BiBone powstający w trudach i mękach

jakub_wwa

BiBone powstający w trudach i mękach

Postautor: jakub_wwa » 06 paź 2013, 23:43

Witam wszystkich
przyszłą pora aby pochwalić się swoją (już prawie działającą drukarką)
Zestaw dostałem w czerwcu ale kilka czynników takich jak sesja, wakacje, brak chęci, ogrom elementów do złożenia spowodowało że drukarka niestety nie jest jeszcze w 100% ukończona

Widok na cała drukarke
IMG_72981.jpg

Uporałem się z rezystorami (ARCOL HS50 R47). W zestawie dostałem kabel wielożyłowy o średnicy >=1mm i mam nadzieje że będzie odpowiedni.
Częściowo zaizolowałem też przewody jakimś cudownym materiałem który wytrzyma 150'C.
Termistor siedzi w swojej wyfrezowanej dziurce, początkowo zalany był wręcz pastą termoprzewodzącą, ale dowiedziałem się że potrafi ona poza temperaturą przewodzić również prąd dlatego zmniejszyłem jej ilość aby nie powodowała zwarcia. Oczywiście zaklejony jest taśmą kaptonową
Czy kable w takim miejscu można izolować zwykłą taśmą izolacyjną czy lepiej użyć taśmy kaptonowej? Chodzi mi głównie o kable od termistora.
IMG_72991.jpg

Widok na ektruder (silnik osi y na górze zdjęcia)
Zastanawia mnie czy wszystko jest tu dobrze złożone.
Musiałem dość mocno zeszlifować mocowanie paska, i z racji dość długiej śruby ekstrudera (tej co popycha filament) ulokowałem go po prawej (Watpie abym w najbliższym czasie miał chęć walczyć i zakładać drugi ekstruder)
IMG_73001.jpg

Na podłączenie czeka elektronika sunbeam
IMG_73041.jpg

Zasilacz z serwerów HP 32A
IMG_73021.jpg

No i głowica które ma już przygotowane swoje miejsce frezem
IMG_73031.jpg

Zastanawia mnie czy takie położenie paska jest dopuszczalne?
IMG_73051.jpg

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: BiBone powstający w trudach i mękach

Postautor: Fabrykator.pl » 06 paź 2013, 23:46

Elektronika to Teensylu. Co do silnika osi X - proponuję wysunąć zębatkę o 2-3mm. Zasilacz ATX - to nie jest serwerowy (pakowaliśmy 2 rodzaje). Lutowanie przy rezystorach stołu proponuje poprawić tak, aby cyna dobrze się rozpłynęła po miedzi przewodów.

jakub_wwa

Postautor: jakub_wwa » 13 paź 2013, 22:56

Mały update po tygodniu

Drukarka jest już cała złożona pozostało podpięcie kabelków.

W związku z tym że nie znalazłem żadnego schematu podpięcia na forum postanowiłam sam takie opracować.

teenstylu.jpg

Prosiłbym o sprawdzenie i komentarz do schematu i mojego sposobu działania

1. oś Z
Kabelki zbadałem multimetrem i okazało się że czarny i zielony wywołują zwarcie/jest między nimi jakiś opór (nie wiem czy to dobre słowo), oraz czerwony i niebieski
Zapewne zidentyfikowałem obie cewki silnika więc podłączam je jak na załączonym schemacie?

2. Ekstruder
Silnik ten sam co w osi Z Więc połączenie takie samo

3. oś X
Badam zwarcie/opór na kabelkach i pierwszą parę (kabelki czarny i pomarańczowy) podłączam pod sloty 1A i 1B (dowolnie wybierając kable może być czarny 1A i pomarańczowy 1B LUB czarny 1B i pomarańczowy 1A) a drugą parę analogicznie pod sloty 2A i 2B.

4. oś Y
Analogicznie jak oś X

5. Krańcówki
Przylutowałem się do złączy C i NO, wiem że podłączam się do dwóch zewnętrznych. Czy jest znaczenie który kabel idzie do którego złącza (czy moje podłączenie jest dobre)?

6. Zasilacz
Wyprowadziłem z zasilacza przez tzw. złącza laboratoryjne kabel z mocą 12v 24A (kabel czerwony) oraz kabel czarny GND. I ciągle nie wiem czy 12V podłącza się do + a GND do minusa czy na odwrót?
Prosiłbym o podpowiedź który kabel idzie na górę a który na dół?

7. Termistory
Domyśliłem się że termistory nie mają żadnego + ani - więc można podłączać je dowolnie, ważne tylko aby w dobre miejsce

8. Grzanie stołu
Tu również nie ma żadnego plusa ani minusa więc najlepiej jest przylutować się bezpośrednio do wystających z płytki pinów, jeden kabel do dwóch po prawej a drugi do dwóch po lewej

9. Grzanie głowicy
Analogicznie jak stół.

I ciągle nie mam pomysłu jak wysunąć o te 2-3mm zębatkę z silnika osi Y. Średnio mi się widzi kupowanie za 50PLN urządzenia które będę używał 10 sekund (którego i tak nie ma w żadnym sklepie internetowym). Metody typu rozgrzej zębatkę palnikiem i wtedy ściągnij również do mnie nie trafiają. To jest mój główny problem z mechaniką na który nie widzę rozwiązania :cry:

Konrad K_2

Postautor: Konrad K_2 » 15 paź 2013, 14:22

a zębatka nie jest blokowana srubką?

jakub_wwa

Postautor: jakub_wwa » 15 paź 2013, 19:58

No niestety śrubki w zębatce żadnej nie ma, została wciśnięta zapewne z myślą aby nikt jej nie przesuwał.

Ten temat znam inne o podłączaniu elektroniki również ale potrzebuje łopatologicznego wytłumaczenie jak to zrobić żeby później nie płakać na forum że pomyliłem bieguny przy podłączaniu zasilacza i coś spaliłem ;)
Przeniosłem swoje pytanie w tamto miejsce aby był porządek jak ktoś będzie tego szukał w przyszłości.

vomestein

Postautor: vomestein » 18 paź 2013, 18:16

Jak chcesz, to teraz nie mam za bardzo nic do roboty, mogę kiedyś pomóc przy składaniu tego do kupy bo też jestem z wwa ;)

jakub_wwa

Postautor: jakub_wwa » 20 paź 2013, 0:41

To doszedłem do momentu w którym wszystkie części mechaniczne są złożone, kabelki przylutowane, końcówki na kabelki założone, zasilacz ATX przeprojektowany.

Sprzętu jeszcze nie uruchamiałem, bo przez ostatni/najbliższy tydzień czasu za dużo nie było/będzie, ale mam nadzieję że wszystko pójdzie w miarę bezproblemowo ;)

vomesteim dziękuję bardzo za możliwość pomocy, zaraz napiszę do ciebie PW.

drukarka.jpg

Zaizolowałęm każdy biegun kablem termokurczliwym. Do każdego pinu idzie jeden kabel (nie chciałem dzielić kabla na pół) i oba spotykają się w kostce elektrycznej

luty.jpg

reprap.jpg

vomestein

Postautor: vomestein » 20 paź 2013, 1:55

Na pewno usunąłbym luty przy głowicy i skręcił na sztywno. Wyjmij takie metalowe zaciski z plastikowych kostek elektrycznych (wystarczy rozciąć kostkę skalpelkiem) i na nie złap rezystory z kablami. O ile przy druku z PLA nie będzie to miało większego znaczenia, o tyle przy ABS cyna Ci popłynie ;)

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 20 paź 2013, 8:33

Dobrze zaizoluj przewody od termistora :!: :!: :!: :!: :!: Pójdzie zwarcie i uwalisz procek.

Wróć do „Galeria BiBONE”