Oś Z śruba trapezowa 10mm + silnik 0,9 stopnia

Konstrukcja drukarki
Awatar użytkownika
Rob

Re: Oś Z śruba trapezowa 10mm + silnik 0,9 stopnia

Postautor: Rob » 24 kwie 2013, 18:41

madix pisze: Poza tym takie śruby są znacznie droższe od trapezowych ze względu na nakrętki.

Nie ze względu na nakrętki, tylko ze względu na dokładność wykonania.

madix pisze:Do drukarki 3D w zupełności wystarczą trapezówki ponieważ pracują w pionie i niema tutaj luzów.

Nieprawda. Do drukarki 3D w zupełności wystarczą pręty z gwintem metrycznym współpracujące z nakrętkami z wykasowanym luzem. Podawanie argumentów w stylu "trapezówki są lepsze, bo są bardziej proste i profesjonalne' wprowadza innych w błąd, nakłaniając jednocześnie do większych wydatków.
Dla niewtajemniczonych: gwint trapezowy stosuje się do napędu mechanizmów silnie obciążonych. W drukarce 3D wielkości reprapa takowe siły nie występują.

I jeszcze na koniec z życia wzięte:
Dziś znalazłem w warsztacie imadełko do prac precyzyjnych. Jego szczęki napędza śruba z gwintem o zarysie metrycznym. "Nieprofesjonalizm"? Nie. "W zupełności wystarczyzm" :lol:
Moje projekty na thingiverse: http://www.thingiverse.com/RobPRINT/designs
Pozdrawiam, Robert

Awatar użytkownika
BlazakoV

Postautor: BlazakoV » 25 kwie 2013, 11:14

Podawanie argumentów w stylu "trapezówki są lepsze, bo są bardziej proste i profesjonalne' wprowadza innych w błąd, nakłaniając jednocześnie do większych wydatków.
Tyle tylko, że to prawda. Jak kupujesz śrubę metryczną w budowlanym której przeznaczeniem jest mocowanie klimatyzacji na zewnątrz budynku to raczej ciężko dostać coś prostego. Trapezówkę zawsze dostajesz grubej kartonowej tubie. Można dostać lepsze śruby metryczne, ale trzeba się naszukać.

Tak jak pisałem, śruba może być dowolna - ważne, aby była prosta.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 25 kwie 2013, 17:57

A co ma prosta śruba do dokładności, w sensie jej delikatna nierówność (bo o takich niedoskonałościach mówimy)? Niedokładność i konstrukcja X-Endów drukarki to problem. Jeśli X-End by sztywno siedział na prowadnicy, to nie powinien poddać się wichrowaniu przez śrubę napędową. Prawda jest taka, że drukowane X-endy, ich sposób zamocowania (mogą się obracać na łożysku prowadzącym) to problem. Śruba napędowa jak jest wykrzywiona majta takim X-Endem przód i tył (oczywiście delikatnie, ale to wystarczy). Stosuję jedne i drugie śruby i nie zauważyłem poprawy jakości w druku - ale marketingowo lepiej to wygląda ;)
Oczywiście piszę w kategorii pręt gwintowany metryczny vs. śruba trapezowa z nakrętką stalową. Co innego precyzyjne śruby napędowe z dedykowanymi nakrętkami bezluzowymi.
Proponuję swoją oś X w reprapie, mendelmaxie czy podobnej drukarce złapać za wózek osi X i pociągnąć do przodu, popchnąć do tyłu - można zobaczyć jak niewiele trzeba aby przekosić taką oś.
Lepszym rozwiązaniem do reprapa by była śruba metryczna, mniejsza, przykładowo M5/M6. Wkrótce przetestuję to na swoim rzepie, tylko redukcję zmotam.
A prostoliniowość trapezówek to mit - przerobiłem już około 20 metrów i różnie z tą super prostoliniowością bywa ;)

Awatar użytkownika
Rob

Postautor: Rob » 26 kwie 2013, 9:21

u-design pisze:Lepszym rozwiązaniem do reprapa by była śruba metryczna, mniejsza, przykładowo M5/M6.

Czyli rozumiem, że zależy Ci na mniejszym skoku śruby? Ja bardziej myślałem o M8 z gwintem drobnozwojnym, ale nie trafiłem na sklep, gdzie mógłbym coś takiego dostać. Zostaje chyba tylko toczenie...
Moje projekty na thingiverse: http://www.thingiverse.com/RobPRINT/designs
Pozdrawiam, Robert

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 26 kwie 2013, 9:23

Mniejszy skok i fakt, że cieńszy pręt jest bardziej elastyczny, co przekłada się na lepsze prowadzenie osi z drukowanymi, często mało precyzyjnymi x-endami. Na chwilę obecną taką wadę grubszych prętów zauważyłem. Wypowiem się twierdząco jak sam przetestuję w reprapie.

Awatar użytkownika
Zwierzu

Postautor: Zwierzu » 26 kwie 2013, 12:42

krzysiek, ja mam w prusie i3 M5 i póki co jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Z racji małego skoku jest dokładna, a że jest giętka to nie krzywi osi. Wcale nie ma bicia. Wydruki mam dużo lepsze niż na trapezówce 10 w MMaxie. Nie widać bicia śruby.
A to że trapezówka nie ma bicia to nie prawda - nie ma idealnie prostych.
Nie bierz życia zbyt poważnie – i tak nie wyjdziesz z niego żywy.

Silniki, zębatki, plastiki, szyby - czegoś potrzebujesz? PW.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 26 kwie 2013, 14:22

Czyli to co zakładam ma potwierdzenie w praktyce :git: Dzięki za tą informację.

Wróć do „Mechanika”