Projekt drukarki 3d - praca dyplomowa

radulka125

Projekt drukarki 3d - praca dyplomowa

Postautor: radulka125 » 14 paź 2014, 20:31

witam serdecznie,

od niedawna zacząłem interesować się drukiem 3d, i postanowiłem zbudować drukareczkę, posiadam już nawet trochę części. Z racji tego że jestem na ostatnim semestrze studiów inżynierskich I stopnia na politechnice, to czeka mnie obrona pracy dyplomowej. Postanowiłem że budowę drukarki podepnę pod temat pracy dyplomowej jako "Projekt budowy drukarki 3d w technologi drukowania FDM" Znalazłem promotora(automatyk, programista maszyn CNC) który interesuje się tym tematem nawet sam posiada drukarkę 3d. W czasie rozmowy z nim powiedział mi że: "projekt ma obejmować wszystkie projekty składowe(mechaniczny, elektryczny, elektroniczny, sterowania). Projekt przygotowujemy w oparciu o zdefiniowane na początku wymagania projektowe. Wymagania mają rozwiązać jakiś problem dotychczas nierozwiązany. Efektem projektowania ma być drukarka, a nie odwrotnie".

I kieruje do was takie pytanie drodzy użytkownicy forum, związku z tą moją pracą, bo jeszcze nie jestem doświadczony w tym temacie bo od niedawna zacząłem się tym interesować, jakie są problemy podczas drukowania, budowy, wady wydrukowanych przedmiotów istotne i mniej istotne dotychczas nierozwiązane, nad którym warto można było popracować i może udało by mi się rozwiązać wspólnie z promotorem?

Bardzo prosił bym o pomoc, jakieś spostrzeżenia, pomysły, porady. Z góry serdecznie dziękuje.

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Re: Projekt drukarki 3d - praca dyplomowa

Postautor: FlameRunner » 14 paź 2014, 20:40

Interesują Cię tylko problemy sprzętowe, czy też programowe?

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki

Postautor: evrybadykombinerki » 14 paź 2014, 20:44

Ja najpierwej walczyłbym z tiuningiem przyspieszeń w kontekście masy i sprężystości pasków/konstrukcji, tak aby było mozliwe wygaszenie tzw. "efektu echo" przy krawędziach na dużych prędkościach ...

radulka125

Postautor: radulka125 » 14 paź 2014, 20:46

Programowe niekoniecznie, bardziej sprzętowe, związane z budową, ale każde pomysły/porady będą dla mnie cenne.

mały_inżynier

Postautor: mały_inżynier » 14 paź 2014, 21:52

Sprzętowo nie są to bardzo skomplikowane konstrukcje, raczej głównie programowe problemy zostały do opracowania.

Ze sprzętowych: znaleźć materiał, który jest rozsądnie tani, do którego dobrze przylepiają się wydruki, jest czysty i łatwy w użytkowaniu, a po wydruku wszystko ładnie się odkleja. Obecnie albo stosuje się jakieś perforowane tacki, które są drogie i czasami źle trzymają, albo różne taśmy (papierowe, kapton) często smarowane śmierdzącym acetonem z rozpuszczonym plastikiem, co jest uciążliwe.

radulka125

Postautor: radulka125 » 15 paź 2014, 7:57

też taki pomysł przyszedł mi do głowy i nad tym rozmyślam, a jakie widzisz problemy programowe?

Awatar użytkownika
Sekal
Kontaktowanie:

Postautor: Sekal » 15 paź 2014, 18:13

1. Do Sunbeam można dopisać (nie wiem czy aktualne, ale jakiś czas temu tego właśnie brakowało):

- jak już koledzy napisali ograniczenie pola roboczego,
- kartę w panelu - bo jest nieobsługiwana
- drugi ekstruder
- procentowe zmienianie parametru polecenia M220 i M221, bo w tej chwili trzeba wysyłać bezwzględne komunikaty (można wysłać np.: M220 S110, ale nie podnieś o 10% M220 gdzie w repetierze można zrobić to enkoderem)

to tak na szybko jak jesteś zainteresowany to mogę dokładnie przysiąść i opisać problemy jakie są.

2. Z pogranicza sprzętowych i programowych zrobić drukarkę na normalnych silnikach DC z enkoderami to mogłoby być ciekawe wyzwanie. Pewnie na malince trzeba by to postawić, jednak uważaj żebyś nie poległ. Drukarki potrafią naprawdę sporo czasu "połknąć".

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 15 paź 2014, 22:59

:-)

jest zasadnicza różnica między SKŁADANIEM drukarki ... a KONSTRUOWANIEM ... :twisted:

i konstruowanie własnej mechaniki tu było by najprostsze z całego zadania...

jeśli porywasz się na napisanie od zera sterowania i opracowanie własnej elektroniki ...... zastanów się czy masz wystarczająco czasu... i zaplecza technicznego... i doświadczenia.

Bo co pobranie z GITHUBA gotowego firmware... nie jest kontrowaniem.

Jasno sobie określ cele - by promotor się ie rozczarował - a Ty byś się nie wkopał...

Może jak ci radzą ... wybrac gotową konstrukcję a skupić się nad rozwiązaniem jakiegoś upierdliwego problemu ...

ooo.. np automatyczne parkowanie głowicy po zaniku zasilania i wznowienie wydruku viewtopic.php?f=66&t=4505&hilit=+wznowienie

albo enkoder na podawaniu filamentu i pomiar średnicy i modyfikowanie podawania ... też o tym był wątek...

nie wymyślaj drukarki FDM ... zrobiono to jakoś 25 lat temu ... rozpracuj jakiś problem :-) :git:
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 15 paź 2014, 23:04

SWJ pisze:
ooo.. np automatyczne parkowanie głowicy po zaniku zasilania i wznowienie wydruku viewtopic.php?f=66&t=4505&hilit=+wznowienie

Genialny wręcz pomysł, dodatkowy procek i zapis ostatniej pozycji czy coś w tym kierunku ;)

kacperd2808

Postautor: kacperd2808 » 16 paź 2014, 0:01

A może coś w stylu projektu głowicy, albo całej drukarki niekoniecznie FDM, która by np. drukowała woskiem, by potem móc model odlać metodą na "wosk tracony"? Oczywiście wiem, że takie maszynki istnieją, ale są okropnie drogie. Może zaprojektować coś w miarę taniego i skutecznego. Metoda tradycyjna jest czasochłonna, a z tego co wyczytałem to drukarki 3d i przemysł odlewniczy to jak na razie średnie połączenie. Można pogłówkować :D

Wróć do „Archiwum forum”