Drukarka 3D (własna konstrukcja) praca MGR

Prezentacja naszych drukarek
Av4444

Re: Drukarka 3D (własna konstrukcja) praca MGR

Postautor: Av4444 » 09 sty 2017, 20:04

Właśnie, materiał na budowę mam aluminium 3-4mm grubości. Nie jestem pewien czy powinienem ładować tam te kątowniki aluminiowe (foto), wydaje mi się ze bez nich konstrukcja będzie posiadała odpowiednią sztywność
Załączniki
11111.jpg
3.jpg
2.jpg

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 09 sty 2017, 22:34

Aluminium 3-4mm i jeszcze kątowniki aluminiowe - to już sporo za dużo.
W ogóle myślenie o tak mocnej (i drogiej) konstrukcji nie za bardzo ma sens.
Nikt nie zabrania robić lepiej ( i drożej), ale czy to się będzie nadawało do masowej produkcji?
Czy będzie ekonomiczne?

Jakieś kątowniki przydają się do łączenia płyt.
Lub coś innego, lutowanie, skręcanie, kołki i inne rozwiązania.
Aluminium jest materiałem przenoszącym dobrze ciepło - czy obudowa ma taki warunek spełniać ? Nie jest to konieczne, a nawet wskazana jest izolacyjność materiału.

Do takiej konstrukcji wystarczyła by płyta MDF 6mm, jak w x3d - dużo tańsza niż al 3-4mm.
A może zrobić cieńsze AL 1-1.5mm lutowane na krawędziach - powinno po wzmocnieniach w niektórych miejscach wytrzymać.
Al 1.5 mm powinno być 2 x tańsze niż al 3mm.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 10 sty 2017, 5:43

Jak planujesz pozyskać czesci do tej drukarki? Bo tak na to patrzac i majac pewne doswiadczenie w zamawianiu elementow wycinanych czy to lasrerem czy mechanicznie to na tym projekcie już masz wpakowane naprawdę dużo kasy w samą obudowę. Jak jeszcze to ma byc alu 4mm to ja tam widzę okolice 2000zl na samej budzie (przy zalozeniu outsourcingu, a nie samodzielnym cieciu plyt alu)

Nie wspominajac już, ze elektronika też pochłonie sporo kasy.

Projekt fajnie wygląda, ale czy uczelnia będzie chętna Ciebie w tym finansowo wesprzeć?

Av4444

Postautor: Av4444 » 12 sty 2017, 12:34

animos pisze:Jakieś kątowniki przydają się do łączenia płyt.

Myśle że pozostawie kątowniki ALU tylko myśle nad ich grubością, 3mm wystarczy ?

animos pisze:Aluminium jest materiałem przenoszącym dobrze ciepło - czy obudowa ma taki warunek spełniać ? Nie jest to konieczne, a nawet wskazana jest izolacyjność materiału.

Mam w planach umieszczenie między komorami maty izolacyjnej

animos pisze:Al 1.5 mm powinno być 2 x tańsze niż al 3mm.

Właśnie tak myśle, ze raczej grubość ścian np:>=3mm nie będzie miało sensu (na pewno ekonomicznego) myśle ze właśnie na 1-1,5mm konstrukcja powinna być stabilna

Garreth pisze:Jak planujesz pozyskać czesci do tej drukarki? Bo tak na to patrzac i majac pewne doswiadczenie w zamawianiu elementow wycinanych czy to lasrerem czy mechanicznie to na tym projekcie już masz wpakowane naprawdę dużo kasy w samą obudowę.

Kupię same płyty, ojciec ma frezarkę także prócz nauki frezowania zaoszczędzę na zamawianej wycince :)

Garreth pisze:Projekt fajnie wygląda, ale czy uczelnia będzie chętna Ciebie w tym finansowo wesprzeć?

Będę się starał o dofinansowanie, najpierw musze tylko skończyć projekt w Inventorze i sporządzić kosztorys

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 15 sty 2017, 20:25

Widzę, że bardzo rzeczowo podchodzisz do projektowania.
3mm kątownik na całej długości - czy to nie za mocne.
Wiadomo, że jakieś połączenie kątowe (90 stopni) wart mieć.
Ja postawiłem na najmniejsze łączniki meblowe - w detalu to około 1,5 zł, ale hurtowo nawet 20 groszy.
Rozwierca się to z fi 4,5 na fi 5 (do śrub m5) lub nawet fi 6 do łączenia prętów m6.
Nie wiem, jak mają być łączone te kątowniki z płytami - skręcane, lutowane, klejone?
Moim zdaniem najcieńsze by i tak wystarczyły, 3 mm to dużo trochę.
Też do zastanowienia się, czy na całej długości szwów mają być kątowniki.

A co z lutowaniem lub sklejaniem jako łączeniem?
Czy nie warto iść w tym kierunku?

Wypełnieniem stosowanym np. w lodówkach jest pianka poliuretanowa.
Między 2 płytami al 1mm stanowiło by to spore usztywnienie.

Ja stawiam w moich rozwiązaniach na MDF 6mm (ale może być też 10mm).
W miarę tani, dostępny w mniejszych formatkach.
Łatwo się tnie piłą tarczową.
Taka płyta jest malowana farbą olejną.
Do łączenia śruby z łbem stożkowym imbusowe M5 (licujące z powierzchnią) - w kolorze czarnym takim samym jak kolor farby olejnej.
Pod łeb śruby stożek robiony jest rozwiertakiem.
Kątowniki meblowe mogą być sporo oddalone od siebie - do tego nakrętki M5 samohamowne.
Takie kątowniki mogą też służyć do łączenia elementów konstrukcyjnych drukarki 3 d do obudowy, która stanowi konstrukcję samonośną.

Wróć do „Nasze drukarki”