Projekt Drukarki

Konstrukcja drukarki
Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Projekt Drukarki

Postautor: Fabrykator.pl » 03 lip 2012, 23:00

Tak, są to silniki w obudowie Nema23 (Nema23 tak jak Nema17 to typ obudowy i rozmieszczenia otworów montażowych). jeden to Sanyo-Denki 0.9Nm 103H, drugi Minebea z serii KM23 0.6Nm.
Mimo, że nie rozpędzam drukarki do jakiś fest prędkości, to i tak jestem bardzo zadowolony z dokładności druku - dużo dokładniej niż na moim reprapie z głowicą na 3mm. Na efekt końcowy ma oczywiście wpływ głowica 1.75mm, ale też patrząc na wydruki (1.75mm i 3mm) to mam wrażenie, że 1.75 ma jakieś inne, lub mniej domieszek białych :roll: Jakby troszkę inny ABS - jest bardziej matowy, lepiej się prowadzi na obrysach krawędziowych, lepiej wykańcza powierzchnię.

acc

Postautor: acc » 04 lip 2012, 9:03

Wprawdzie temat trochę zszedł już na głowicę, ale napisz proszę jaka wychodzi Ci szerokość nitki? Ja przy dyszy 0.5 i wysokości 0.4 muszę ustawiać perimeter width na 1.8 - 1.85 czyli jakieś 0.7 - 0.74mm, więc dosyć grubo...
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 04 lip 2012, 10:45

Nigdy nie mierzyłem szerokości nitki i nie ustawiałem szerokości ścieżki - w slicerze ustawiam tylko wysokość warstwy i to wystarcza

Awatar użytkownika
bogda66

Postautor: bogda66 » 21 lip 2012, 11:45

To ja mam teraz pytanie dotyczące konsrtrukcji, głównie chodzi mi o pręty gładnie, prowadnice.
Na bazie doświadczeń na tej drukarce, czy średnica prętów 12mm jest najlepszym rozwiązaniem?
Im grubsze tym cięższa konstrukcja, im mniejsza średnica tym bardziej wiotkie.

Czy mógłbyś doradzić optymalne średnice prowadnic ale dla kontrukcji typu H-BOT?
Ja chciałem zastosować dla osi Y prety 12mm a dla osi X chciałem dać 8mm ale chyba to trochę za mało na pręty o długości 500mm? :)
RepRap, cel model SU-34 EDF.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 21 lip 2012, 12:06

Wszystko zależy jak się siły rozkładają. Patrząc na konstrukcję h-bot, coreXY, clickon, cartesio to najbardziej obciążone są pręty osi X i te bym dał grubsze (jeśli stosuje się pionowe ustawienie) lub 8-mki jeśli poziome ustawienie prowadnic. Prowadnice osi Y są najmniej obciążone, bo siły jakie wywołują napięte paski są kontrowane na łożyskach liniowych osi X. Z drugiej strony patrząc. to właśnie te łożyska przejmują najwięcej siły bocznej i rozsądnie myśląc wypadało by założyć nieco większe. W swoim testowym napędzie XY ClickOn użyłem po jednym pręcie 8mm i nawet po fest napięciu paska liniówki się nie odkształciły (no ale pole robocze tam niewielkie)
W BiBONE zastosowałem 12-stki dlatego, że sposób prowadzenia paska zębatego i jego napięcie może powodować odkształcanie cienkiej prowadnicy, w ClickON pasek prowadzony jest równolegle, wewnątrz prowadnic.

kamked1971

Postautor: kamked1971 » 22 lip 2012, 19:19

Bogda66,
Generalnie wszystkie takie elementy zawsze daje się odpowiednio mocniejsze. Jeżeli masz podejrzenia że coś się ugina, to znaczy że jest dużo za słabe. Np konstrukcja reprapa prusy jest moim zdaniem fatalna pod tym względem. Ok - dla małych prędkości do jakich pierwotnie została stworzona wszystko jest w porządku, ale jeżeli choć trochę szybciej to już się pieprzy. Ważna jest nie tylko średnica pręta, ale sposób i miejsca jego zamocowania. Przykładowo w reprapie pręty osi Z mają długość 350mm, i są zamocowane na końcach. Natomiast zakres ruchu osi Z to (u mnie) niecałe 100mm, jeżeli do tego dodamy 60mm na wysokość X-endu + po 15mm na zamocowanie pręta, to wychodzi że długość tych prętów powinna wynosić około 190mm - czyli aż o 160mm krótsze niż zastosowane (!!!) Pomyśl ile sztywniejszy będzie pręt 8mm o długości 190mm vs 350mm :shock:
Zmierzam do tego, że jeżeli ktoś z was mimo drukowania nawet na niskiej warstwie obserwował jakby falkę w osi Z - czyli całe warstwy delikatnie poprzesuwane względem siebie, ale oscylujące wokół jednej pionowej osi to to jest właśnie to o czym mówię.

Moja drukarka niestety nie jest super dokładnie poskładana, bo to wbrew pozorom trudne zadanie i niestety mnie też to dotyczy.
Ale ale... 8-) To w końcu żaden wielki problem tylko motyw do skonstruowania nowej drukareczki... 8-) ale to podzielę się jak będę miał coś więcej do pokazania ;)

Awatar użytkownika
bogda66

Postautor: bogda66 » 22 lip 2012, 23:30

Dzięki za cenne uwagi. Niestety też projektuję "własną" drukarkę i pytanie dotyczyło sztywności elementów które dopiero chcę zastosować. :D
Oczywiście jak będę miał już coś konkretnego to też się pochwalę i pewnie wtedy usłyszę głosy krytyki :bania: :bania:

Jakiej długości pręty zastosowałeś w BIBONE? Ja w projekcie przyjałem pręty 0,5m i pole robocze narazie w jednej osi (oś X) wychodzi mi ledwo 300mm, czy to dobry wynik?
RepRap, cel model SU-34 EDF.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 22 lip 2012, 23:48

W BiBONE mam pręty 0.5m. Dokładne pole pracy jakie uzyskałem to 300x270x250. W Z można zwiększyć stosując bowden

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 08 wrz 2012, 20:17

W plikach stl nie widzę mocowania silników osi Z (ani tutaj ani na thingiverse). Mam omamy czy naprawdę ich brakuje?

Wróć do „Mechanika”