Pronterface Linux Ubuntu

Tomu

Pronterface Linux Ubuntu

Postautor: Tomu » 18 cze 2012, 15:34

Witam, jako że nasz sprzęt jest Open Source postanowiłem swoją Drukarkę uruchomić pod kontrolą Linuxa Ubuntu.
Mój wybór padł na dystrybucję 10.4 LTE, która jest jedną z najbardziej stabilnych dystrybucji, ponadto bardzo przyjazną i prostą w obsłudze dla użytkownika.

Mam jednego wolnego notebooka, który leżał sobie z dedykacją na CNC i REPRAP. Zainstalowałem na nim w/w dystrybucję, podłączyłem drukarkę.
Pierwsza miła niespodzianka to automatyczne uruchomienie właściwego sterownika dla portu USB przez Ubuntu.
Kilka kliknięć w Google aby odnaleźć instrukcję instalacji Pronterface'a.
http://reprap.org/wiki/Printrun
Podążając za nią udało się w kilka minut uruchomić program i przetestować drukarkę.
Postaram się informować was na bieżąco jak działają linux'owe wersje oprogramowania, jako podziękowanie dla tego forum za pomoc przy budowie mojego REPRAP'a.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 cze 2012, 16:09 przez Tomu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Pronterface Linux Ubuntu

Postautor: Fabrykator.pl » 18 cze 2012, 15:53

Bardzo fajny temat! Pewnie wielu osobom się spodoba

Tomu

Postautor: Tomu » 18 cze 2012, 16:08

Dzięki, mam dość duże doświadczenie z Linuxem ( to mój główny system w domu ). Ponieważ tak czy inaczej buduję system od zera, postanowiłem się tym podzielić ktoś będzie miał łatwiej. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 18 cze 2012, 16:32

Zgodnie z sugestią utworzyłem nowy dział i przeniosłem temat

Tomu

Postautor: Tomu » 18 cze 2012, 17:55

Na pierwszy rzut oka są różnice pomiędzy wersją natywną ( Linuks ) i windows.
W menu settings mamy opcję przygotowania G-Code nie tylko dla RepRap ale również dla cięcia, frezowania, rozcinania (drutem np styropian)
do wyboru jest kilka różnych głowic od frezu do Lasera.
Takie opcje, plus np stalowa konstrukcja i mocne silniki to już poważna hybryda.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 25 sie 2012, 20:52

No to się biorę za instalację ubuntu i pronterface'a - na kolejną licencję windowsa nie uśmiecha mi się pieniędzy wydawać :mrgreen:

Awatar użytkownika
bogda66

Postautor: bogda66 » 25 sie 2012, 21:02

Tomu pisze:Na pierwszy rzut oka są różnice pomiędzy wersją natywną ( Linuks ) i windows.
W menu settings mamy opcję przygotowania G-Code nie tylko dla RepRap ale również dla cięcia, frezowania, rozcinania (drutem np styropian)
do wyboru jest kilka różnych głowic od frezu do Lasera.
Takie opcje, plus np stalowa konstrukcja i mocne silniki to już poważna hybryda.

No popatrz, ja używam linuxa i tego programu od ponad miesiąca i nie zauważyłem że takie ma super funkcje :git: :git:
Ja na windzie nie instalowałem, także nie wiem jakie są różnice, wydawało mi się różnic nie ma.
RepRap, cel model SU-34 EDF.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 25 sie 2012, 21:27

Jaką wersję linuxa polecasz? Będzie na tym tylko pracowała drukarka

acc

Postautor: acc » 25 sie 2012, 23:25

Ja polecam Ubuntu. Chyba najbardziej popularne obecnie. Bez problemu odpaliłem pod nim YARRH'a ze źródeł, czyli git, qtcreator itd... Z linuxami zaczynałem przygodę jak jeszcze instalowało się je z wieeeeeelu dyskietek :D i obecnie zostałem na Ubuntu (aczkolwiek edycja serwer - niemniej jeśli chcesz do stacji roboczej to polecam zwykłą edycję). Fajne było też Gentoo, ale za dużo prostych problemów trzeba było rozwiązywać...
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 26 sie 2012, 0:01

Ubuntu znam, bo miałem kiedyś poinstalowane dla zabawy. Czy jest może jakaś wersja, która mało obciąża system i jest okrojona z "wodotrysków"? Widziałem wersje dla netbooków - czym one się różnią od typowej?

Wróć do „RepRap i Linux”