Komercja i jej wpływ na życie forumowe

Tematy różnej treści, nie zawsze związane z drukarkami
Awatar użytkownika
pawel_cd3d
Kontaktowanie:

Re: Komercja i jej wpływ na życie forumowe

Postautor: pawel_cd3d » 17 gru 2013, 23:45

Stara gwardia odchodzi, a forum przejmują mistrzowie klawiatury (ang. "keyboard warrios")
CENTRUM DRUKU 3D
We`re #1 so why try harder...

vinczuch

Postautor: vinczuch » 17 gru 2013, 23:52

Panowie (chyba że jest jakaś Pani śledząca ten wątek)

tak czytam i zastanawiam się do czego ta dyskusja ma zaprowadzić, jedyne co jasno z niego wynika to to że urządzenia drukujące w technologii FDM należało by sprzedawać tylko w wersji złożonej, uruchomionej, skalibrowanej i przygotowanej do transportu tak aby nie utraciły żadnej że swoich właściwości w transporcie. Majsterkowiczom możemy jedynie zostawić przyjemność zbudowania swojej drukarki od podstaw z dostępnych komponentów. Może jestem tu nowy i mało wiem o druku 3D, zgadzam się, ale klient zawsze pozostaje klientem bez względu na branżę, na codzień pracuje z ludźmi z całej europy i moge śmiało powiedzieć że każdy klient jest inny w swoim poziomie pojmowania cech i właściwości produktu, dlatego produkt, jego dokumentację i marketing należy przygotować z uzwględnieniem oczekiwań klienta o najniższym poziomie - a takich przecież jest najwięcej, nie trzeba daleko szukać wystarczy włączyć TV i popatrzeć na poziom reklam.

Wychodząc z tak skomplikowanym urządzeniem jak drukarka 3D na rynek należy się liczyć że 95% społeczności nie rozumie jak to urządzenie działa, z czego 60% nigdy nie zrozumie bo nie będzie chciało zrozumieć, bo nie jest wstanie zrozumieć lub nie jest mu to (zrozumienie) wogóle potrzebne. Z 5% które rozumie jak działają drukarki może 1-2% jest w stanie zbudować ją z kitu dostarczonego przez producenta.

Trzy proste pytania:
- czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak działa kuchenka indukcyjna ?
- czy wiesz jak działa common-rail we współczesnych dieslach?
- jakie zalety ma elektryczne wspomaganie kierownicy w samochodach?

Powiecie głupie pytania ale popatrzcie na to z innej strony - dla przeciętnego użytkownika liczy się efekt a nie wgłębianie się w szczegóły.

Weźmy firme Apple - dlaczego odniosła taki sukces na rynku smartfonów? Bo założyli że nawet małpa musi byc w stanie obsługiwać ich telefon. Efekt? wystarczy spojrzeć w raporty sprzedaży iPhone czy iPad'a.
Z drugiej strony weźmy Linux'a - darmowy, wiec czemu nie jest zainstalowany na każdym domowym komputerze? Bo 95% nie jest go w stanie poprawnie zainstalować i skonfigurować.

Produkt aby dotarł do klienta musi być dla niego prosty i zrozumialy, jak klient nie zrozumie produktu to się znudzi i "niezalajkuje" na FB...

Wracając do sedna, piszecie że forum umiera, fakt, jakoś mało tu ciekawych tematów bo większość pytań jest o problemy przy składaniu drukarek, albo że mi się głowica zapchała.

Zbyt malo jest tematów dotyczących zastosowań, jest coś o RC (quadrocopter), poza tym nic. Wydaje mi się że zastosowania to klucz do sprzedaży. Jak popatrzeć na inne produkty na rynku i się zastanowić, np dlaczego chcę mieć smatfona ? Co w nim takiego wyjątkowego że muszę go mieć. To samo pytanie zadajmy sobie dlaczego chcemy mieć drukarkę 3D? Do czego to urządzenie jest tak na prawdę jest nam potrzebne? Czy budujemy ją dla sportu, żeby się sprawdzić czy jestem w stanie podołać tematowi (jak ja) czy po to aby ja sprzedawać, czy po to aby ją używać?

Sprzedaż opiera się na potrzebach, często sztucznie stworzonych (P: dlaczego pijesz jogurt? O: bo jest zdrowy. czy na prawde jogurt marki "xxx" jest zdrowy? a może lokalna mleczarnia robi dużo smaczniejszy i pełnowartościowy? a przez to zdrowszy?)

Pokażmy zatem zastosowania, podyskutujmy o tym, może byc modelarstwo ale może też być biżuteria, porozmawiajmy o prostych domowych, przydatnych gadżetach a forum ożyje.
Każdy na tym skożysta:
- my, bo dowiemy się co i jak drukować, może wpadniemy na nowe koncepcje i rozwiązania,
- producenci drukarek, bo sprzedadzą, zarobią i zainwestują w nową jakość
- spadnie cena drukarek - większe volumeny, niższe koszty
- wszyscy bo będą mieć z tego fun.
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Awatar użytkownika
Tomek75

Postautor: Tomek75 » 18 gru 2013, 0:02

Piszesz porozmawiajmy o zastosowaniach. W moim przypadku zakup drukarki był podyktowany prototypowaniem i tworzeniem bardzo krótkich serii (kilka sztuk) obudów, uchwytów itp. do zastosowań firmowych. I jaki tego mamy efekt. Była konkretna potrzeba, pojawiła się firma która ta potrzebę miała zaspokoić ... i od września składam swoją drukarkę :bania:

Awatar użytkownika
MiniK

Postautor: MiniK » 18 gru 2013, 0:09

Cześć wszystkim, jestem tu najmłodszy stażem, ale postanowiłem dorzucić kamyczek w dyskusji. Nie zamierzam rozwijać biznesu w oparciu o druk 3d i komercyjną budowę maszyn więc z trochę innej perspektywy.
Zdecydowałem się czytać to forum bo cenię sobie profesjonalizm i prawdziwą inżynierską pracę. Mam ogromny szacunek do wulfnora za ogrom pracy jaką wykonał i za to że tak chętnie się nią dzielił. Mam nadzieje, ze nie powiedział ostatniego słowa w temacie opensource drukarkowego na tym forum. Według mnie działania na rzecz społeczności są w polskich warunkach ekonomicznych heroicznym działaniem. Dlatego też życzę mu powodzenia w biznesie i sukcesu finansowego aby miał czas i siłę na działalność w społeczności. Jestem projektantem i nigdy nie budowałem maszyn na sprzedaż, wydaje mi się jednak, że tort drukarek n polskim rynku nie jest tak duży aby było w stanie się z niego utrzymać więcej niż kilka firm, które będzie musiał cechować profesjonalizm i naprawdę dobry pomysł na marketing. Nie wystarczy podglądnąć na forum u "najlepszych" kilka patentów, żeby potem prowadzić z sukcesem tego typu firmę. Dla tego nie obawiał bym się dzielenia rozwiązaniami z szerszym gronem zainteresowanych. Oczywiście każdy ma święte prawo pójść własną droga, a my powinniśmy mu dobrze życzyć - a to w brew obiegowej opinii jest bardzo polskie.
Fajnie jest patrzyć że powstają takie firmy które dobrze rokują, bo szczerze mówiąc w branży druku 3d jest mnóstwo chętnych którzy obiecują niewiadomo co za pomocą skopiowanych sloganów i przywłaszczonych renderów.
Pozdrawiam raz jeszcze wszystkich prawdziwych budowniczych, mejkerów, profesjonalistów i amatorów z tego formu.
Jeszcze jedno w kwestii kitów to zgadzam się z BlazakoV. Kit to nie sposób na opchnięcie byle czego w dużej ilości z marżą bez brania odpowiedzialności i udzielania gwarancji. Kit to zestaw części do samodzielnego złożenia konstrukcji, która została przetestowana i spełnia wszystkie parametry pełnowartościowego produktu. Dodatkowo profesjonalny sprzedawca informuje czego nie zawiera zestaw, a co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
sorry że trochę chaotycznie, ale 19 godzin w pracy robi swoje.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 18 gru 2013, 0:12

pawel_cd3d pisze:Stara gwardia odchodzi, a forum przejmują mistrzowie klawiatury (ang. "keyboard warrios")

eee . . chyba przechodzi do komercji .... Darwin nazwał by to ""ewolucją" ...

a ten cytat pewnie niejeden rozpozna:

RepRap is Open Source because Darwinian game-theoretic analysis says that Open Source is an evolutionarily-stable strategy for a useful replicating machine that is intended to maximise its numbers in the world.

=====================

ZASTOSOWANIA ... noo moje cele podobnie jak Tomka... + dla zabawy :D .... a ostatnio drukowałem dla domu "stopki" do krzeseł by podłogi nie rysowały :-)
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Awatar użytkownika
MiniK

Postautor: MiniK » 18 gru 2013, 0:16

vinczuch podpisuje się 100% pod tym co napisałeś.

vinczuch

Postautor: vinczuch » 18 gru 2013, 0:19

Tomek75 pisze:Piszesz porozmawiajmy o zastosowaniach. W moim przypadku zakup drukarki był podyktowany prototypowaniem i tworzeniem bardzo krótkich serii (kilka sztuk) obudów, uchwytów itp. do zastosowań firmowych. I jaki tego mamy efekt. Była konkretna potrzeba, pojawiła się firma która ta potrzebę miała zaspokoić ... i od września składam swoją drukarkę :bania:

Właśnie o tym piszę, gdybyś był w stanie (za rozsądne pieniądze) kupic drukarkę w wrześniu to już dawno byś prototypował swoje obudowy a tak po walce z dostawcą wciąż składasz swoją drukarkę i końca nie widać, szacun za cierpliwość bo ja był już to wszystko rzucił w cholerę i rządał zwrotu pieniędzy, w biznesie liczy się Time To Market, jak się spóźniasz to generujesz koszty albo tracisz klienta.
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 18 gru 2013, 0:32

Nie czytaj bo będziesz miał koszmary :o

Tomek75, wybacz że nie będę dalej prowadził z Tobą konwersacji, trochę zbyt niski poziom :mrgreen:

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 18 gru 2013, 0:36

marek91 pisze:Nie czytaj bo będziesz miał koszmary :o

Horror . . . Thriller . . . a może nawet Twilight Zone ??
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Wróć do „Na Każdy Temat”