PET-G notoryczne uszkodzenia szklanego stołu.

Jak rozpocząć, problemy, porady
olek777

PET-G notoryczne uszkodzenia szklanego stołu.

Postautor: olek777 » 17 lis 2017, 12:27

Witam Szanowne Grono.

Natrafiłem na problem zbyt mocnego przywierania wydruku z PET-G do stołu (PET-G pomarańczowy od DD). Praktycznie co wydruk mam uszkodzoną szybę, w większym bądź mniejszym stopniu. W załączeniu zdjęcie maksymalnego uszkodzenia, gdzie praktycznie pod całym elementem szyba się wyrwała.

Drukowany element ma podstawę 130 mm x 64 mm, wysokość 22 mm i jest praktycznie jednolity i poza kilkoma otworami. Wypełnienie też jest spore 60%, bo jest to element konstrukcyjny frezarki CNC i musi być wytrzymały.

Jak jest drukowane:
- szkło przecierane jest przed drukowaniem octem, sposób sprawdzał się znakomicie przy PLA
- szerokość dla pierwszej warstwy, przy PLA miałem 240%, zszedłem do 180%, nie widać zmian
- temperatura stołu, zaczynałem od 75 st. C, przy 65 st. C wydruk zaczyna się podwijać, zostałem przy 70 st C
- ustawiłem zakończenie druku z pozostawieniem temperatury stołu 40 st. C, pogorszyło się, przy szybkim chłodzeniu odrywają się małe kawałki szkła (5-10 mm) przy pozostawieniu grzania oderwało się całe szkło pod wydrukiem
- temperatura głowicy 240 st. C dla wszystkich warstw, podczas wydruku testowo schodziłem do 230 st. C i mam wrażenie że pogorszyła się lejność materiału, pojawiały się braki w wypełnieniu i problem z łączeniem warstw
- głowica 0.4, szerokość 0.4, drukuję z warstwą 0.25, chciałem 0.3 żeby było szybciej, ale gdzieniegdzie zaczynały się problemy z klejeniem warstw, pierwsza warstwa 0.25, może ją zwiększyć?

Macie jakieś sugestie jak rozwiązać problem? Kończy mi się już powoli szkło ;) a mam jeszcze do wydrukowania kilkanaście dużych elementów.

szklo.jpg

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Re: PET-G notoryczne uszkodzenia szklanego stołu.

Postautor: FlameRunner » 17 lis 2017, 15:12

Miałem tak samo, uszkodziłem nawet jeden nietypowy stół dzień przed sprzedażą drukarki.
Rozwiązaniem okazał się być Dimafix, pełniący w tym przypadku funkcję ochronną.
Drukuję z temperaturą stołu 70°C. Po wystygnięciu stołu klej puszcza i wydruk można po prostu zdjąć - bez kawałków szkła.

olek777

Postautor: olek777 » 17 lis 2017, 15:51

Też myślałem o jakimś mazidle ma stół, do rozdzielenia materiałów.

Jest piątek po południu, raczej nie kupię już niczego na teraz. Myślę że spróbuję jeszcze jeden wydruk na kleju w sztyfcie. Zobaczymy. Dam znać :)

olek777

Postautor: olek777 » 17 lis 2017, 20:38

Tylko bardzo wąską do okręcania wiązek przewodów. Siadam do drukowania, rano się okaże jak wyszło. Jak nie wyjdzie to spróbuję w poniedziałek z Dimafixem.

PS. Dimafix to masz raczej w górnych przedziałach cenowych :|

olek777

Postautor: olek777 » 19 lis 2017, 13:32

Trochę to trwało bo elementy drukują się po kilkanaście godzin. Może komuś się przyda, sam nie lubię wątków na forach gdzie pytający po rozwiązaniu problemu zamilkł.

W pierwszej kolejności drukowałem na soku z ABS, gęstym i raczej grubo położonym. Wydruk po ostygnięciu zaczął charakterystycznie strzelać przy kurczeniu, odszedł z szyby razem z całym sokiem z ABS przy użyciu niewielkiej siły, nie uszkadzając szyby. Pewien problem stanowi oczyszczenie PEG-G z resztek ABSu, delikatne skrobanie nie do końca usunęło ABS, trzeba było użyć acetonu. Element od spodu ma niewielkie wady wizualne, mnie to w tym projekcie nie przeszkadza.

Kupiłem Dimafix. Po wydrukowaniu brak było trzasków sugerujących odklejanie się elementu od stołu. Do temperatury 45 st C element trzymał się bardzo dobrze, trochę się bałem że trzeba będzie go odrywać uszkadzając znowu szybę. Przy temperaturze 30 st C element podniosłem bez użycia absolutnie żadnej siły, no poza pokonaniem siły grawitacji ;) Jestem pod wrażeniem, nigdy tak łatwo nie zdjąłem elementu z szyby, który ma dużą powierzchnię styku i dobrze trzymał się podczas drukowania.

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 19 lis 2017, 14:32

Wielu sprzedawców poleca coś dlatego, że ma to w ofercie.
U mnie sytuacja jest odwrotna: mam Dimafix w ofercie, bo jest dobry. ;)

olek777

Postautor: olek777 » 19 lis 2017, 17:54

Myjesz stół po każdym wydruku? Czy tylko uzupełniasz Dimafix?

Wróć do „Drukowanie”