X3D XS i XL pytanie dotyczące konstrukcji

Jeśli nie wygląda jak RepRap to jest dział dla niej
arekm

Re: X3D XS i XL pytanie dotyczące konstrukcji

Postautor: arekm » 21 sty 2016, 16:05

Z praktyki (kilka kontaktów co prawda) - bez problemu autorzy wrzucają pliki źródeł projektów (na thingverse, dla wszystkich zainteresowanych), wystarczy zwyczajnie... poprosić.

Zamknięci są nieliczni (komercja głównie ale tu się nie ma co dziwić - taki model biznesowy) oraz "nie bo nie" w śladowej ilości.

Idea reprap jeszcze, na szczęście, niejednemu przyświeca.

Mi się robi smutno gdy wszyscy chowają swoje usprawnienia w zaciszu domowym. Moje drobiazgi na thingverse są w całości z źródłami (taka mentalność).

ps. kolekcje z źródłami, automatycznie zbierane z całego thingverse:
http://www.thingiverse.com/arekm/collections/freecad
http://www.thingiverse.com/arekm/collections/rsdoc
http://www.thingiverse.com/arekm/collections/openscad
http://www.thingiverse.com/arekm/collections/moi3dcom
(sukcesywnie dodawane kolejne; jak ktoś chce zautomatyzowaną kolekcję dla przez niego użytkowanego programu cad to PM)

Co do meritum - prowadnice z przodu nie bardzo bo ograniczą dostęp od przodu plus kolidują z istniejącymi akcesoriami (oświetlenie na górze, okablowanie na dole). Po bokach też ciężko (elektronika, zasilacz). Jakieś rozwiązanie ale niestety sprowadza się do przeprojektowania całości "wnętrza". Dalej brnę w oś Z z wałka 12mm.
X3D XL

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 21 sty 2016, 16:52

Te pliki sa przez ciebie zaprojektowane i narysowane ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

arekm

Postautor: arekm » 21 sty 2016, 17:00

To są kolekcje. "Kolekcje" na thingverse to swego rodzaju albumy z odnośnikami. Kolekcje projektów ludzi, którzy dzielą się z innymi w całości - łącznie ze źródłami. Jak widać jest tego bardzo dużo.

(Moje mało istotne pierdółki są tu (i od zera i przeróbki innych projektów) - http://www.thingiverse.com/arekm/designs . Oczywiście wszystko z źródłami bo jakże by inaczej.)
X3D XL

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 21 sty 2016, 18:08

Super, zatem narysuj sobie podporę stołu, zajmie ci to kilka minut jak widzę ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 21 sty 2016, 18:11

Japierdziu - KOLEGO arekm !!!

uruchom designsparka wczytaj Sławka STLkę z podporą stołu - w drzewie struktura kliknij na "siatka projektu" podświetli ci obraz na pomarańczowo (powiedzmy)
teraz na modelu klikasz prawym klawiszem myszy i opcja KONWERTUJ NA BRYŁĘ -> SCAL POWIERZCHNIĘ ...
w zależności od wydajności kompa po jakimś czasie masz model w postaci w pełni edytowalnej bryły
po bólu ...

Sławek ja Ci się nie dziwię :piwo: :bania:
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

arekm

Postautor: arekm » 21 sty 2016, 18:31

@robertm: cofnij, poczytaj - było już napisane dlaczego ta metoda się nie sprawdza z tym STLem. Jedynie narysowanie od zera (acz mając wymiary z STLki) ma sens.
X3D XL

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 22 sty 2016, 0:56

arekm: Już raz ci pisałem, że takie zachowanie jest nie na miejscu. Na zachodnich formach piszą "rude" i potrafią takiego gościa wykopać. Nie domagaj się, tylko daj coś od siebie. I nie pisz o idei reprap czy OpenSource skoro nie masz o tym pojęcia.
Masz wszystko podane na tacy - STL-ki i dokładna dokumentacja oraz prawo do analizy i powielania drukarki Sławka w celach niekomercyjnych (i tu (i tylko tu) jest brak zgodności z OpenSource) - decyzja konstruktora - nikt mu za projekt (licencję) nie zapłacił / nie ma zgody na zarabianie (chyba uczciwie?).
A źródła? Masz STL - możesz przerabiać do woli - nic nie jest ukrywane. Projektant nie musi ci pokazywać ani oprogramowania w którym to robił, ani innych rzeczy ze swojego warsztatu - STL jest w pełni edytowany (i można go pomierzyć). W tym zakresie drukarka jest "Open".
Bierzesz design, bądź zgodny z licencją i chwal autora (a w domyśle: szanuj jego czas i pracę). Jeżeli takie warunki licencji ci nie pasują to opracuje swoje (lepsze?) rozwiązanie i podziel się z innymi na wybranej przez siebie licencji. Jak spędzisz trochę czasu i pieniędzy to ci może przejdzie roszczeniowość i docenisz pracę innych.

arekm

Postautor: arekm » 22 sty 2016, 7:39

McKee pisze: I nie pisz o idei reprap czy OpenSource skoro nie masz o tym pojęcia.

Napisał bym "rozwiń proszę" ale w sumie nie ma sensu patrząc już na następne zdanie.

McKee pisze: (i tu (i tylko tu) jest brak zgodności z OpenSource)

Jednak.

McKee pisze:(chyba uczciwie?).

Czy tak ciężko zrozumieć mój przekaz? Jeszcze raz napiszę: Autor zrobił bardzo fajny projekt. Autor ma prawo wydać na jakiej chce licencji - jego wola itd.

Natomiast ubolewam nad wyborem ograniczeń bo to jest minus projektu, jego ograniczenie i utrudnia jego modyfikacje (co z punktu widzenia rozwoju projektu jako takiego jest czystą jego wadą). Nie mam pojęcia czemu fakt poświęcenia setek godzin automatycznie ma oznaczać zakaz jakiejkolwiek krytyki. Brak w tym logiki i sensu.

McKee pisze:W tym zakresie drukarka jest "Open".

Dlatego nie mówimy o "open" tylko o konkretnym terminie "open source" - ten termin oznacza pewne rzeczy dość jasno, m.in. dostęp do źródeł. STL to nie źródła.
Równie dobrą prawdą jak "open" jest napisanie, że ta drukarka jest "closed" co też jest prawdą. Po prostu "open" nic nie znaczy - to słowo nie funkcjonuje jako skonkretyzowany termin.

McKee pisze:Jak spędzisz trochę czasu i pieniędzy to ci może przejdzie roszczeniowość i docenisz pracę innych.

Ok, widzę ciężko mój przekaz zrozumieć. Gdybyś znał temat to byś wiedział, że wszędzie chwalę projekt (od strony technicznej; drobne wady pomijamy bo to ma każdy projekt) i jak ktoś mnie pyta to polecam X3D. Więc nie pisz bzdur o niedocenianiu czyjejś pracy. Wydaje Ci się również, że jak ktoś wypunktuje wady licencyjne czy bzdury w opisach to to automatycznie jest "roszczenie". To się nazywa "krytyka" i proszę nie dorabiaj sobie czegoś czego tu nie ma.

W ogóle może temat skończymy i wrócimy do meritum tj ulepszeń X3D?
Swoją opinię napisałem, parę osób próbuje mnie przekonać, że nie wolno w ogóle krytykować skoro ktoś się tyle narobił, a jak już udostępnił dalej to nie daj boże słowo krytyki bo to wstyd i hańba na kilka pokoleń. Ok, niech tak będzie.
X3D XL

efevee

Postautor: efevee » 22 sty 2016, 8:40

Również mam X3D XL i też sądzę, że jednym z problemów konstrukcji jest stół - ja mam alu 5mm z przyklejoną grzałką silikonową i lubi się Ztka bujać.

Od dłuższego czasu oglądam różne konstrukcje i zastanawiam się jak to ugryźć nie mieszając za bardzo w projekcie - i ostatnio robertm w projekcie swojej pokazał chyba całkiem fajne rozwiązanie.
Czy coś takiego - http://mojreprap.pl/board/viewtopic.php?p=78240#p78240 - wałek 12mm, łożyska LMK12UU (x2 lub x4), każda z prowadnic szerzej o 1-2cm, formatka tak jak obecnie w X3D ze sklejki (na to alu) i w dalszym ciagu wszystko na pasku.

Pytanie do praktyków - czy to rozwiąże problem i stół zyska na stabilności ?

maglo18

Postautor: maglo18 » 22 sty 2016, 9:07

Ja na razie żaby nie przerabiać ramy postawiłam na przerobienie wałków na fi12mm i modyfikacja plastików stołu pod to rozwiązanie. Jak skończę to podzielę się informacjami.

Wróć do „Inne konstrukcje drukarek”