MendelMax3.0 od Maker's Tool Works: HIT czy KIT ???

Awatar użytkownika
robertm

Re: MendelMax3.0 od Maker's Tool Works: HIT czy KIT ???

Postautor: robertm » 08 maja 2015, 22:36

Czasem chyba jest tak, że ludzie wiedzą, że robią sobie kuku ale dobrze w takim przypadku znaleźć kogoś kto nas upewni w przekonaniu, że może jednak wszystko będzie dobrze. Potem zawsze też można tłumaczyć samego siebie - to nie ja chciałem "dobrzy ludzie mi poradzili"

Co do samej drukarki - tzn tej mendy :D - jak już tu wspomniano można ja złożyć samemu za dużo mniej niż kosztuje tam. Dwie wytłaczarki to fajny bajer, tyle że większości przypadków ogarnięty drukarz zrobi to samo za pomocą pauzy i zmiany filamentu. No dobra podpory można drukować ... Pole robocze to nie argument - zawsze można pociąć na mniejsze kawałki i wydrukować z mniejszym stresem, że kilkugodzinny (dniowy) wydruk stanie bo coś poszło nie tak. Duże pole to bardziej "chłyt matetingowy" niż realna potrzeba.

GATE 2 jest oparty na doświadczeniach 1 wersji - poprawiono to na co zwracali uwagę użytkownicy (zmiana systemu napędowego osi Z). Jakkolwiek zwykły GATE tez daje rade co widać w wielu firmach, u wielu modelarzy itp itd. Nie można jednak zaprzeczyć, że Mendy są równie popularne i bardzo wiele osób wybiera je jako pierwszą drukarkę, którą samodzielnie budują.

Cokolwiek wybierzesz szybko przekonasz się, że 80-90% powodzenia przy druku leży w rękach i głowie drukarza, a nie maszynie na jakiej pracuje i nawet takie maszyny jak makerbot potrafią wywinąć psikusa ...
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Awatar użytkownika
skawikk
Kontaktowanie:

Postautor: skawikk » 09 maja 2015, 20:51

entrepreneur pisze:
Mix pisze:Z tego co czytam to kolega jest 'dobrze' zorientowany co do nowego Gate'a. Chciał bym, prosić o rozwinięcie dwóch punktów:
3. lepsza jakość wydruku; - Tu nie miałem okazji nigdy porównać
4. open source'owy charakter urządzenia (tańsze części zamienne + automatyczny rozwój software'u); - Tutaj bym od razu poprosił link do dokumentacji i jakiś link do dostępnych części zamiennych najlepiej z cennikiem (pomijając te kilka 'akcesorii' ze str. producenta).

now we're talking:

Ad 3: bazuję na informacji uzyskanej od producenta. Otrzymałem informacji, że oni nie spotkali się na międzynarodowych targach z produktem Gate przez co nie dokonywali nigdy bezpośredniego porównania, ale MM 3.0 jest bardziej precyzyjny od makerBota 5th gen. Na tegorocznych targach druku 3D w Kielcach uzyskałem informację, że MakerBot jest bardziej precyzyjny od Gate'a, co uzasadnia statement o wyższości MM3.0 od Gate'a.

Ad 4: manuala wysyłałem wczoraj wraz z precyzyjną dokumentacją fotograficzną. W kwestii cennika: jako że drukarka składa się z bardzo wielu elementów, proponuję skierować zapytanie o kilka wyrywkowo wybranych części. Ja się tym zajmę, podajcie mi tylko proszę o co konkretnie mam zapytać...

Siedzę w druku 3D od dawna, prowadziłem wiele szkoleń, zbudowałem kilka drukarek. Kilka-więcej.

Jakość wydruku na jednej, drugiej czy trzeciej drukarce może być identyczna. Wszystko zależy od umiejętności doboru parametrów do modelu, maszyny i materiału.

Różnice między np wskazaną Gate i MM3.0 to jedynie pole robocze.
Nie dostrzegam różnic w wykonaniu czy dopracowaniu urządzenia. Miałem do czynienia z każdą generacją wspomnianych drukarek i nie wskażę różnicy w tym, która może lepiej drukować - patrz umiejętności.

Duże pole robocze to nie tylko większe możliwości ale duże duże duże problemy. Różne materiały różnie się zachowują. Przejrzyj tematy początkującuch o problemach z drukiem, zrozumiesz.
Dwie głowice są plusem, owszem.

Ale możemy porównać np te dwie drukarki w sposób, który wskazałeś dodając każdej z nich punkty, za wygraną 2, za przegraną jeden punkt. Za remis 1.

MM 3.0 jest lepszy od Gate 2.0 przez:
1. możliwość instalacji 2 ekstruderów; MM 2; Gate 1
2. większe pole wydruku; MM 2; Gate 1
3. lepsza jakość wydruku; MM 1; Gate 1
4. open source'owy charakter urządzenia (tańsze części zamienne + automatyczny rozwój software'u); MM 1; Gate 1
5. większa ilość czasu poświęconego na R&D, ergo większe dopracowanie konstrukcji; MM 1; Gate 1
6. możliwość rozbudowy urządzenia; MM 2; Gate 1
7. liveChat; MM 1; Gate 2
Podsumowując: przewagi nad Gatem mają charakter fundamentalny

Gate 2.0 jest lepszy od MM 3.0 w zakresie:
1. ceny; MM 1; Gate 2
2. polskiego rodowodu oraz serwisu producenta; MM 1; Gate 2
Podsumowując: przewagi są jedynie skutkiem lokalnego producenta.

Wyniki:
MM 12
Gate 12

Swoją drogą Gate też można całkiem nieźle rozbudować, np o autopoziomowanie czy ten nieszczęsny drugi extruder.

Swoją drogą, jest podane pole robocze MM3.0 ale dla którego ekstrudera? Mają przecież offset. Na stronie wymiar pola wydruku dla MM jest podany jako Approximately . W podobnym polu roboczym mogę wskazać jeszcze ROBO lub ZMorph

Jeszcze jedną sprawą, której nikt nie poruszy, jest przetestowanie drukarki i pewność wskazana na druk z różnych filamentów:
MM: Supported Filament: 1.75 mm PLA and ABS; other materials like Nylon, PVA, and Laywoo-D3 are experimental

a gotowe ustawienie pod gumy, drewnopochodne, nylony dla większości wskazanych przez nas drukarek dostaniesz na forum w każdej chwili.

Ostatnią kwestią jest cena i forma drukarki.
MM jest DIY kit, inne masz złożone i skalibrowane. Piszesz:

W kwestii budowy własnej drukarki:
Podjąłem decyzję, że zamiast uczyć się od zera budowy drukarek FDM wolę skoncentrować się na konstrukcjach drukarek typu DLP i od początku budować się w tej technologii jako bardziej rozwojowej (szybkie drukowanie z polimerów to game changer). Niestety, na samej żywicy swojego przedsięwzięcia nie zbuduje, dlatego właśnie potrzebuję dwugłowicowego, powiększonego i bardzo precyzyjnego FDMa "do zadań specjalnych".

Z kilku lat doświadczenia w pracy z drukarkami i użytkownikami. Kupisz DIY kit i i tak będziesz musiał się nauczyć od zera budowy drukarek FDM, bo nie złożysz i nie skalibrujesz inaczej drukarki.

Podsumowując:
MM to duża cena, dużo roboty, nie powala parametrami.
Wskazany gate (nie upieram się przy nim) to niższa cena, gotowa maszyna z takimi samymi parametrami.

EDIT jeszcze jedna rzecz, poruszona kwestia części i serwisu: Wszystkie drukarki w sprzedaży latają na tym samym, kwestia tego gdzie się kupi części.

M.
FabLab Kielce
Dni Druku

My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 10 maja 2015, 8:04

Obawiam się, a nawet jestem prawie pewien, że kolega Łukasz "zafiksował się" na drukarkę MM3 by USA, i żadne argumenty jego nie przekonają :mrgreen:
Niektórzy po prostu tak mają :bania:
Z tego co widzę, to głównym (i chyba jedynym) powodem tego tematu, jest znalezienie "wspólnika" (żeby nie napisać dosadniej "frajera" :bania:) do zakupu w celu rozłożenia kosztów wysyłki i uzyskania "rabatu" :mrgreen:
entrepreneur pisze:W kwestii wersji dla ludzi nie biznesu:
szukam drugiej osoby, która dorzuci się do mnie z kosztami przesyłki i pozwoli ściąć cenę o 100$.
Pozdrawiam, Artur

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 12 maja 2015, 18:40

robertm pisze:Co do samej drukarki - tzn tej mendy :D - jak już tu wspomniano można ja złożyć samemu za dużo mniej niż kosztuje tam. Dwie wytłaczarki to fajny bajer, tyle że większości przypadków ogarnięty drukarz zrobi to samo za pomocą pauzy i zmiany filamentu. No dobra podpory można drukować ... Pole robocze to nie argument - zawsze można pociąć na mniejsze kawałki i wydrukować z mniejszym stresem, że kilkugodzinny (dniowy) wydruk stanie bo coś poszło nie tak. Duże pole to bardziej "chłyt matetingowy" niż realna potrzeba.

Cokolwiek wybierzesz szybko przekonasz się, że 80-90% powodzenia przy druku leży w rękach i głowie drukarza, a nie maszynie na jakiej pracuje i nawet takie maszyny jak makerbot potrafią wywinąć psikusa ...

Robercie,
dziękuję za te bardzo cenne uwagi.

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 12 maja 2015, 19:04

skawikk pisze:MM 3.0 jest lepszy od Gate 2.0 przez:
1. możliwość instalacji 2 ekstruderów; MM 2; Gate 1
2. większe pole wydruku; MM 2; Gate 1
3. lepsza jakość wydruku; MM 1; Gate 1
4. open source'owy charakter urządzenia (tańsze części zamienne + automatyczny rozwój software'u); MM 1; Gate 1
5. większa ilość czasu poświęconego na R&D, ergo większe dopracowanie konstrukcji; MM 1; Gate 1
6. możliwość rozbudowy urządzenia; MM 2; Gate 1
7. liveChat; MM 1; Gate 2
Podsumowując: przewagi nad Gatem mają charakter fundamentalny

Gate 2.0 jest lepszy od MM 3.0 w zakresie:
1. ceny; MM 1; Gate 2
2. polskiego rodowodu oraz serwisu producenta; MM 1; Gate 2
Podsumowując: przewagi są jedynie skutkiem lokalnego producenta.

Wyniki:
MM 12
Gate 12

Mam delikatne wątpliwości co do kilku punktów, ale zgadzam się, że bez szczegółowej analizy fizycznych urządzeń wynik będzie wyrównany (2extrudery+pole wydruku vs cena i Polskie wsparcie). Podsumowując: nie dysponuję wystarczającą ilością informacji żeby challengować to porównanie na tym etapie, ale jeśli kiedyś się rozbuduję o Gate'a to wrócę do tego wątku...

skawikk pisze:
Swoją drogą Gate też można całkiem nieźle rozbudować, np o autopoziomowanie czy ten nieszczęsny drugi extruder.

Porównujemy się cały czas do Gate 2.0, który ma autopoziomowanie w standardzie (do Gate 1.0 w postaci upgrade kitu).

skawikk pisze:Swoją drogą, jest podane pole robocze MM3.0 ale dla którego ekstrudera? Mają przecież offset. Na stronie wymiar pola wydruku dla MM jest podany jako Approximately . W podobnym polu roboczym mogę wskazać jeszcze ROBO lub ZMorph

zakładam że wyliczenia pola wydruku są przeprowadzane dla wariantu single-extruder.

skawikk pisze:
Jeszcze jedną sprawą, której nikt nie poruszy, jest przetestowanie drukarki i pewność wskazana na druk z różnych filamentów:
MM: Supported Filament: 1.75 mm PLA and ABS; other materials like Nylon, PVA, and Laywoo-D3 are experimental

a gotowe ustawienie pod gumy, drewnopochodne, nylony dla większości wskazanych przez nas drukarek dostaniesz na forum w każdej chwili.

Spodziewam się, że liveChat będzie w takich kwestiach bardziej pomocny niż koledzy na forum, mam bardzo wysoką opinię o ich wsparciu online. Zdziwiłbym się gdybym natrafił w tym miejscu na problemy techniczne w produkcie za 1500$

W każdym razie - dzięki za wskazówki...

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 12 maja 2015, 19:21

Artu pisze: :mrgreen:

Widzę, że jak każde forum z prawdziwego zdarzenia - RepRapowo ma również lokalnego trolla w Twojej osobie. Mam prośbę - nie na moich wątkach...

Artu pisze:Obawiam się, a nawet jestem prawie pewien, że kolega Łukasz "zafiksował się" na drukarkę MM3 by USA, i żadne argumenty jego nie przekonają :mrgreen:
Niektórzy po prostu tak mają :bania:

To się pochwalę, kupiłem niecałą godzinę temu niewiele używanego MakerBota 5th gen za 1/4 ceny katalogowej.
http://allegro.pl/drukarka-3d-makerbot- ... 84500.html

Awatar użytkownika
MiniK

Postautor: MiniK » 12 maja 2015, 22:06

No to gratulacje, w tym pieniądzu to najlepsze wyjście. Szkoda trochę że nie przetestujesz dla potomnych tego maxa, ale jestem pewny że będziesz zadowolony. Nie zapomnij o nas i wrzucaj ciekawsze wydruki. :git:

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 13 maja 2015, 3:58

entrepreneur pisze:
Artu pisze: :mrgreen:

Widzę, że jak każde forum z prawdziwego zdarzenia - RepRapowo ma również lokalnego trolla w Twojej osobie. Mam prośbę - nie na moich wątkach...

To akurat nie Ty decydujesz kto i gdzie pisze :bania:

entrepreneur pisze:To się pochwalę, kupiłem niecałą godzinę temu niewiele używanego MakerBota 5th gen za 1/4 ceny katalogowej.
http://allegro.pl/drukarka-3d-makerbot- ... 84500.html

I proszę, wystarczył malutki stolik 25x20x15cm :mrgreen: I drugiej głowicy również nie da się zamontować :mrgreen:
Fajna zabawka z dużą ilością gadżetów :lol: Czekamy na pierwsze udane wydruki :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 13 maja 2015, 14:19

spokojnie Panowie :)
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 13 maja 2015, 15:58

Artu pisze:Widzę, że jak każde forum z prawdziwego zdarzenia - RepRapowo ma również lokalnego trolla w Twojej osobie. Mam prośbę - nie na moich wątkach...
To akurat nie Ty decydujesz kto i gdzie pisze :bania:

Słusznie, troll nie byłby trollem gdyby nie trollował wszędzie tam, gdzie zmysł trolla nakazuje trollowanie :bania:

Artu pisze:I proszę, wystarczył malutki stolik 25x20x15cm :mrgreen: I drugiej głowicy również nie da się zamontować :mrgreen:
Fajna zabawka z dużą ilością gadżetów :lol: Czekamy na pierwsze udane wydruki :mrgreen:

Tutaj również się mylisz, istnieje możliwość instalacji drugiej głowicy. Problem większego pola roboczego rozwiązałem poprzez outsourcowanie tych kilku % produkcji na tym etapie. Spina mi się to finansowo przy tej różnicy ceny i optymalizuje ryzyka....

Wróć do „MendelMax”