Szkolenia - warto

Tematy różnej treści, nie zawsze związane z drukarkami
dontpanic

Szkolenia - warto

Postautor: dontpanic » 14 cze 2016, 20:54

Witam,
mam zamiar wybrać się na szkolenie z druku 3D więc przepatrzyłem sobie ofertę na rynku. (jestem osobą, która do tej pory nie miała żadnego kontaktu z tą technologią, zaczynam od zera)

szkolenia są różne, od takich wartych kila set złotych, do powyżej tysiąca. programy szkoleń i ich czas również (niektóre skupiają się nawet na biznesowej analizie rynku).

jestem z Krakowa i zainteresowała mnie tez oferta kursu jaki robi uczelnia AGH, ale po rozmowie z Panią powiedziała, że wymagań jako takich nie ma, ale trzeba "być inżynierem". czyli wnioskuje, że zwykły obywatel będzie za głupi na takie szkolenie? no ale chyba po to są szkolenia, żeby się czegoś nauczyć.

co doradzicie? szkolenia? może książki? jak wdrożyć się w tą technologię?

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
robertm

Re: Szkolenia - warto

Postautor: robertm » 14 cze 2016, 23:14

czytać strony związane z tematem, oglądać filmy na youtube - wiedzy jest masa - właściwie jest tego tyle, że trzeba się sprecyzować sam przed sobą co chce się dowiedzieć
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 15 cze 2016, 8:23

Sam musisz zdecydować co ci jest potrzebne / do czego ci ten cały druk 3D ;)
Moim zdaniem (ale Ty możesz mieć inne i inne potrzeby):
1. Rozdziel projektowanie elementów od drukowania
2. Drukowanie może być w różnych technologiach - niektóre szkolenia to omawiają - dla mnie jest to zupełnie nie interesujące - moja drukarka drukuje w 1 konkretnej technologii - "lanie wody" to strata czasu
3. To co jest przydatne to praktyka: jak wypoziomować stół, jak powinna wyglądać pierwsza warstwa, jaka prędkość druku (i dlaczego), jak drukować z przygotowanych plików (e w 2-3 zdania (dosłownie!) czym różni się STL od OBJ i dlaczego ten 2-gi format jest lepszy. Drukowanie z różnych materiałów, ustawianie chłodzenia, % wypełnienia itp. - to są rzeczy z którymi "początkujący drukarz" spotyka się pierwszy raz.
Ja potrzebowałem "namacalności", choć na żadnym szkoleniu nie byłem - straciłem trochę (więcej) czasu latając po forach i oglądając różne zdjęcia wydruków (jak to naprawdę powinno wyglądać).

Podobnie obsługa softu do obsługi drukarki - jeżeli nie ogarniasz (komputerów) to ktoś powinien ci pokazać (ja takie rzeczy łapie więc dla mnie strata czasu). Slicery, podłączenie po USB, wydruk z karty - ale to i tak w "części praktycznej" będzie - tylko moim zdaniem nie warto się na tym skupiać.

Zupełnie oddzielną sprawa to projektowanie - jest dużo różnych produktów - musisz wiedzieć którego będziesz chciał użyć - warto na YouTube poszukać filmików - np. na temat DreamSpark-a jest kilka od kolegi Sławka / Rtruck - warto obejrzeć. Jak znasz angielski to jest kuuuupa kanałów. Thomas Sanladerer prowadzi kanał o drukarkach 3D. Warto poszukać kilku zasad projektowania pod FDM - jakie są np maksymalne krzywizny, żeby nie było potrzeby generowania sportów. (Jeżeli nie znasz słownictwa / są nieznane wyrazy to ktoś tu a forum popełnił "słowniczek" - musisz znaleźć / może ktoś podrzuci linka).

dontpanic

Postautor: dontpanic » 15 cze 2016, 17:24

super wyczerpująca odpowiedź. dzięki :)
i takie pytanie, skoro jest już taka duża różnorodność, to są może jakieś książki? (najlepsza dla mnie forma przyswajania wiedzy), gdzie byłby by mówione po krótce, żebym wiedział w czym mogę wybierać ?

Awatar użytkownika
ptrkchn

Postautor: ptrkchn » 15 cze 2016, 17:40

Osobiście nie znam żadnych książek związanych z tematem druku 3d ale tutaj na szybko wygooglowałem conie co

https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... 85%C5%BCka

Bardzo polecam zakup jakiejś taniej drukarki za 700zł, bardzo szybko można przyswoić wiedzę jak to działa o co z tym chodzi w praktyce. Eksperymentowanie z parametrami ze slicera daje dużo radochy a i dużo oparów w zależności od materiału :D

Ja osobiście poświęciłem około pół roku na czytanie całego tego forum zawsze rano w autobusie + budowę własnej prostej drukarki na której eksperymentowałem. Koledzy na forum zawsze pomogą a jak nie pomogą to oznacza tylko jedno - temat już na forum jest wałkowany dziesiąty raz z rzędu więc nawet nikomu nie chce pisać o tym żeby ktoś użył szukajki.

Na przestrzeni ostatniego roku powstało baaardzo dużo różnych nowych termoplastów, wątpię żeby jakaś książka potrafiła opisać jakie parametry dobierać aby otrzymywać dobre wyniki. To często jest jak z kupowaniem telefonu, zanim kupisz zastawiasz się do czego będziesz go używał, czytasz recenzje ;)
:twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 15 cze 2016, 17:46

Widzę, że wszyscy w tym temacie skupiają się na bardzo niskobudżetowym druku FFF...

@dontpanic
Co Cię tak właściwie interesuje?
Możliwie szczegółowa wiedza o niskobudżetowym druku FFF?
Ogólna wiedza o wszystkich metodach wytwarzania, zbiorowo określanych jako "druk 3D"?
Najnowsze osiągnięcia w zakresie praktycznego wykorzystania różnych metod druku 3D w inżynierii i medycynie, w ujęciu realistycznym, a nie tym serwowanym w Wiadomościach i Faktach?

dontpanic

Postautor: dontpanic » 15 cze 2016, 17:54

FlameRunner pisze:Widzę, że wszyscy w tym temacie skupiają się na bardzo niskobudżetowym druku FFF...

@dontpanic
Co Cię tak właściwie interesuje?
Możliwie szczegółowa wiedza o niskobudżetowym druku FFF?
Ogólna wiedza o wszystkich metodach wytwarzania, zbiorowo określanych jako "druk 3D"?
Najnowsze osiągnięcia w zakresie praktycznego wykorzystania różnych metod druku 3D w inżynierii i medycynie, w ujęciu realistycznym, a nie tym serwowanym w Wiadomościach i Faktach?

interesuje mnie:
-jakie materiały wchodzą w grę przy drukarkach 3D - a następnie koszt ewentualnej produkcji
-jak dużą dokładność mogę uzyskać (a następnie stosunek ceny do jakości i jakiś złoty środek znaleźć)
-jak duże elementy mogę drukować
- i aspekt biznesowy, jaki jest odzew gospodartki na rewolucję 3D.

dość trafne zdanie z tym ujęciem w wiadomościach a realiami. bo bardzo te stany lubią się mijać

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 15 cze 2016, 22:21

hehe .... poczytaj sobie trochę artykułów np tu http://centrumdruku3d.pl/category/druk-3d/
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

tatuwoj
Kontaktowanie:

Postautor: tatuwoj » 07 lip 2016, 10:54

Moim zdaniem warto.. Jest to temat na topie i oczywiście ciekawy. Nikt chyba się nie będzie nudził przy 3D.

ecek

Postautor: ecek » 13 lip 2016, 12:50

Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że takie szkolenia są organizowane :)

Wróć do „Na Każdy Temat”