Flexa czy gate 2.0

Drukarki firmy 3novatica
crash555

Flexa czy gate 2.0

Postautor: crash555 » 01 gru 2015, 4:55

Witam jestem nowy na forum posiadam drukarkę prusa i3 i poszukuje czegoś lepszego i prostszego co obsłuży moja kobieta.
W tej chwili zastanawiam się nad gate 2.0 a flexą basic. Drukuję głównie z PLA.
Ciężko mi określić która drukarka była by bardziej dla mnie.
To prawda ze flexa nie drukuje z gumo-podobnych tworzyw ?

Awatar użytkownika
yOOrek

Re: Flexa czy gate 2.0

Postautor: yOOrek » 01 gru 2015, 16:53

crash555 pisze:Witam jestem nowy na forum posiadam drukarkę prusa i3 i poszukuje czegoś lepszego i prostszego co obsłuży moja kobieta.
W tej chwili zastanawiam się nad gate 2.0 a flexą basic. Drukuję głównie z PLA.
Ciężko mi określić która drukarka była by bardziej dla mnie.
To prawda ze flexa nie drukuje z gumo-podobnych tworzyw ?

Tak, to prawda. Flexa nie wydrukuje z miękkich filamentów. Nawiasem mówiąc Gate 2.0 też ma z tym problemy ale można je rozwiązać.
Reality is in fact virtual

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 01 gru 2015, 19:08

yOOrek pisze:Flexa nie wydrukuje z miękkich filamentów. Nawiasem mówiąc Gate 2.0 też ma z tym problemy ale można je rozwiązać.

Możesz zdradzić jak?
(Kupiłem paczkę różowego BioFlex-u i właśnie się zorientowałem, że to "Flex" w nazwie to coś jednak znaczy... A myślałem że to jakieś inne PLA).

crash555

Postautor: crash555 » 01 gru 2015, 20:41

W specyfikacji gate 2.0 ma gumę i nylon wiec raczej drukuje. A jak ma się sprawa z jakością wydruków i prędkościami?
Jeżeli flexa to tylko ładniejsza obudowa oraz kamerka internetowa to szkoda przepłacać.

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 02 gru 2015, 11:42

crash555 pisze:W specyfikacji gate 2.0 ma gumę i nylon wiec raczej drukuje.

Jeżeli yOOrek pisze, że gate ma problemy to ja mu wierzę (druk materiałami gumopodobnymi nie jest prosty). A skoro problemy można rozwiązać to chciałbym dowiedzieć się jak.
Filament elastyczny już czeka na wolną chwilę, więc mogę/chcę się przygotować teoretycznie.

Flexa ma stół przesuwany w innej osi niż gate - po doświadczeniach z Prusą sam chyba rozumiesz że to zupełnie inna konstrukcja i inne efekty druku (drukowany element nie trzęsie się na stole). A że np extruder z Bowdenem to już mniejsza różnica.

Awatar użytkownika
otasz
Kontaktowanie:

Postautor: otasz » 02 gru 2015, 15:39

Ja dla przykładu na swoim Gate od kilku miesięcy drukuje tylko z gumy (przedrukowałem jej kilka dobrych kg), więc da się bez problemu. Jedyne co trzeba zrobić, to zwolnić śrubkę trzymającą głowicę i podnieć (głowicę) możliwie najbliżej radełka (jeżeli nie jest tak już ustawiona fabrycznie). Oczywiście z gumy drukujemy powoli (20-30mm/s, w zależności od producenta, można i szybciej), dobrze jest też jeśli głowica jest możliwie "czysta", czyli warto zrobić cold-pluga, żeby usunąć resztki innych materiałów.
Wprawdzie ja drukuję na wersji 1.0, ale ekstruder w 2.0 mechanicznie jest taki sam. Zresztą moi klienci bez na 2.0 drukują z gumy bez problemu, stosując się do powyższych wskazówek ;)
...:::http://www.filaments4u.com:::... - drukarki 3D, filamenty do drukarek 3D
...:::COROPad-idealna powierzchnia do druku:::...
...:::Oprogramowanie 2D/3D CAD/CAM:::...

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 02 gru 2015, 17:49

otasz pisze:.... czyli warto zrobić cold-pluga, żeby usunąć resztki innych materiałów

Jak byś tak łopatologicznie wytłumaczył tego cold-pluga bo się zastanawiam czy masz na myśli to samo co ja :)
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Awatar użytkownika
otasz
Kontaktowanie:

Postautor: otasz » 02 gru 2015, 18:00

Chodzi o to, że do rozgrzanej głowicy wciskamy np. PLA (lub ABS), tak żeby trochę się go "wylało" z dyszy. Następnie wyłączamy grzanie i obserwujemy temperaturę. Musimy wyczuć moment, kiedy filament jest jeszcze na tyle plastyczny, żeby dało się go, energicznym ruchem, "wyrwać" z głowicy (przy zwolnionym docisku). Ta temperatura jest zależna od materiału i trzeba ją wyczuć, więc nie zawsze się uda za pierwszym razem. Dla PLA może to być 110 stopni, ale trafiały mi się też materiały, że 90 stopni było dobrą temperaturą. Idealnie zrobiony cold-plug, to taki na którym widać też cienką nitkę, która wyszła z dyszy.

Jak wiadomo, głowica w Gate ma w środku teflon i jego stan też jest bardzo istotny przy drukowaniu z gumy. Jak zauważę, że coś kiepsko się drukuje, a wiem że będę przez kilka dni drukował z gumy, to wolę rozkręcić głowicę i założyć świeży teflon. Widzę wtedy np. że ten, na którym się kiepsko drukowało jest dość mocno "okopcony". Na świeżym drukuje mi się wtedy idealnie.
...:::http://www.filaments4u.com:::... - drukarki 3D, filamenty do drukarek 3D
...:::COROPad-idealna powierzchnia do druku:::...
...:::Oprogramowanie 2D/3D CAD/CAM:::...

Awatar użytkownika
yOOrek

Postautor: yOOrek » 03 gru 2015, 15:32

McKee pisze:
yOOrek pisze:Flexa nie wydrukuje z miękkich filamentów. Nawiasem mówiąc Gate 2.0 też ma z tym problemy ale można je rozwiązać.

Możesz zdradzić jak?
(Kupiłem paczkę różowego BioFlex-u i właśnie się zorientowałem, że to "Flex" w nazwie to coś jednak znaczy... A myślałem że to jakieś inne PLA).

Problemy jakie miałem z Gate 2 i drukowaniem softprint z 3N polegały na tym że po jakimś czasie filament szedł w bok zamiast do wlotu głowicy. Mówię o tym małym kawałku pomiędzy kółkiem zębatym ektrudera a wlotem do dyszy. Na tym krótkim odcinku potrafi mi wypchać filament w bok. To jest tylko kilka milimetrów. Na początku drukowałem z prędkością 20mm. Po godzinie się uwaliło. Zmniejszyłem prędkość do 10mm i szło przez 4 godziny zanim się znowu uwaliło. No a potem to grzałka stołu przestała grzać i drukareczka pojechała na serwis :(
Teraz ją mam spowrotem to spróbuję podnieść głowicę na maxa (tak mi poradził Pan Zbigniew z serwisu 3N) i będę jeszcze raz próbował wydrukować tą osłonę na iPhona.

Awatar użytkownika
yOOrek

Postautor: yOOrek » 03 gru 2015, 15:38

McKee pisze:
crash555 pisze:W specyfikacji gate 2.0 ma gumę i nylon wiec raczej drukuje.

Jeżeli yOOrek pisze, że gate ma problemy to ja mu wierzę (druk materiałami gumopodobnymi nie jest prosty). A skoro problemy można rozwiązać to chciałbym dowiedzieć się jak.
Filament elastyczny już czeka na wolną chwilę, więc mogę/chcę się przygotować teoretycznie.

Flexa ma stół przesuwany w innej osi niż gate - po doświadczeniach z Prusą sam chyba rozumiesz że to zupełnie inna konstrukcja i inne efekty druku (drukowany element nie trzęsie się na stole). A że np extruder z Bowdenem to już mniejsza różnica.

Według mnie to właśnie Bowden jest problemem w Flexa jeżeli chodzi o wydruk z miękkich filamentów.

Wróć do „FLEXA / GATE / Profabb”