PrintO H2 (Core XY)

Prezentacja naszych drukarek
Garreth
Kontaktowanie:

PrintO H2 (Core XY)

Postautor: Garreth » 25 sty 2016, 11:36

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum i początkującym w dziedzinie druku 3d, ale postanowiłem się podzielić swoim zakupem i spostrzeżeniami dotyczącymi drukarki Printo H2 od grawires. Nic o tej drukarce na forum nie znalazłem, dlatego myślę, że dobrze będzie otworzyć temat i może znajdzie się jeszcze jakiś jej posiadacz:)

Zdjęcia znajdują się na stronie producenta i dość wiernie oddają wygląd drukarki (trochę inne ledy do podświetlenia wnętrza i czarny kolor plastikowych elementów), ale jak by ktoś był zainteresowany zdjęciem konkretnego elementu to tylko dajcie znać. Wszystkie moje spostrzeżenia są na stan dzisiejszy, poszczególne elementy zestawu, instrukcje, konfiguracje, etc. mogą się zmienić z dnia na dzień.

Zawartość opakowania:
- Dość duża paczka, ale dobrze zabezpieczona. Elementy podzielone na osobne pudełka, dużo folii ochronnej, jeszcze więcej folii bąbelkowej.
- Śrubki i nakrętki porozdzielane na osobne woreczki z opisem co jest w środku, ich ilość jest większa niż potrzeba (duży plus),
- Kabli połączeniowych trochę mało w zestawie, nie wiem czy to ja nie byłem oszczędny w ich stosowaniu, ale zostały mi ekspresowo dosłane nowe,
- Instrukcja znajduje się w PDF, nie jest dołączony jej papierowy wydruk.

Montaż:
- Zmontowanie całości zajęło mi 3-4 wieczory, najwięcej czasu straciłem na zarabianiu konektorów w kabelkach (w tej kwestii mam mało wprawy i kiepski sprzęt, ale też praktycznie do wszystkich elementów trzeba było te konektorki zarabiać po obu stronach kabla),
- Obudowa sprawia wrażenie solidnej, jednak zastrzeżenie co do górnej części - fragment obudowy który znajduje się nad górną częścią drukarki nie jest łatwo demontowalny (praktycznie całą obudową trzeba rozkręcić). U siebie tego elementu nie założyłem, dzięki czemu łatwiem mi kontrolować napięcie pasków, dokonywać modyfikacji, dokręcać śrubki.
- Niepotrzebnie martwiłem się trochę o konstrukcję stołu podpartą tylko z jednej strony - dołączone do zestawu są profile aluminiowe usztywniające całą platformę, nie ma mowy o wyginaniu się stołu czy jakimś jego drganiu podczas ruchu,
- Jeśli chodzi o problemy w montażu to nie miałem większych, kilka elementów nie było zbyt jasnych dla mnie, ale uzyskałem bardzo szybkie wsparcie i instrukcja została zaktualizowana.
- Oś Z jest na sprzęgle wydrukowanym z ABS, nie wiem czy jest to najlepsze rozwiązanie,
- W konstrukcji obudowy brakowało kilku otworów pod elementy montażowe - miałem wybór, albo odesłać elementy albo samemu wiercić (wybrałem wiercenie), ale myślę, że w nowych zakupach dostawca sprawdzi części przed wysyłką.
- Jest dużo pustych przestrzeni, obudowa mogłaby być bardziej zwarta, mniejsza. Ułatwia to dostęp do elementów, ale też wymaga więcej przestrzeni w pokoju/warsztacie.
- Prowadzenie kabli wymaga trochę własnej inwencji - ja zastosowałem rzepy samoprzylepne, żeby wiązkę kabli utrzymać z dala od wydruku.

Jakość elementów:
- Arduino - sprawne, w miarę proste goldpiny, ale chińczyk
- Ramps - samodzielnie prostowałem tranzystory i bezpieczniki do pionu, goldpiny krzywe strasznie ale dało się włożyć elementy,
- Wyświetlacz - typu reprapdiscount, ale od bigtreetech, problematyczny - miałem zwarcie pod wtyczkami, które samodzielnie usunąłem (choć sprzedawca oferował pomoc),
- Części plastikowe - wszystko do siebie pasowało i nic nie musiałem rozwiercać, gdzieniegdzie musiałem oczyścić trochę elementy z nadmiaru plastiku. Trudno się mocowało paski na karetce, tak, żeby miały podobny naciąg.

Praca:
- Drukarka była irytująco głośna po montażu zgodnie z instrukcją - silniki wydawały z siebie piskliwe melodie podczas druku. Może kwestia zbyt dużego prądu, nie wiem. Przy zmianie akceleracji i jerk XY na 1/3 tego co domyślnie w sofcie było dużo lepiej i z mniejszymi wibracjami. Osobiście zmieniłem stepstiki na DRV8255 (krok na 1/32) i silniki na nowe 0.5Nm (1/16) dzięki czemu mógłbym przy drukarce zasnąć, ze względu na akceptowalny poziom głośności.
- Flanka krańcówki osi Z jest zrobiona na śrubce, ma być to podobno zmienione w przyszłości - u mnie ta śrubka sprawia problemy, od drgań minimalnie zmienia swoją pozycję, przez co przed każdym drukiem kontroluję odległość stołu,
- Hotend wymagał dokręcenia na gorąco (o czym nie było w instrukcji i początkujący taki jak ja musiał doczytać w necie), inaczej materiał mi powolutku wyciekał. Sam hotend wydaje się być ok, choć nie mam porównania z innymi. Montaż termistora na kaptonie, choć do tej konstrukcji idealnie pasowałby termistor osiowy. Nie wiem czy mam dobre temperatury, nie znam typów termistorów, więc korzystam z tego co autor ustawił w marlinie (typ 1).
- Miłym dodatkiem były prowadnice dla rolki z filamentem, niezbyt idealnym, ale dobrze że jest i pozwala wydrukować sobie coś lepszego. Szkoda, że szpuli nie było przewidziane mocowanie szpuli na obudowie drukarki.
- Ekstruder jest ok, wymagał kalibracji kroków, ale póki co nie zauważyłem, żeby źle podawał materiał.
- Domyślny PID dla hotendu utrzymuje temperaturę wręcz idealnie (oscylacja temperatury może o 1-2 stopnie), rezultaty po autotuningu były gorsze, nie wiem dlaczego.
- Mam problemy z drukowanie overhangów, walczę z tym jeszcze, ale póki co wychodziły strasznie brzydko.
- Dokładność rozmiarów wydruku kostki uzyskałem już przy pierwszym wydruku, potem się zaczęło rozjeżdżać wszystko, ale powodem było poluzowanie się radełka na silniku.

Przykładowe wydruki wrzucę wieczorem, na życzenie mogę wydrukować coś specjalnego (oczywiście w miarę szybkiego). Jedynie problem jest taki, że póki co drukuję z czarnego PLA, więc trudno o szczegółowe zdjęcia na których byłoby coś widoczne. Na pewno wychodzą mi regularne ciemniejsze prążki poziome, troszkę efekt zmniejszyłem zmieniając kontrolę temperatury stołu z bang-bang na PID (po znalezieniu na forum sugestii, że zmiana temperatury stołu zmienia jego wysokość).

Awatar użytkownika
MiniK

Re: PrintO H2 (Core XY)

Postautor: MiniK » 25 sty 2016, 11:58

Z czego jest wykonana obudowa ?

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 25 sty 2016, 12:06

MiniK pisze:Z czego jest wykonana obudowa ?

Malowany na czarno 6mm MDF. Mocniej przykręcając śrubkę bez podkładki da się go wgnieść. Otwory montażowe nie wiem jaką techniką były wykonywane, ale chyba jakimś laserem, bo są bardzo równe i w niektórych otworach znajdowałem "koreczki". Ogólnie bardzo równo przycięta, nie miałem problemów typu zbyt wysoki czy szeroki panel.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 25 sty 2016, 12:07

Garreth pisze:Zdjęcia znajdują się na stronie producenta i dość wiernie oddają wygląd drukarki (trochę inne ledy do podświetlenia wnętrza i czarny kolor plastikowych elementów)
Warto by było podać stronę producenta drukarki z tymi zdjęciami... Drukarka Printo H2

Garreth pisze:...zmieniłem stepstiki na DRV8255 (krok na 1/32) i silniki na nowe 0.5Nm (1/16)...
Kupując nową drukarkę, to nieco nieciekawa informacja dla użyszkodnika :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 25 sty 2016, 12:29

Artu pisze:
Garreth pisze:Zdjęcia znajdują się na stronie producenta i dość wiernie oddają wygląd drukarki (trochę inne ledy do podświetlenia wnętrza i czarny kolor plastikowych elementów)
Warto by było podać stronę producenta drukarki z tymi zdjęciami... Drukarka Printo H2

Garreth pisze:...zmieniłem stepstiki na DRV8255 (krok na 1/32) i silniki na nowe 0.5Nm (1/16)...
Kupując nową drukarkę, to nieco nieciekawa informacja dla użyszkodnika :mrgreen:

Faktycznie, jakoś zapomniałem o linku, a miałem w schowku:)

Co do silników to wiedziałem co kupuję - jest informacja, że silniki dla XYZ są z demontażu (0.35Nm) i jest na nie 12 miesięcy gwarancji, może to budzić niesmak, ale sklep mówi o tym wprost. Planuję trochę dociążyć karetkę dorzucając na nią chłodzenie wydruku i być może w przyszłości drugi ekstruder, dlatego zdecydowałem się na mocniejsze, a że sprzedawca z alledrogo miał w swojej ofercie stepstiki DRV8255 za 14 zł, to stwierdziłem, że przetestuję:) Nie był to wymóg, drukarka pracowała na tych domyślnych w porządku, tylko piskliwie i może gdybym się dłużej pobawił z kalibracją (nie nastawiał stepsticków na 1.1V zgodnie z instrukcją tylko mniej) to pewnie byłoby lepiej.

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 25 sty 2016, 12:30

Mile widziane zdjęcia z wydruków :)
Jesli można chętnie podpytam o parę detali, których nie ma stronie producenta:
- jakiej średnicy są prowadnice osi Z
- jaka jest śruba napędowa Z (średnica)
- głowica z radiatorem czy bez? (pytanie w kontekście czy da sie wstawić np E3D)
- z tego co widzę nadmuchu na wydruk producent nie przewidział... więc pytanie jak oceniasz możliwość instalacji czegoś

i ostatnie pytanie, domyślam się, że calość to wyrób chiński?

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 25 sty 2016, 12:59

emartinelli pisze:Mile widziane zdjęcia z wydruków :)
Jesli można chętnie podpytam o parę detali, których nie ma stronie producenta:
- jakiej średnicy są prowadnice osi Z
- jaka jest śruba napędowa Z (średnica)
- głowica z radiatorem czy bez? (pytanie w kontekście czy da sie wstawić np E3D)
- z tego co widzę nadmuchu na wydruk producent nie przewidział... więc pytanie jak oceniasz możliwość instalacji czegoś

i ostatnie pytanie, domyślam się, że calość to wyrób chiński?

- Zgodnie z instrukcją wszystkie prowadnice i śruba są Ø8, nie spodziewam się w tym różnicy, ale mogę dla pewności zmierzyć (btw. instrukcja jest tu http://www.printo3d.pl/Printo/H2/Printo ... ontazu.pdf)
- Głowica jest z radiatorem - wygląda tak: http://www.ebay.com/itm/All-Metal-J-hea ... 1848057653 , więc liczę, że e3d da się wstawić bez problemów. V6 zdaje się jest krótsza przez co flagę krańcówki Z trzeba by prawdopodobnie zmodyfikować (dać dłuższą śrubkę, albo zmienić).
- Na 15 stronie instrukcji jest sposób montażu karetki, a na 22 głowicy - jak widać nie ma specjalnego otworu pod zastosowanie chłodzenia ale można być wykorzystać śruby trzymające zacisk j-head albo wstawić uchwyt pod wentylatory pomiędzy górną częścią radiatora a uchwytem (jest tam trochę przestrzeni). Chłodzenie może być szerokie bo dużo miejsca w obudowie po bokach, ale trzeba uważać, żeby nie uderzało o te plastikowe elementy trzymające prowadnice karetki po bokach.
- jeśli chodzi o wyrób chiński to nie do końca mogę się zgodzić, ze względu na autorski projekt obudowy i drukowanych części plastikowych (przynajmniej nie znalazłem podobnych na thingiverse), elektronika niestety chińska o czym pisałem, ale za tę cenę trudno się spodziewać autorskich rozwiązań pod tym względem, ani wyświetlacza za 400zł. Jeśli chodzi o jakieś radełka, zębatki, łożyska, paski, to nie mogę się na oko doczepić jakichkolwiek nieprawidłowości w ich wykonaniu, śrubki też jeszcze nie ukręciłem, ale też niczym w swoim wykonaniu nie zachwycają:)

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 25 sty 2016, 23:25

Dwa nieobrabione wydruki - jakieś PLA z etykietką 3dcolor.pl, 0.1 warstwa, 185C, prędkość ustawiona na 40, ale ze zwalnianiem do 5 aby uzyskać minimalny czas warstwy 15 sekund: https://www.dropbox.com/sh/g7sno68w2tvn ... bqgwa?dl=0
Mam nadzieję, że wystarczająca jakość zdjęć, bardzo gładki ten model sowy wyszedł, szczególnie spód, ciężko wyczuć poszczególne warstwy pod palcami. Oba przeskalowane, żeby wydruk nie trwał po 4 godziny, co mogło wprowadzić jakieś artefakty. Schodki robione od 185 stopni do 210, na mój gust termistor pokazuje niezbyt adekwatną temperaturę - bo dla PLA zwykle się mówi o temperaturach 190 wzwyż, a mi się wydaje, że jeszcze na 180 mógłbym próbować drukować. Jeszcze z tematem powalczę.
Sowie przy 1/3 modelu zaczęły brzegi odstawać do góry (myślę, że widać w którym momencie), zdarzało się, że drukarka ekstrudowała w powietrzu przez to. Ewidentnie zrobienie chłodzenia wydruku to priorytet na najbliższe wieczory.

Wszelka konstruktywna krytyka mocno wskazana, ewidentne problemy z wydrukiem dostrzegam, ale może jest coś, na co nie zwracam uwagi albo myślę, że tak ma być.

Póki nie opanuję tematu wskazania temperatury i chłodzenia wydruku to za abs się nie zabieram.

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 26 sty 2016, 10:51

Kalibrowanie drukarki na warstwie 0,1 to nie jest dobry pomysł. Zacząłbym od 0,2.
Jak widać nadmuch na wydruk obowiązkowy, zwłaszcza przy PLA.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 28 sty 2016, 18:20

No to mały tuning zrobiony:
https://www.dropbox.com/s/txsjrkaxkln4d ... 6.jpg?dl=0 - E3D V6 (weszła bez problemu) i dwa wentylatorki (obudowa z http://www.thingiverse.com/thing:780379 , uchwyty produkcji własnej).

Efekt:
https://www.dropbox.com/s/9vtm5071fbwzl ... 8.jpg?dl=0 - warstwa na 0.2, z raftem bo trochę przeskalowałem i bałem się czy na tak małej podstawie będzie przywierać. Nie jestem tylko pewien czy dobra odległość od stołu, niby poziomowałem na wizytówce zgodnie ze wszelkimi poradnikami, ale duże te warstwy mi się wydają. Na zdjęciu dużo bardziej uwidocznione są warstwy niż w rzeczywistości, ale jednak są do zauważenia.

Wróć do „Nasze drukarki”