Zamiast kaptonu, soku ABS - klej Pritt Stick [Henkel]

Jak rozpocząć, problemy, porady
Mouse

Re: Zamiast kaptonu, soku ABS - klej Pritt Stick [Henkel]

Postautor: Mouse » 05 kwie 2014, 17:35

Ja przy PLA stosuję taśma malarska + lakier do włosów, stół wyłączony.
Przy ABS klej trzyma nawet dobrze, tylko to ściąganie... Na razie działam podobną metodą jak kolega olo2000pm - masowanie szyby za pomocą soku :D.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 06 kwie 2014, 1:06

Ja kupiłem kilka różnych klejak HUi w sztyfcie ... począwszy od TESCO za 50gr za szyft do takich markowych UHU za 5 pln ... Narazie przetestowałem na drukarce ten UHU. Jednak robiąz testy "palcami" wszystkie mają podobna konsystencję i zdolnośc klejenia palca z palcem, zapach też podobny ;-)

U mnie szyba jest w drukarce zamocowana na stałe - więc z czyszczeniem nie jest tak prosto :-( zatem musiałem opracowac inną metodę - zobaczymy jak sie spisze... :-)

Pierwsze wydruki z ABS zadowalające - żadnego problemu z odrywaniem wydruku - na zimno sam odchodzi.

Klej smarowałem na zimno tak by był równo pokryty - krzyżowo najpierw w X potem w Y i ponownie w X.

Po zdjęciu wydruku widać miejsce gdzie był obiekt - ale klej nie ulega znacznej degradacji - można by pokusic sie o ponowne drukowanie bez poprawek. Jednak zamierzałem wyczyścić szybę... i to nie takie proste jak stół z szybą zamocowana na stałe... :o :shock: ... nie tak prosto "zdjąć klej" hmmmm

Zatem inna metoda - REGENEERACJA kleju... po kilku próbach optymalna metoda to:
- płyn do myci aszyb z biedronki (akurat był pod ręką :-)
- szczoteczka do zębów - dobrze rozprowadza i wygładza....
- oczywiście na zmino . . .

Kleju na szybie jest taki zapas że wystarczy zwilżyć szybę i wyszczotkować klej ... X Y X Y... i tak kilkukrotnie aż wyschnie - powłoka jest ładna i równa ....

. . .właśnie skończył sie wydruk z ABS... to idę zobaczyc do drukarki :-) . . .
Załączniki
UHU i akcesoria.jpg
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Awatar użytkownika
feriar

Postautor: feriar » 06 kwie 2014, 10:45

do ściągania wydruków fajny patent znazłem. Nie wiem czy go znacie (pewnikiem większość zna :bania: ) ale niech będzie dla potomnych :bania:
https://www.youtube.com/watch?v=GJtRKDh ... be&t=2m23s
Jak zbudować drukarkę 3D, kalibracja drukarki 3D od podstaw, rozwiązywanie problemów z drukiem, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń znajdziesz na mojej stronie http://feriar-lab.pl ;) Zapraszam

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 07 kwie 2014, 8:42

W ultimakerze to trochę inna sytuacja, bo drukuje się na plexy, która bardzo mocno trzyma wydruki(zwłaszcza te z PLA), ale warto spróbować:D
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

vinczuch

Postautor: vinczuch » 07 kwie 2014, 9:51

ja polecam metodę kolegi Biszkopt'a - na klej wikol, bardzo łatwo się rozprowadza, podgrzewasz stół, klej wysycha i zaczynasz drukowanie, klej trzyma bardzo dobrze i łatwo się odkleja wydruki, jeszcze nie próbowałem usuwać zaschniętego wikolu z mojego gresu.
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 07 kwie 2014, 10:05

vinczuch pisze:.... jeszcze nie próbowałem usuwać zaschniętego wikolu z mojego gresu.

:-) po co usuwać :-) szczoteczka + (może) woda i kilka kropli kleju i regenerujesz ... hmmm może da radę :-)
// Jarek

=========

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 07 kwie 2014, 13:38

Czy przy konstrukcji nieruchomego stołu (oś Z), konieczność klejenia też występuje ? bo im więcej czytam, tym dochodzę do wniosku, że warto zrobić konstrukcją tzw. "ruchomej bramy" niż stołu :)
Pytam, bo przymierzam się intensywnie do budowy drukarki, a to jest właściwy moment aby przyjąć odpowiednią koncepcję mechaniczną :)
Rozważam jeszcze deltę, ale tu jestem słaby z elektroniki sterującej, ktoś podpowie ?

Pozdr
Sławek

picapau

Postautor: picapau » 07 kwie 2014, 13:51

Drukuje na wikolu od kilku miesiecy i powiem, ze nie da rady tak regenerowac, mocno spieczony wikol (po kilku wydrukach) juz nie rozpuszcza sie w wodzie. Na szybie powstaje cos przypominajacego cienka warstwe gumowatej substancji. Ja go usuwam pod gorącą wodą i skrobakiem. Tak wiec regeneracja w sensie dolewania kolejnej warstwy to tak ale calkowita z rozpuszczeniem wszystkiego na szybie to nie.
Wczoraj wypróbowałem kolejny klej, najtanszy ale z dopiskiem, że zawiera PVA. Nałożyłem 3 warstwy x,y,x tak jak ty SWJ napisałeś. Stół nagrzany do 80 i brak przyczepności, ta sama szyba i ta sama temperatura na wikolu trzyma idealnie. Co do ściągania z wikolu to przy obecnej temperaturze wieczorem wystarczy postawic szybę przy otwartym oknie.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 07 kwie 2014, 13:59

picapau pisze: . . . . to przy obecnej temperaturze wieczorem wystarczy postawic szybę przy otwartym oknie.

:-) no niestety niektórzy mają szybę zamocowana na stałe i nie ma tak łatwo :-( także dzięki za info o "spieczonym" wikolu i pewnie się nie odważę bo potem będzie godzina skrobania żyletą .. :-(

Jeśli stosujemy Kleje z PVA ( JAK W TYTULE) ... to może szyba staje się zbędnym gadżetem dla tych co mają rezystory + ALU.\\\u mnie jak narazie UHU się sprawdza... muszę zapuścić jakiś bardziej "złośliwy" wydruk ..
// Jarek

=========

picapau

Postautor: picapau » 07 kwie 2014, 14:07

Nie, nie aż że trzeba skrobać godzinę, to się pod ciepłą wodą robi 5m bo ta guma odrywa się od szyby bardzo łatwo. Chodzilo mi tylko o regenerację, można tylko robić nadlewki albo zdzierać.

Wróć do „Drukowanie”