MendelMax 1.5 by Radzu

Awatar użytkownika
Radzu

MendelMax 1.5 by Radzu

Postautor: Radzu » 01 maja 2013, 15:14

Na drukarkę 3D napaliłem się po rozmowie z Konradem z designfutures.pl na Pyrkonie.
Przez tydzień zagłębiałem się w temat, oglądałem różne projekty i zdecydowałem się na MendelMaxa na elementach zakupionych z freedim.pl
Mój wybór był podyktowany tym że trochę przerażała mnie w Prusie ta ilość prętów i nakrętek z czego każdą trzeba teoretycznie odpowiednio ustawić by zachować właściwą geometrię.
Po miesiącu był już komplet elementów, potem składnie i teraz jestem na etapie pierwszych wydruków.
Na razie drukuję tylko PLA bo stół to straszna prowizorka która miał służyć tylko do wstępnego sprawdzenia działania, aczkolwiek zanim wytną mi obie płyty stołu będę musiał jeszcze trochę poczekać a mam straszne parcie na drukowanie.
Docelowo stół będzie miał wymiary 26x28cm i wykonany będzie z blachy aluminiowej przykrytej szybą, podgrzewanie na 9 rezystorach 1Ohm połączonych w 3 obwody po 3 w szeregu co powinno dać jakieś 150W.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz trochę danych technicznych:
- zasilanie 12V (podkręcone do 13V) 32A MAX
- RAMPS 1.4 + STEPSTICK
- panel to prosta samoróbka z wyświetlacza, impulsatora i modułu czytnika kart SD
- hotend 7h7 Mod.A 0,4mm FILAMENT 1,75 mm
- grzanie stołu 9szt 1Ohm ok 150W
- prowadnice Y:12mm, Z:10mm, X:8mm
- śruby osi Z Tr10x2 mocowane na łożyska elastyczne
- pasek osi Y: HTD3M 9mm szeroki
- pasek osi X: komplet z silnikiem zdemontowany ze skanera, skok 1,27mm (po wymianie silnika będzie HTD3M 6mm szeroki)
- extruder YegahD

W przyszłości planuję:
- zmienić silnik osi Y na NEMA23 bo z ciężkim stołem aktualny może się nie wyrabiać (zamówiony)
- zmienić silnik osi X na nieco mocniejszy bo grzeje się strasznie a zamierzam go dociążyć o czym niżej
- zmienić wózek osi X na 2 głowicowy (jak będzie własciwy stół to wydrukuję z ABS)
- dołożyć drugi extruder i drugą głowicę ale to później
- zrobić jakąś obudowę na elektronikę
- dorobić chłodzenie wydruku

Dziękuję Konradowi za inspirację, BlazakoV'owi za cierpliwość i dobre rady oraz całemu forum z którego zaczerpnąłem dużo wiedzy.

Będę wdzięczny za wszystkie konstruktywne uwagi i porady.

Wróć do „MendelMax”