MendelMax3.0 od Maker's Tool Works: HIT czy KIT ???

entrepreneur

MendelMax3.0 od Maker's Tool Works: HIT czy KIT ???

Postautor: entrepreneur » 05 maja 2015, 21:59

Na samym początku, w związku z tym że jest to mój pierwszy post, chciałem się przywitać ze wszystkimi forumowiczami i powiedzieć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ilością i jakością treści, którą można znaleźć na tym forum :).

Od jakiegoś czasu rozglądam się za pierwszą drukarką 3D. W związku z tym, że drukarka będzie wykorzystywana w dużej mierze do prototypowania, zależy mi na 2 ekstruderach i wysokiej precyzji druku. Tydzień temu niewiele mi zabrakło do zakupu używanego MakerBota na allegro.

Moją uwagę przykuła drukarka MendelMax 3.0, która niedawno ukazała się na rynku w bardzo sexownym toolkicie DIY Maker's Tool. W związku z tym, że nie znalazłem tego typu tematu - ciekaw jestem Waszych opinii.

http://store.makerstoolworks.com/printe ... n=blogpost
http://3dprintingindustry.com/2015/04/0 ... ts-market/
http://www.makerstoolworks.com/testimon ... lown-away/
https://www.youtube.com/watch?v=fb_NeAXj6FA

Z powyższych informacji interpretuję, że drukarka ma 3 wady tzn brak: SD, LCD oraz obudowy. Czy Wy koledzy forumowicze, bardziej wprawnym okiem, widzicie jeszcze jakieś wady tego produktu. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mnie przekonał aby go nie kupować :)

Rozmawiałem z liveChatem (faktycznie, natychmiastowy dostęp do 5 serwisantów). Koszty przesyłki wynoszą ok 150$. Udało mi się wynegocjować 2x50$ zniżki przy zakupie 2 drukarek, oraz kilkanaście procent niższy koszt transportu (FedEx, 4-5 dni). Panowie utrzymują, że drukarka nie ma sobie równych w zakresie jakości wydruku względem nawet dużo droższych drukarek konkurencyjnych.

Pytania:
1. czy ktoś z Was miał może bezpośrednią styczność z tym urządzeniem;
2. jak oceniacie różnice pomiędzy wersją MM 2 a 3 (czy skórka jest faktycznie warta wyprawki);
3. czy z (Waszej) perspektywy osób, które z założenia same budują sobie drukarki - zakup takiego toolkitu jest uzasadniony, czy lepiej zupgradeować homemade 2.0;
4. jak w Waszej opiii ta drukarka prezentuje się na tle konkurencyjnych produktów w cenie do 9 tys zł;
5. czy wyjściowe podzespoły są dobrane w sposób prawidłowy, czy będą wymagały rozbudowy;
6.czy da się zwiększyć obszar wydruku po osi Z takiej drukarki;
7.jak oceniacie system autopoziomowania;
8. ile jest warty zestaw do upgrade MM 2.0 za 549$ + shipping;
9. czy ktoś zamawiał już coś z Oklahomy ;);
10. czy jest ktoś zainteresowany wspólnym shppingiem

Jeśli pojawią się pytania techniczne, mogę je tłumaczyć i konsultować z liveChatem.
Z góry dziękuję za wsparcie i zaangażowanie :)

Lukasz

Awatar użytkownika
Artu

Re: MendelMax3.0 od Maker's Tool Works: HIT czy KIT ???

Postautor: Artu » 05 maja 2015, 22:43

Czy dobrze "rozumuję", że cena to $1,495 - $50 + $150 wysyłka, co daje $1,595 :roll:
Jeśli tak, to raczej wolał bym drukarkę o nieco mniejszym "polu roboczym" (200x200x200), ale Polskiej produkcji, 100% sprawnej technicznie i z serwisem "za miedzą", czyli 3novatica GATE 2.0 :git:
Pozdrawiam, Artur

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 05 maja 2015, 23:10

Witam Arturze,
Twoja matma się zgadza, prawie 6000 zł, tysiąc więcej od Gate. Dlatego właśnie szukam kompana do transakcji "grupowej" z negocjacją ceny.

ad kontrpropozycja 3novatica:
Gate odpadł na początku ze względu na jeden ekstruder oraz mniejsze pole wydruku (drukarka do prototypowania).

ad gwarancja:
Faktycznie, jest to pewnego rodzaju odpowiedzialność, ale MM 3.0 jest oparty na projekcie opensource z bardzo dobrym liveChatem - jest to ryzyko, które jestem w stanie na siebie wziąść.

ad wspieranie rodzimej produkcji:
Przyjmuję ten argument, ale nie ma on dla mnie statusu przeważającego za decyzją :).

podsumowując:
Jeśli rekomendujesz gate to uzasadnij proszę swoją propozycję

Mix

Postautor: Mix » 06 maja 2015, 4:09

Artu pisze:Czy dobrze "rozumuję", że cena to $1,495 - $50 + $150 wysyłka, co daje $1,595 :roll:
Jeśli tak, to raczej wolał bym drukarkę o nieco mniejszym "polu roboczym" (200x200x200), ale Polskiej produkcji, 100% sprawnej technicznie i z serwisem "za miedzą", czyli 3novatica GATE 2.0 :git:

A co to za serwis jeżeli nie ma możliwości zakupu części zamiennych? Części które można kupić to tylko: płytka, stepstick, głowica, dyszę do głowicy i szyba. Reszta jak coś przypadkiem się uszkodzi to na własną rękę trzeba po świecie szukać.

Awatar użytkownika
MiniK

Postautor: MiniK » 06 maja 2015, 8:53

Na twoim miejscu profilaktycznie w cenie uwzględnił bym opłaty celne i wtedy to już całkiem robi się nieciekawie.
Pytanie czy ten sprzęt ma zarabiać na siebie w firmie czy ma po prostu być? no i czy bardzo zależy Ci na czasie?
Pytam bo sam w tym systemie prowadnic poskładałem frezarkę o polu roboczym 80x60 cm i wyszła 1/3 tej ceny. Skompletowanie całości zajęło mi dwa miesiące w oparciu o gotowy projekt.
Jeżeli masz czas i trochę umiejętności to przymierzył bym się do własnej podobnej konstrukcji, jak potrzebujesz od ręki to mimo wszystko w tej cenie szukał bym czegoś na lokalnym rynku nawet z niewielką dopłatą.

grpiotr
Kontaktowanie:

Postautor: grpiotr » 06 maja 2015, 8:59

Gościu co nagrał ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=qJ2Lyi_FQD8, powinien niedługo wypuścić jakąś opinię (zazwyczaj to robi). On raczej nie cacka się jeśli coś jest nie tak, może warto poczekać albo po prostu do niego napisać?
Profesjonalny druk 3d:
http://3dl.tech

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 07 maja 2015, 12:48

ad części zamienne:
w moim rozumieniu, ze względu na open source'owy charakter drukarki, problem części zamiennych nie będzie tutaj występował. Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.

ad własny projekt za 1/3 ceny:
długo analizowałem zasadność budowy pierwszej drukarki od 0, ale doszedłem do Wniosku, że konstrukcyjnie interesuje mnie architektura Delta i jeżeli miałbym coś budować to właśnie ją. Delta sama w sobie mi nie wystarczy, przez co posiadanie jednej dobrej, precyzyjnej i dużej drukarki jest dla mnie uzasadnione. Poza tym w związku z brakiem ofert MM3.0 na europejskim ebayu i allegro - spodziewam się, że jeśli ją sprzedam to szybko i po cenie zbliżonej do ceny zakupu.

ad opinia Toma Sandladera:
dostałem od niego taką odpowiedź : "it's a really solid platform to mod it to your heart's content, but if you're looking for a plug-and-play experience, the MM3 might not be the printer for you."
Wnioskuję, że jego rekomendacja będzie pozytywna. :)

Łukasz

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 07 maja 2015, 13:31

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 07 maja 2015, 14:44

Mix pisze:
Artu pisze:Czy dobrze "rozumuję", że cena to $1,495 - $50 + $150 wysyłka, co daje $1,595 :roll:

A co to za serwis jeżeli nie ma możliwości zakupu części zamiennych? Części które można kupić to tylko: płytka, stepstick, głowica, dyszę do głowicy i szyba. Reszta jak coś przypadkiem się uszkodzi to na własną rękę trzeba po świecie szukać.

A czy jak padnie Tobie telewizor a w nim transformator, to możesz kupić kupić u producenta telewizora transformator i samemu wymienić w towarze na gwarancji? Sprzedawane są elementy, które osoba niedoświadczona może łatwo uszkodzić. Śrubki, przewody, profile alu, silniki - tu nie ma prawa się coś zepsuć, a jeśli nawet coś pracuje/wygląda niepoprawnie to od tego jest gwarancja i wymiana gwarancyjna.

entrepreneur

Postautor: entrepreneur » 07 maja 2015, 15:27

Krzysztofie, a jaka jest Twoja opinia nt: drukarki?
Wiem że dla Ciebie to konkurencja, ale powołując się na Twój cytat w stopce - liczę na szczerą odpowiedź ;)

krzysztof pisze: "Zawszę mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ..." [Leroy]

Wróć do „MendelMax”