Komercja i jej wpływ na życie forumowe

Tematy różnej treści, nie zawsze związane z drukarkami
wulfnor

Re: Komercja i jej wpływ na życie forumowe

Postautor: wulfnor » 17 gru 2013, 20:16

SWJ pisze:
Jak ja rozumiem DRUKARKĘ ? --> jako urządzenie które nie bazuje na żadnym ulepszanym Marlinie czy Repetier i innym OPEN firmware - którego to używanie zobowiązuje do opublikowania dokumentacji urządzenia

Uzywanie otwartego firmwaru nie zobowiazuje do udostepnienia dokumentacji calej drukarki. Jesli tak to prosze wytlumacz od której strony mamy rozpocząć "zarażanie" licencja GPL Czy elektornika narzuca licencje firmwarowi? Czy może projekt drukarki? Czy jesli wsadze autorska elektronike z firmwarem do prusy i2 to musze udostepnić dokumentacje wszystkiego? Nie mowiąć o tym, że nie wiemy czy użyto GPL, CC, CERN czy jakiejsc innej licencji. Druga sprawa, czy używając linuxa mam napisać do IBM cz HP aby udostępnili mi dokumentacje techniczną laptopa ?

Po za tym REPRAP to nazwa konkretnego projektu i założeń o które się opiera. To że Ty mas zinne zdanie, niestety nie mówi o tym jak to nalezy rozumieć. Ideą projektu reprap było tworzenie drukarek ktore moga się replikować. Jeżeli drukarka nie uzywa częsci drukowanych to nie jest reprapem.

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 17 gru 2013, 20:30

BlazakoV pisze:
drukarka to maszyna CNC a nie komoda z IKEI, tu trzeba przy montażu myśleć i wykazać odrobinę własnej inicjatywy, czasem trzeba coś dociąć, przeszlifować czy rozwiercić i to bez znaczenia czy będzie to kit za 800 czy 2800zł.

Guzik prawda. Nawet kit za 100$ powinien być dopracowany tak aby umiała go złożyć małpa.

Małpa może KIT na siłę składać tylko po co? Małpie zalecałbym zakup złożonej, wykalibrowanej drukarki, pomalowanej proszkowo na kolor dojrzałego banana.
Lubisz majsterkować - bierz kit, chcesz drukować i zabawa śrubokrętem Cie nie interesuje - kup gotowca.
Jak masz za mało kasy na gotowca (bo te są sporo droższe) to zamiast na siłę składać kit, dozbieraj brakującą sumę.

BlazakoV pisze:
Jak z jakiegoś powodu tak nie jest (i wykluczamy tu historie typu błąd przy pakowaniu który zawsze może się zdarzyć) to powinno być to jasno i wyraźnie zaznaczone aby nie było przykrych niespodzianek.

Tu masz 100% racji, tylko obawiam się że wszystkie kity bez względu na producenta miałyby taka adnotację.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 17 gru 2013, 20:36

BlazakoV pisze:. . . .

@SWJ, RepRap to też drukarka. Z gruntu jednak masz rację - żadna z polskich konstrukcji nie wyszła ponad poziom RepRapa

. . . . .
A tak swoją drogą to zbaczamy z tematu.

eeee nie zbaczamy :-) widzisz . . . skoro każda drukarka MADE IN POLAND to drukarka typu REP-RAP - to właśnie do każdej powinny być dostępne dokumentacje.

Oczywiście nikt nie jest zobligowany siedzieć na forum i "warować" ... ale połącz to wszystko teraz w całość.

Nowe "startupy" robią wilki szum medialny - ale który z nich przyznał się że tak naprawdę jest nowym wypasionym wcieleniem REP-RAP ???

1 - Krzysiek - sukcesywnie spływają materiały na thingwersa lub forum
2 - Golem - tutaj link na reprap.rog mówi sam za siebie
3 - MARK34 -jest na GITHUB - :git: :git: :git:

i co dalej ???

... zresztą jak" wyserczowałem" przed chwilą - tematy były już wałkowane i powracają jak BUMERANG
viewtopic.php?f=25&t=2150#p19319

przy okazji przedsięwzięć komercyjnychZortrax dorabia na Prusa i3 - czyżby nie starczało kasy na finalizację kickstartera ?

FORUM ... forum można założyć za darmo w kilka minut - z reklamami ale można- ale kto je napełni życiem???
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Awatar użytkownika
BlazakoV

Postautor: BlazakoV » 17 gru 2013, 20:42

Małpa może KIT na siłę składać tylko po co? Małpie zalecałbym zakup złożonej, wykalibrowanej drukarki, pomalowanej proszkowo na kolor dojrzałego banana.
Lubisz majsterkować - bierz kit, chcesz drukować i zabawa śrubokrętem Cie nie interesuje - kup gotowca.
Jak masz za mało kasy na gotowca (bo te są sporo droższe) to zamiast na siłę składać kit, dozbieraj brakującą sumę.
Lubiącym majsterkować pozostawmy własnoręczne kompletowanie podzespołów. Jak ktoś dopłaca kasę za to, że ktoś dobrał części za niego (silniki, paski, zębatki, okablowanie etc) to ma prawo oczekiwać, że to wszystko będzie do siebie pasować. Argument "to nie szafka z Ikei a MASZYNA CNC!" zupełnie mnie nie rusza - wręcz odwrotnie - tym bardziej wszystko powinno być dopięte.

Tu masz 100% racji, tylko obawiam się że wszystkie kity bez względu na producenta miałyby taka adnotację.
Nie wszystkie - i o to właśnie chodzi...

@SWJ, przeczytaj sobie co to jest RepRap bo plączesz się w zeznaniach.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 17 gru 2013, 20:50

wulfnor pisze:. . . .

Uzywanie otwartego firmwaru nie zobowiazuje do udostepnienia dokumentacji calej drukarki. Jesli tak to prosze wytlumacz od której strony mamy rozpocząć "zarażanie" licencja GPL Czy elektornika narzuca licencje firmwarowi? . . . .

Jeden wyraźny przykład z MARLINA - gdzie napisane są wprost zasady używania tego firmware...

https://github.com/ErikZalm/Marlin a także z tego wynika wszystkiego co bazuje na MARLINie

jeśli znajdę innę stosowne zapisy wprost to pokażę
Załączniki
marlin.png
marlin.png (7.43 KiB) Przejrzano 605 razy
// Jarek

=========

Awatar użytkownika
Jaszuk
Kontaktowanie:

Postautor: Jaszuk » 17 gru 2013, 20:52

Tomek75 pisze:To co jest znamienne na tym forum to brak możliwości krytycznego spojrzenia na temat. Jeżeli ktoś pisze niestety niepochlebną prawdę jest od razu piętnowany i pokazywany palcem ;)

Kolego Tomek75. Dobrze pamiętam początek Twoich wpisów na forum i atak nie tylko na producenta kupionej przez Ciebie drukarki, która nie była w terminie dostarczona ale również na mnie i innych użytkowników forum. Nie uważam że byłeś piętnowany ale uspokajany. Zacząłeś nas traktować jak bandę koleszków, którzy popierają producenta, który wg Ciebie chce Cię oszukać. Założyłeś drugi wątek w którym pokazałeś montaż tej drukarki. Nie byłeś piętnowany ani wytykany palcem ale wspierany przez forumowiczów w budowie tej drukarki. Więc nie pisz głupot bo to nie w porządku. Teraz znowu wkładasz kij w mrowisko klient czy kolega. Napisał, że jest zadowolony. Ty napisałeś, że nie jesteś zadowolony. Każdy ma prawo do własnego zdania. Nie wnikam w jakość tej drukarki bo nie to jest teraz tematem.
Stowarzyszenie Innowacyjnych Technologii Polska - SIT Polska dawny FabLab Kielce

Awatar użytkownika
Tomek75

Postautor: Tomek75 » 17 gru 2013, 21:03

Kolego Jaszuk. Ty widzę dalej żyjesz w imaginowanym świecie tak zwanego reprap ja natomiast żyję w realnym świecie. I wiem jedno że w realnym świecie poza branża drukarek 3D z góry nie płaci się za towar 100 % ceny a następnie trzeba długo czekać. Jak już terminy realizacji zamówienia zostają przekroczone o ponad 50 % i klient się zaczyna upominać a firma go zwodzi to chyba jest uzasadnione że może domagać się tego co zamówił. Gdyby nie mój wpis na forum na drukarkę czekałbym jeszcze parę dni. Dlaczego mój zestaw był wybrakowany? Ponieważ szanowny Pan sprzedawca wysłał mi to co miał.
A co do społeczności to jestem wdzięczny za wszelką pomoc problem jednak w tym czego ty wyraźnie nie możesz dostrzec że taka pomoc w ogóle nie powinna mieć miejsca! Nie będę tłumaczył dlaczego bo to chyba oczywiste.

Wiec zamiast mnie pouczać że znowu wkładam kij w mrowisko może założysz sobie swoje forum tak zwane kółko wzajemnej adoracji. :git:
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 21:04 przez Tomek75, łącznie zmieniany 1 raz.

wulfnor

Postautor: wulfnor » 17 gru 2013, 21:04

To w przypadku Marlina i to akurat zapis dodany przez Evdz'a, ale co z reszta? Po za tym GPL samo w sobie tak nie działa. Owszem, jeśli na podstawie marlina pisał byś inny firmware i użył kodu to tak, Twój kod wtedy z automatu jest na licencji GPL. Ale elektronika, czy sam projekt drukarki jest objęty inna licencja wybraną przez jej autora.
Szczerze, to co najbrardziej mnie zniecheca do kontunowania działania w duchu open source to własnie ta niekończonca sie kłótnia, ze jesli cos ma otwarte źródla, to najlepiej żeby autor nam w zebach to przyniósł bo sie każdemu należy. A często Ci co najbardziej krzycza maja często najmniej wspólnego z ta idea i ludźmi który ją tworzą. Każdy by chciał wszystko za darmo, czasami prace ludzi która trwała mięsiace i kosztowała nie tylko czas i chęci ale tez fizyczne pieniądze. Nie widza też często dramatów i problemów ludzi którzy to tworzyli i poświeceń. Myślą, że to wszystko robią magiczne krasnale które żywią się miłymi słowami, albo częściej krytyką.
Tworzenie rzeczy kosztuje... jeżeli zajedziecie autora i nie pozwolicie mu zarobić to nie będzie dalej tworzyć bo będzie musiał zyć z czegoś. Nie da się zrobić profesjonalnych rzeczy bez poświecenia masy czasu, a żeby mieć mase czasu trzeba nie mieć codziennej pracy.
Zrozumcie... nie da się pewnych rzeczy pogodzic. Ja chciałem rozwijac swoja pasje, chciałem brnąc dalej w elektronike i mechanike, a to koszuje, i aby te pięniadze mieć musiałem założyć firme, inaczej cała ta praca poszla by na marne. A prowadzenie firmy to nie tylko liczenie kasiory na koncie. Ale myślenie nie tylko o sobie ale i o ludziach których zatrudniam. Nie mogę dawac tego już na tacy. Przepraszam.
Tym wywodem kończe, bo niestety, ale zbyt osobiście odbieram pewne rzeczy.

Awatar użytkownika
marek91
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 17 gru 2013, 21:07

Jaszuk: powinieneś dostać medal za to epickie podsumowanie :git:

BlazakoV pisze: Tu masz 100% racji, tylko obawiam się że wszystkie kity bez względu na producenta miałyby taka adnotację.

Nie wszystkie - i o to właśnie chodzi...

Ok, jakie przykładowo?

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 17 gru 2013, 21:07

BlazakoV pisze:.. . . .
@SWJ, przeczytaj sobie co to jest RepRap bo plączesz się w zeznaniach.

czyli jak zrobię dokładnie taką drukarkę - popularnego druciaka z linku http://reprap.org/wiki/RepRap

ale części zrobię frezowane w ALU - lub użyję wierconych klocków z drewna - to znaczy że już nie jest to REP-RAP bo nie można go wydrukować ??

czy jakiś procent niedrukowalnych "witamin" określa gdzie kończy się REP RAP

czyli drukarki ze sklejki typu ULTIMAKER to też nie są REP-RAP .. ..

dzięki - wyprowadziłeś mnie z cienia :D
// Jarek

=========

Wróć do „Na Każdy Temat”