Drukarka z profili aluminiowych

Prezentacja naszych drukarek
awysocki93

Drukarka z profili aluminiowych

Postautor: awysocki93 » 05 lut 2016, 22:42

Witam, chciałbym przedstawić wam jeszcze nie ukończoną drukarkę projektowaną i budowaną w ramach pracy inżynierskiej. Bronię się z tego za 4 dni i drukarka zostanie dokończona dopiero po obronie. Tymczasem od was chciałbym poznać opinię co uważacie, że jest zrobione źle i co należy poprawić. Ja uważam, że popełniłem błąd w osi Z. Planuję przerobić to na dwie śruby między wałkami, napędzane paskiem. https://drive.google.com/file/d/0B32ATJ ... sp=sharing

Awatar użytkownika
zelek93

Re: Aluminiowy ultimaker/velleman

Postautor: zelek93 » 06 lut 2016, 0:01

Tak jak piszesz, do wymiany napęd osi Z najlepiej na jednym długim pasku zamkniętym i jednym silniku nema23, silniki od XY schowałbym w konstrukcji wewnątrz tak szpecą całą konstrukcję i w sumie nic wiecej nie ma. Jakie pole przewidywane ?

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Drukarka z profili aluminiowych

Postautor: Fabrykator.pl » 06 lut 2016, 2:36

Edytowałem tytuł, bo wprowadzał w błąd - ani to Ultimaker ani to Velleman. To że ma układ XY jak w Ultimakerze to nie wszystko ;)

1. Napięcie paska napędowego XY nie powoduje ugięcia prowadnicy liniowej okrągłej?
2. Oś Z cała skopana - nawet jak dasz 2 silniki naprzeciw siebie, to stolik będzie miał tendencję do "myszkowania" z lewej i prawej strony - przerabiałem ten temat. Długie łożyska liniowe, lub zamontowane podwójnie na każdym z rogów poprawiają pracę takiego układu. Łączenie profili stolika musi być solidniejsze - drukowane łączniki to zły pomysł.

awysocki93

Postautor: awysocki93 » 06 lut 2016, 9:05

Pole przewidywane 300x300x300. Podejrzewam, że przy przerobieniu osi Z trochę się zmniejszy wysokość wydruku. Krzysztof, nie zauważyłem żeby coś się uginało. Drukowane łączniki to tylko tymczasowe rozwiązanie. Są to te profile ARMY z rowkiem 5mm i nie pasują do tego kątowniki, które zamówiłem z aliexpress. Kupię pewnie oryginalne.

Awatar użytkownika
Zoltan

Postautor: Zoltan » 06 lut 2016, 10:07

Silniki napędzające osie są przykręcone do ramy za tylną ich część?
Co do stołu, to pomyśl poważnie o trzech śrubach ;)

awysocki93

Postautor: awysocki93 » 06 lut 2016, 12:17

Tak, za tylną.

awysocki93

Postautor: awysocki93 » 07 lut 2016, 16:11

Być może porwałem się z motyką na słońce, ponieważ wcześniej nie miałem żadnego doczynienia z budową drukarek 3D a tu od razu własny projekt. Błędów może być więcej niż tylko oś Z. Nie podłączałem co prawda jeszcze silników ale mam wrażenie, że głowica chodzi w osiach XY z za dużym oporem. Żeby ją ruszyć muszę użyć tyle siły, że aż drukarka przesuwa się na stole. Tak powinno być? Dodam, że gdy nie było założonych pasków, wózek chodził dosyć gładko.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 07 lut 2016, 17:18

awysocki93 pisze:Być może porwałem się z motyką na słońce, ponieważ wcześniej nie miałem żadnego doczynienia z budową drukarek 3D a tu od razu własny projekt. Błędów może być więcej niż tylko oś Z. Nie podłączałem co prawda jeszcze silników ale mam wrażenie, że głowica chodzi w osiach XY z za dużym oporem. Żeby ją ruszyć muszę użyć tyle siły, że aż drukarka przesuwa się na stole. Tak powinno być? Dodam, że gdy nie było założonych pasków, wózek chodził dosyć gładko.

No właśnie o tym wyżej napisałem - ugięcie prowadnic liniowych przy napięciu pasków ;) Przy długich prowadnicach aby stosować taki napęd osi, to miejsce z zębatką powinno być obustronnie podparte na łożyskach (po obu stronach zębatki napędowej blok łożyskujący). Bez tego to nie ma bata aby się nie wyginały. To są mikro wygięcia, ale wystarczą.

A z ciekawości, to jakie łożyska zastosowałeś w karetkach napędowych do których przymocowane są paski? Jeśli to łożyska okrągłe, liniowe, to nie będzie to śmigało, bo łożyska te nie są przystosowane do pracy obrotowej. Tu powinny być łożyska ślizgowe.

awysocki93

Postautor: awysocki93 » 07 lut 2016, 18:20

Dzięki krzysztof za podpowiedź. Będzie trzeba to jakoś wdrożyć. Rozumiem że nie pomoże nawet zastosowanie grubszego wałka? Zastosowałem tam łożyska igus drylin RJUM-02-08.

Wróć do „Nasze drukarki”