przesuniecie wydruku w osi X

Jak rozpocząć, problemy, porady
Sami88

Re: przesuniecie wydruku w osi X

Postautor: Sami88 » 21 cze 2016, 9:49

Zmień zasilanie na próbę 12 V ? A wiesz, że nowy zasilacz to wydatek ze 130 zł ?!? Właśnie wydrukował mi się wydruk na warstwie 0.2 z tym, że z kolei przed końcem przesunął mi się wydruk nie na stole na w drugiej osi na bok o niecały 1 mm. I co z tym zrobić :| . Trzeba to jakoś rozwiązać, ale nie tak abym kupił drugą drukarkę na części i wszystko powymieniał, bo to się mija z celem. Drukuje ładnie, tylko robi schodki. Mam po prostu wrażenie iż przyczyna to przywalanie głowicy w wydruk. Jak podnieść głowicę przy przejazdach szybkich ? Teraz mi się przestawiła na takim małym cypelku gdzie troszkę plastik mi ostygł i stwardniał, nieco wystając do góry.

PS: czy ktoś mi powie czy u was też głowica robi przejazdy na tej samej warstwie na której drukuje ?
--------------------------------------------------------------------------------------
Miej serce i patrzaj sercem... :)
--------------------------------------------------------------------------------------

jkal

Postautor: jkal » 21 cze 2016, 10:46

Tak głowica robi przejazdy przez zadrukowane powierzchnie.

Sami88 pisze:Jak podnieść głowicę przy przejazdach szybkich ?

W Slic3r Printer Settings -> Extruder1 -> Lift Z ustawić na np. 0.2 mm to podniesie głowicę przy przejazdach.

Sami88

Postautor: Sami88 » 21 cze 2016, 11:16

Już to zrobiłem, ale nie ma efektu z tą różnicą, że teraz przesuwa mi się oś X podczas wydruku. Ustawiłem przejazdy 1 mm nad drukiem. W miejscach gdzie drukarka kończy druk i przechodzi gdzie indziej powstają nieco wystające gródki tak z 0.4 - 1 mm. Może zwiększyć retrakcję. Ale też nic to nie da raczej. Nie wiem skąd ten fenomen. Silnik na Y jest nowy a na X też sprawny całkowicie. Chłodzenie mocne, dwa wiatraczki. Stepstick na Y nowy mam jeszcze dwa nowe w zapasie.

Yorg 68

Postautor: Yorg 68 » 21 cze 2016, 11:18

Sami88 pisze:Teraz mi się przestawiła na takim małym cypelku gdzie troszkę plastik mi ostygł i stwardniał, nieco wystając do góry.

Teraz jest jaśniej. Oczywiście zasilanie nie ma tu nic do rzeczy.
Drukuję... bo lubię
Jerzy

Sami88

Postautor: Sami88 » 21 cze 2016, 11:54

Już sam nie wiem, na warstwach 0.2 drukuje mi, ale też lekko mi się przestawił wydruk. Na warstwach 0.1 wcześniej po prostu słychać było jakieś szarpnięcie, jakby zblokowanie i wydruk w Y przeskakiwał o kilkanaście mm. A teraz to co dalej, masz jakiś pomysł czemu mi wydruk tańczy wręcz ? Przy tej póbie druku to po prostu przechyalł mi się wydruk pod kątem dość ostrym 30 - 35 stopni w osi X gdy ustawiłem wydruk na parkowaniu głowicy jako Waza, W Y zaczął dobrze chodzić ale na X zaczął się przechylać.

Yorg 68

Postautor: Yorg 68 » 21 cze 2016, 21:34

Gdybyś może nagrał filmik z tych dziwnych zachowań, pewnie
prędzej będzie szansa na rozwiazanie problemu?
Drukuję... bo lubię
Jerzy

jankess0493

Postautor: jankess0493 » 21 cze 2016, 21:52

A paski masz dobrze naciągnięte? Zębatki na osiach silnikach masz dobrze dokręcone? Być może masz na nich luz i przy zahaczeniu o model, zębatka się przesuwa, przez co model drukuje się obok ;) Dodatkowo masz źle wypoziomowany stół jeśli głowica Ci haczy o wydruk. Jeśli to wszystko masz ok, to może problem jest z przyspieszeniami? Zmniejsz przyspieszenia, jerk czy samą prędkość druku i sprawdź czy jest poprawa. Być może silnik nie wyrabia z hamowaniem i gubi kroki. Co do prądu na stepsticku, to sprawdź też czy nie masz go zbyt wysokiego, wtedy silnik też gubi kroki.

Sami88

Postautor: Sami88 » 22 cze 2016, 8:47

Pasek mam na stole naciągnięty bardzo mocno, zębatka na wale jest dobrze spasowana. Już to dawno sprawdzałem i dokręcałem od tego zacząłem. Głowica na pierwszej warstwie drukuje bardzo dobrze. Wymieniłem silniki dwa po wymianie, po których działała dobrze drukarka. Był to silnik ekstrudera. Bo dziwnie się zachowywał, raz pracował dobrze po czym jakby włączał mu się wsteczny. Nowy silnik w ekstruderze i od tamtej pory pracuje elegancko. Bez zmian w elektronice, czysta wymiana silnika na mocniejszy. Teraz niedawno wymieniłem silnik na osi Y . Ale też miałem problemy z gubieniem kroku. Jednak od czasu modyfikacji chłodzenia teraz w każdym teście jaki robię przestawia mi się OŚ X a nie OŚ Y. Wydruk drukuje i nagle w pewnym momencie drukuje niemalże idealnie pod kątem 30 stopni, skręca wydruk i pod kątem drukuje. Zastanawiam się czy silnik na X ponieważ jest stary i może dogorywa ? Zwłaszcza, że wcześniejsze mi zdechły. Może powoduje mi jakieś zakłucenia jeśli nie działa poprawnie. Z ekstruderem miałem takie numery, że wypychał mi filament dobrze. I w pewnym momencie chyba zaczynał szarpać bo ścinał mi filament, jakby falować wstecz do przodu. Przez jakiś czas i później znowu szedł normalnie. Też wątek tutaj długo prowadziłem, obwiniając głowicę. A okazało się, że problemy ustały po wymianie silnika. Może więc ten silnik działa mi loteryjnie ? Czemu raz jeden raz drugi mi świrowały a teraz, świruje tylko X. Silniki są z cewek i generują sprzężenia zwrotne na elektronikę. Wydaje mi się iż to mogłoby powodować zakłucenia pracy. Staram się różne logiczne powody znaleźć i zlokalizować problem, też dla innych na przyszłość. W osi X wydruk mi drukuje się pod kątem, nie sądzę aby to wynikało z napięcia paska. Bo nie są to przeskoki, tylko silnik zaczyna ściągać mi w jedną stronę od pewnego momentu. Szkoda, że nie mam jeszcze aparatu zrobiłbym zdjęcia. Może do piątku będę miał telefon nowy to porobię zdjęcia.

Sami88

Postautor: Sami88 » 29 cze 2016, 22:47

Silnik nowy, i dalej się pie***li, ogarnia mnie rozczarowanie i żal :|

olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 30 cze 2016, 14:55

A prąd na stepstiku masz dobrze ustawiony? Paski nie moga byc jak to napisales bardzo mocno naciagniete. To musisz zrobic z wyczuciem.

Wróć do „Drukowanie”