Kalkulator kosztów wydruku

Ciekawostki wyszukane w sieci
rasgan
Kontaktowanie:

Kalkulator kosztów wydruku

Postautor: rasgan » 27 sty 2016, 11:03

Chciałem was zaprosić na moją stronę 3dbm.pl gdzie prowadzę małego bloga o moich bojach z drukarką 3D. Nie o tym jednak. Pod tym linkiem http://3dbm.pl/arkusz-wyliczajacy-koszty-wydrukow-3d/ napisałem o kalkulatorze kosztów wydruku 3D. Być może komuś się przyda. Licze na konstruktywną krytykę (zarówno w komentarzach jak i na forum).

Awatar użytkownika
Chemik72

Re: Kalkulator kosztów wydruku

Postautor: Chemik72 » 27 sty 2016, 15:53

Co do kalkulatora to mam uwagę odnośnie samego rozszerzenia pliku *ods nie działa bynajmniej u mnie a nie bardzo chcę instalować dodatkowe programy aby go otworzyć.
Następnie wielu użytkowników drukarek 3D nie posiada programu Cad. i nie jest w stanie określić wagi drukowanego elementu jednego z niezbędnych parametrów dla kalkulatora.
Pozostaje jeszcze zbędne podawanie adresu mail.

Plik powinien być zapisany w standardowy formacie np.Excel.
Kalkulator powinien mieć odnośnik/przelicznik z mm podanego filamentu gdyż każdy drukarz 3D używa programu do cięcia np. popularnego Slic3r gdzie jest podawany filament w mm i to w miarę dokładnie wliczając w to nawet "brim"
Do tego niektórzy producenci podają przeliczniki (patrz link) kg/m co ułatwia całą sprawę.

http://filament-3d.pl/content/6-przelic ... -kilogramy

Ale ogólnie Brawo Ty. :git:
Drukarki:
PRUSA i3 MGN
SAIZEX 3D MINI
Projekty:
SAIZEX 3D 40%
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC 98%

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 27 sty 2016, 16:06

Przecież .ods to właśnie standardowy format - OpenDocument Spreadsheet. Nie mów, że Excel go nie obsługuje?

Zaś co do arkusza samego w sobie... Nie do końca rozumiem sens tworzenia narzędzia do wyliczania praktycznie nieistotnej części składowej końcowej ceny za wydruk.

Awatar użytkownika
Chemik72

Postautor: Chemik72 » 27 sty 2016, 16:35

FlameRunner pisze:Przecież .ods to właśnie standardowy format - OpenDocument Spreadsheet. Nie mów, że Excel go nie obsługuje?

Zaś co do arkusza samego w sobie... Nie do końca rozumiem sens tworzenia narzędzia do wyliczania praktycznie nieistotnej części składowej końcowej ceny za wydruk.

a no właśnie mam excela 07 i nie otwiera, może to u mnie coś nie tak :oops:
Drukarki:
PRUSA i3 MGN
SAIZEX 3D MINI
Projekty:
SAIZEX 3D 40%
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC 98%

rasgan
Kontaktowanie:

Postautor: rasgan » 27 sty 2016, 18:03

Koleżanki i koledzy,

Dziękuję za uwagi. Wrócę do domu i odpowiem na wszystkie maile jak również poprawię kilka rzeczy w kalkulatorze i udostępnię kilka wersji plików. Nie spodziewałem się takiego odezwu. Nie znam niestety na tyle Excela by robić makra i przełączniki ale postaram się sprostać waszym wymaganiom. Kolejne wersje kalkulatora niebawem.

Awatar użytkownika
robertm

Postautor: robertm » 27 sty 2016, 21:42

Jak dla mnie składowe równania są nie pełne. Chyba, że mowa o osobie, która robi to po cichu bez firmy, podatku, zusu, kosztu amortyzacji maszyny, kosztu pracy operatora maszyny ... bla bla bla
____
A wszystko Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie, jak dla Pana, nie dla ludzi, świadomi,
że od Pana otrzymacie zapłatę w dziedzictwie, bowiem Panu, Chrystusowi, służycie. Kol 3,23-24

Awatar użytkownika
virgin71

Postautor: virgin71 » 27 sty 2016, 21:53

Ja dla uproszczenia rachunków, wynik kosztowy wyliczony z Cury (podałem tam cenę filamentu) mnożę w zależności od klienta (indywidualny/firma) przez wyliczony przeze mnie współczynnik. Światła nie liczę, bo zazwyczaj się ono nie świeci przy wydruku. Liczę sobie filament, prąd i zużycie drukarki. Cięcie i rozpoczęcie druku mieści się w moim współczynniku.
Na pewno nie psuję rynku, bo słyszałem, że są drukujący zdecydowanie taniej. Nie wiem jak u nich z jakością, bo moi klienci nie odważyli się na wybór tańszego drukarza. Także ceny są akceptowalne, ale na pewno nie za niskie.

rasgan
Kontaktowanie:

Postautor: rasgan » 27 sty 2016, 23:33

Dziś pisałem chwilkę z Panem Pawłem Ślusarczykiem z CD3D. Uświadomił on mi ułomność mojego arkusza, który tak na prawdę liczy tylko koszta prądu i materiału, a to i tak nie w sposób doskonały. W wolnym czasie zabieram się za tworzenie czegoś lepszego, bardziej uniwersalnego. Tę wersję przyjmuję jako bardzo bardzo wczesną alfę. Wpis na blogu zaktualizuję i zajmuję się pracą nad kolejną wersją. Również uwagi kolegów z forum będą uwzględnione. Uprzedzam jednak, że prace mogą się przeciągnąć, gdyż na dniach spodziewam się potomka.

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 28 sty 2016, 0:15

Tak z ciekawości, który z Was zainicjował rozmowę?

rasgan
Kontaktowanie:

Postautor: rasgan » 28 sty 2016, 0:44

Ku mojemu zdziwieniu, a z czego jestem zadowolony i dumny, rozmowę rozpoczął Pan Paweł.

Wróć do „Polecane WWW”