Laser cutter/engraver

Jeśli nie wygląda jak RepRap to jest dział dla niej
drygol

Laser cutter/engraver

Postautor: drygol » 03 sty 2015, 12:50

Witam w nowym roku ;) obiecuje ze w tym roku bedzie mniej :piwo: :bania:

Tak sie zlozylo ze dostalem od znajomego pod choinke diode laserowa 915nm 20W - doleci na dniach. Oczywiscie pierwszy pomysl jaki mi wpadl to ciecie laserem ale jako ze troche jeszcze "plywam" w temacie to mam pare pytan bo moze ktos z was juz cos grzebal w temacie.

Samo sterowanie ploterem laserowym mam w planie rozwiazac albo na ArduMega + RAMPS albo wyrzezbic shield na frezarce PCB co sobie ostatnio zrobilem i uzyc arduino uno. http://blog.protoneer.co.nz/arduino-cnc-shield/.
Roznica to wiadomo , albo Marlin albo GRBL
Logika podpowiada ze GRBL wazniejszy jest we frezarce gdzie jest wiecej tematow do wysterowania natomiast laser ma tylko swiecic i latac z odpowiednia predkoscia ale moge sie mylic.
Pytanie jest co polecacacie ?

Drugie pytanie to juz same lasery. 915nm to blisko podczerwieni wiec trzeba uwazac z oczkami bo pasmo slabo widoczne okiem ale do slabych nie nalezy a nie chce miec strzaskanej siatkowki :D Czy macie jakies sprawdzone firmy i doswiadczenie gdzie moglbym sobie sprawic okulary ochronne przeznaczone do tego pasma lasera ?

I ostatnie pytanie to temat materialow ktore bym ewentulanie chcial pociac. Wiadomo ze 20W to nie wiele ale mysle ze ciemne plexi czy jakies cieniutkie sklejki powinno pociac. Ma ktos z was jakies wieksze rozeznanie ?

PS. taaak czytalem cncforum ale jakos wolalem zapytac tutaj :mrgreen:

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Laser cutter/engraver

Postautor: Fabrykator.pl » 03 sty 2015, 13:05

Ja swego czasu myślałem nad podłączeniem lasera pod kanał ekstrudera (oczywiście nie pod stepstika). W ten sposób można łatwo sterować włączeniem/wyłączeniem lasera tak jak z retrakcją. Sygnał Enable włącza zasilanie lasera, sygnał DIR steruje włącz/wyłącz. Można też wykorzystać sam DIR.

Anxles

Postautor: Anxles » 03 sty 2015, 13:31

20W to slabe? Moze duzo sie nie interesowalem, ale jak szukalem po necie to ciezko znalesc laserki powyzej 3W, oczywiscie bez oslony CO2 i tak by nie kosztowaly 1500zl, ale widzialem juz setupy 2W co tna sklejke do 3mm na kilka przejsc oczywiscie, ale w domowych warunkach I tak wystarczy, nie wiem tylko jak sie to ma do dlugosci fali bo ciezko takie info znalesc widzialem tylko porownanie mocy ciecia zielonego I niebieskiego lasera, I z tego co widzialem to zazwyczaj 400-600nm dlugosci wykorzystuja

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

drygol

Postautor: drygol » 03 sty 2015, 13:43

@Krzysiek , to dokladnie tak teraz robie z zalaczaniem silnika we frezarce , czyli silnik pod D9 i M106 i M107 sterowanie ale to tymczasowe rozwiazanie bo nie mam kontroli nad obrotami. Dlatego wlasnie knuje ze przy laserze nie bedzie to mialo znaczenia tak jak piszesz.

EDIT: w sumie moge ale chodzilo mi o M3 i M4

@Anxles, W sumie w laserach co2 to jest juz sporo ale w 915nm wydaje mi sie ze nie koniecznie, no ale daletego pytam bo slabo znam temat.
Z drugiej storny laser co2 mozna latwo zrobic sobie samemu tylko optyka do tego to drogo moze wyjsc

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 03 sty 2015, 14:17

A próbowałeś z sygnałem STEP? W końcu to jakiś impuls, który dodatkowo jest uzależniony od prędkości posuwu. Może da radę ten impuls wykorzystać do sterowania prędkością obrotów :roll:

drygol

Postautor: drygol » 03 sty 2015, 15:05

No wlasnie jeszcze nie. Ale jako ze w sumie frezarka mi smiga i mam reszte elektroniki to raczej zrobie w niej GRBL. Bardziej w sumie pytam czy ArduMega+RAMPS pasuje dobrze do lasera bo wydaje sie ze tak.

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 03 sty 2015, 16:40

Gryzę ostatnio ten temat bo jest w trakcie budowy. Elektronikę opartą na arduino+ramps+GRBL, ale ja celuję w 2W a nie 20 ;)
Zerknij tu http://www.shapeoko.com/wiki/index.php/Laser_Cutter - co prawda gość robi na UNO + shield ale różnic istotnych nie ma. Mam prawidłowo działający wsad GRBL na arduino z rampsem, robię na nim mały ploterek tnący do tworzyw i pcb aby przetestować.

Tu masz tabelę dotyczącą możliwości wycinania/grawerowania :

Obrazek

drygol

Postautor: drygol » 03 sty 2015, 18:09

Ooo fajno , dzieki za link ! zaraz lukam :)
Jeszcze musze dorwac okulary i bedzie gicio :D

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 03 sty 2015, 21:38

od grbl zaczynałem zabawę z RepRap, fajna sprawa, ale czy zmienił się system definiowania kroków step/mm? Bo z tego co pamiętam, to trzeba było z konsoli wpisywać po podwójnym dolarze i było to nieco mało fajne.
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

Wróć do „Inne konstrukcje drukarek”