kilka pytań

wow59

kilka pytań

Postautor: wow59 » 12 mar 2013, 21:46

Witam
Właśnie zabieram się do budowy mojej pierwszej drukarki a mianowicie mendelmaxa. Drukarkę buduje w projekcie na uczelnie. W temacie Reprapu wiem bardzo mało (o tym ze cos takiego jest dowiedziałem się może z miesiąc temu) starałem się poczytać ile się tylko dało na stronach i forach internetowych. Doszedłem do wniosków ze bardzo wiele rzeczy w tym temacie trzeba samemu odkryć i nauczyć się, nic nie ma podanego na złotej tacy. Trochę pokminiłem, zarwałem trochę nocy, wypiłem trochę piwa, i z kleciłem listę potrzebnych mi części. Nie jestem w 100% ich pewny bo się na tym nie znam i postanowiłem napisać ma forum i się tego co nie wiem dowiedzieć.
Moje pytania:
Elektronika
RAMPS 1.3 - Zestaw DIY
http://mojreprap.pl/index.php?route=product/product&path=17&product_id=9
coś takiego znalazłem, to się nadaje?? To jest kompletny zestaw?? Nic mi więcej nie trzeba ?? czy muszę jeszcze jakieś elementy z elektroniki kupić ? Lutować potrafię i mam wsparcie człowieka z uczelni
Napędy
chodzi mi głównie o jedynej osi pionowej (jeżeli przyjąć to czego się uczyłem to będzie oś X) jakie te śruby mają być ??? bo tego typu rzeczy można znaleźć w castoramie. Podeślijcie jakąś stronkę gdzie można to kupić
to 2 główne tematy mnie nurtujące, poniżej umieszczam moja listę części, jak widźcie ze mi czegoś brakuje to dajcie znać, jestem w temacie zielony, będę bardzo wdzięczny
lista części:
profile aluminiowe
elementy plastikowe
silniki krokowe
elektronika
głowica drukująca
blat
paski napędowy
śruby napędowe
prowadnice
łożyska liniowe
zasilacz
śruby, nakrętki

Kocisko

Re: kilka pytań

Postautor: Kocisko » 13 mar 2013, 7:20

RAMPS jest jedynie nakładką na arduino, które musiałbyś dokupić.

Śruby osi Z (nie X) to zwykłe szpilki budowlane M8. Drukarka pracuje w układzie kartezjańskim, gdzie zwyczajowo oś pionowa to Z.
Na jakiej uczelni robisz taki projekt?

wow59

Postautor: wow59 » 13 mar 2013, 9:56

Uczelnia to uniwersytet rzeszowski, wiem ze to nie uczelnia z jakimiś tradycjami ale drukarkę chciałem zrobić w przyszłości dla siebie a uniwerek zapewnia mi finasowanie do pierwszego nazwijmy to prototypowego dla mnie modelu. Z tymi śrubami to tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić, co do elektryki to płytka Arduino + to co zaproponowałem to wszystko?

Awatar użytkownika
lutecki

Postautor: lutecki » 13 mar 2013, 14:27

wow59 pisze:Doszedłem do wniosków ze bardzo wiele rzeczy w tym temacie trzeba samemu odkryć i nauczyć się, nic nie ma podanego na złotej tacy.

Zgadza się. W internecie można znaleźć teoretycznie wszystko, ale złożyć to do kupy to droga przez mękę. Wiele rzeczy jest nieaktualnych, co chwilę wychodzą jakieś aktualizacje itp. Trzeba niestety do tego przywyknąć. W każdym razie powodzenia w składaniu MMaxa. Ja również go składam.

wow59 pisze:chodzi mi głównie o jedynej osi pionowej (jeżeli przyjąć to czego się uczyłem to będzie oś X) jakie te śruby mają być ??? bo tego typu rzeczy można znaleźć w castoramie. Podeślijcie jakąś stronkę gdzie można to kupić

Oś pionowa to oś Z, a nie X. Na osi X jeśdzi wózek extrudera (lewo-prawo), na osi Y jeździ stół. Pręty gwintowane znajdziesz w każdym markecie budowalanym typu castorama, Brico Depot itp. Musisz tylko zwrócić uwagę na ich średnicę. W różnych projektach używa się 8/10/12mm.

wow59 pisze:to 2 główne tematy mnie nurtujące, poniżej umieszczam moja listę części, jak widźcie ze mi czegoś brakuje to dajcie znać, jestem w temacie zielony, będę bardzo wdzięczny

Jeszcze sprzęgieł Ci tam brakuje, ale w sumie nie muszą być aluminiowe, można je również wydrukować, z tym, że drukowane są kiepskie.
Jak pijawka ssam wiedzę o reprapach

wow59

Postautor: wow59 » 13 mar 2013, 22:52

Dzięki za szybką odpowiedz, jak się jeszcze jakieś pytania pojawią to będę w tym temacie pisała

Awatar użytkownika
lutecki

Postautor: lutecki » 14 mar 2013, 18:12

wow59 pisze:Dzięki za szybką odpowiedz, jak się jeszcze jakieś pytania pojawią to będę w tym temacie pisała

Jak byś chciał na elektronikę Sunbeam C to daj znać. Właśnie składam 4 płytki.
Jak pijawka ssam wiedzę o reprapach

Wróć do „MendelMax”