszedłem w kompatybilność elektromagnetyczną którą zajmuję się do dziś. A korzyści osobiste - niech wystarczy odcinek z wypłaty.

Po co to pisze, żeby przekonać młodych ludzi że studia+koła naukowe to czas kiedy można zupełnie za darmo (oczywiście poświęcając swój czas) zdobyć doświadczenie/wiedze/umiejętności/nauczyć się sposobu myślenia które w przyszłości zaowocuje co najmniej pozycją w firmie.

Oczywiście można robić samemu, tak jak twórcy tematu, tylko czy robiąc samemu bedą mieli wsparcie opiekuna, czy z usług drukowania uda im się to utrzymać? Pomysł dobry, tylko krótkowzroczny, będzie to działało rok, może dwa, potem znajdzie się firma która kupi drukarkę 3D od HP i zbije tak ceny wydruków że nikt do nich nie przyjdzie. Czas studiów to czas inwestowania a nie odcinania kuponów, ten przyjdzie później.

A wracając do Twojego problemu, czyli pustkach w FabbLabach to tylko kwestia marketingu, trzeba wyjśc do przedsiębiorców, na uczelnie, zainteresować ludzi, pokazać możliwości. Tych co przyjdą sami jest nie wielu, tych co przyjdą jak im pokażesz możliwości będzie znacznie wiecej. Sam bym przyszedł gdyby to bylo w KRK.
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Wróć do „Archiwum forum”