MendelMax 1.5 czy 2.0 - Którą zbudować?

Qbakam

MendelMax 1.5 czy 2.0 - Którą zbudować?

Postautor: Qbakam » 27 cze 2013, 17:19

Dzień Dobry,
Mam na imię Jakub. Miło jest mi gościć na forum. Podczas obecnej letniej przerwy między studiami mam zamiar zbudować drukarkę 3d. Celem budowy jest zwiększenie niezależności w realizacji innych projektów, głównie obudów i części amatorskich robotów. Budżet na budowę drukarki to 3k złotych. Drukarka ma posłużyć przynajmniej 3 lata. Chciałbym, żeby np. wydrukowane koła zębate do różnych mechanizmów po oczyszczeniu drobnym papierem ściernym ładnie ze sobą współpracowały i miały możliwie małe luzy. Chciałbym też drukować warstwami po 0.1mm dla lepszej jakości. Nie planuję artystycznych realizacji, no może poza głową Yody :)

Czytając wątki na forach rozważam budowę MendelMax 1.5 lub MendelMax 2.0. Czytałem o cechach i zaletach każdej z nich. Niestety nie znalazłem jednoznacznej oceny tych drukarek względem siebie. Proszę o Wasze sugestie i porady.

Bazując na opiniach z forów, drukarki widzę tak:

MendelMax 1.5 (zalety):
-Popularny model, duże wsparcie i społeczność,
-mnóstwo tutoriali (też po polsku), podane na tacy źródła skąd co zdobyć
-wydaje się być tańszy w budowie
-brak drogich części robionych na obrabiarkach CNC
-ładna, solidna rama (moje osobiste odczucia)

MendelMax 2.0 (zalety):
-Nowszy model (teoretycznie lepszy?)
-podobno łatwiejszy w budowie
-solidne prowadnice liniowe, które mają lepszą żywotność
-mocniejsze części metalowe do montażu profili zamiast plastikowych
-trochę większe pole robocze w osi Z
-otwarta konstrukcja

Jeśli jestem gdzieś w błędzie z moimi subiektywnymi odczuciami, proszę o korektę. Jeśli chodzi o ten nowy model to właśnie prowadnice liniowe najbardziej do mnie przemawiają, że jest z nimi podobno mniej problemów, w jednej recenzji 2.0 to właśnie ta cecha była główną zmianą.
Natomiast Główną zaletą 1.5 jest jej popularność i to że wszystko jest ładnie opisane, łudzę się, że dzięki temu zaoszczędzę trochę czasu podczas projektu.

Co do 2.0 to obawiam się jednak spraw oprogramowania i zdobycia elektroniki konkretnie do tej drukarki. Czy płyta główna uległa zmianie wraz z ewolucją z 1.5 do 2.0? Czy oprogramowanie z 1.5 będzie pasować do 2.0? Czy potencjalnie jeśli jakiś element mechaniczny uszkodzi się w wersji 2.0 to będę mógł zastąpić go elementem z 1.5?

Liczę się z tym, że 2.0 ma dużo części metalowych zamiast plastików, co przedraża budowę. Mam jednak dostęp do maszyny przycinającej laserem i możliwość kupna blachy czarnej w kawałkach, których potrzebuję, a nie całego arkusza.

Czy konstrukcja wersji 2.0 umożliwia szybsze drukowanie niż w wersji 1.5? Czy zmiana konstrukcji wpływa na jakość wydruku? (zakładając, że tu i tu koła zębate i paski są ładnie zgrane)
Czy istnieje możliwość rozbudowy MendelMax'a na szerokość, tak, że jeden z wymiarów płaszczyzny wydruku XY wydłuży się do 600mm?
Jak często czekają mnie przeglądy drukarki i wymiana niektórych elementów, co się najszybciej zużywa w wersji 1.5/2.0?

Proszę o Wasze opinie, każda sugestia i pomoc będzie dla mnie bardzo cenna. W przyszłym tygodniu planuję podjąć ostateczną decyzję i rozpocząć budowę. Chętnie wrzucę linka do strony z postępami prac.
Z pozdrowieniami, Jakub

Awatar użytkownika
BlazakoV

Re: MendelMax 1.5 czy 2.0 - Którą zbudować?

Postautor: BlazakoV » 27 cze 2013, 18:28

Z góry zaznaczam, że nie jestem obiektywny bo zajmuje się dostarczaniem elementów do MMaxa 1.5, sam na tym drukuje a i MMaxa 2.0 (jak chyba też nikt inny w PL) nie widziałem. Postaram się jednak trzymać faktów.

Budżet na budowę drukarki to 3k złotych.
Na 1.5 starczy spokojnie z bajerami, na 2.0 nie wiem.

podobno łatwiejszy w budowie
Wiesz, budowałem jako jedna z pierwszych osób tą drukarkę od zera, tzn sam kompletowałem części - nie było to proste bo sporo rzeczy musiałem robić na czuja. Teraz jest już chyba wszytko o tej konstrukcji powiedziane i napisane, to naprawdę dużo ułatwia. Części do 1.5 spokojnie dostaniesz w PL, z 2.0 może być różnie.

solidne prowadnice liniowe, które mają lepszą żywotność
Ale kosztują wielokrotnie więcej. Od kiedy przerzuciłem się z chińskich prowadnic na tańsze pręty z nierdzewki o większej średnicy nigdy nie miałem z nimi problemów. Dla mnie gra nie warta świeczki, nie przy dokładnościach które oferuje FDM.

Czy płyta główna uległa zmianie wraz z ewolucją z 1.5 do 2.0? Czy oprogramowanie z 1.5 będzie pasować do 2.0?
Nie i nie, trzeba zmienić parę rzeczy ale nie wykracza to ponad standardowe przystosowywanie elektroniki do drukarki.

Czy potencjalnie jeśli jakiś element mechaniczny uszkodzi się w wersji 2.0 to będę mógł zastąpić go elementem z 1.5?
Zależy co. :)

Czy konstrukcja wersji 2.0 umożliwia szybsze drukowanie niż w wersji 1.5?
Prawdopodobnie tak. Ja u siebie na 1.5 drukuję max 110mm/s przy akceleracji 3000mm/s^2 ale to ograniczenie głównie wymuszone przez głowicę. Jak na standardy światowe to szybko, jak na polskie przeciętnie. :)

Czy zmiana konstrukcji wpływa na jakość wydruku?
Zależy w jakim aspekcie. Przy drukowaniu kół zębatych i Yody raczej nie zauważysz specjalnych różnic.

Czy istnieje możliwość rozbudowy MendelMax'a na szerokość, tak, że jeden z wymiarów płaszczyzny wydruku XY wydłuży się do 600mm?
W teorii tak, w praktyce zapomnij. Trzeba by użyć solidniejszych profili do ramy, w praktyce szybciej zbudować sobie coś innego od zera.

Jak często czekają mnie przeglądy drukarki i wymiana niektórych elementów, co się najszybciej zużywa w wersji 1.5/2.0?
Dobre pytanie. Jak od razu wszystko polutujesz i poskręcasz tak, żeby było dobrze (a nie szybko) czekają Cię co najwyżej okresowe przeglądy głowicy. Jak coś olejesz to prawdopodobnie prędzej czy później coś się popsuje. :)

olekdh

Postautor: olekdh » 27 cze 2013, 21:17

Najbardziej mnie ciekawi po co ci pole robocze 600mm czy to mają być takie wielkie roboty czy po prostu chęć zaoszczędzenia czasu na wydrukach i wrzucaniu 1 wielkiej płyty z milionem części i drukowanie ich na raz (jeśli tak to będziesz kupować drogi filament bo polski zapycha głowice, nie każdy ale większość). Wg.mnie przy takiej wielkości pola roboczego napęd na paskach odpada. Co do konstrukcji to ja nie rozumiem czemu mając dostęp do stali i wycinarki laserowej brnąć na siłę w profile aluminiowe, ani to sztywne jak stal, droższe. a zakładam że jak ktoś mówi że projektuje roboty to umie przerobić na własny użytek grabbera i3 albo innej konstrukcji w stylu prusa air2. Albo zrobić kopię replicatora 1 z użyciem stali, wiadomo projekt trochę się przedluży ale na pewno będzie działał lepiej niż cuda złożone z plastiku i aluminium. Ogolnie jeśli chcesz większe pole robocze niż 300x300 to radzę konstrukcję gdzie blat porusza się w osi Z, a układ ruchu glowicy ultimaker albo replicator, wałki jakieś 10-12mm a nie 8 i bedzie dokładna maszyna. Napisz skąd jesteś to pewnie w okolicy jest jakiś szalony naukowiec i pewnie ci pomoże w doborze projektu albo zobaczysz drukarke na żywo i wymyślisz co ci pasuje a co byś zmienił

Qbakam

Postautor: Qbakam » 27 cze 2013, 22:17

Dziękuję za odpowiedzi, jeśli chodzi o pole wydruku rzędu 600mm to zapytałem bardziej z ciekawości, to nie jest obecnie konieczne. Konstrukcje typu replicator są ciekawe, ale rozbudowaną, poważną drukarkę postawiłbym sobie za cel w dalszej przyszłości. Pierwsza drukarka ma być możliwie prosta w budowie, popularna i dająca dużo frajdy. Możliwe, że do moich zastosowań nie będę potrzebował więcej niż RepRap. Chyba wybór padnie na MM 1.5.
Czy oryginalny MendelMax 1.5 ma jakieś poważne wady? (Oprócz prowadnic)

Awatar użytkownika
BlazakoV

Postautor: BlazakoV » 27 cze 2013, 23:19

Poważnych nie ma (prowadnice to nie jest poważna wada :D), ale:
- Jak przy każdej konstrukcji Pruso-podobnej pojawiają się niedokładności (falowanie) na osi Z wynikające z konstrukcji tej osi, przeszkadzają jednak głównie przy jakościowych wydrukach pokazowych.
- Pewną wadą jest ruchomy w osi Y stół, ale jak na razie większość drukarek (w tym wszystkie tańsze) działa w ten sposób.
- To RepRap. Nie oczekuj plug&play, trochę trzeba się przy nim pobawić.

Wróć do „MendelMax”