Prusa i3 DIY z Grawires

Prezentacja naszych drukarek
tomil

Prusa i3 DIY z Grawires

Postautor: tomil » 11 sty 2016, 22:02

Jak już zacząłem się zajmować skanowaniem 3D to w ramach dalszej nauki zamówiłem Prusę i3 do samodzielnego montażu. Zestaw elementów z firmy Grawires.
Projekt oparty na drukarce Prusa i3 Mendel. Rama z MDF, wałki gwintowane M10 oraz wałki liniowe fi8 z podgrzewanym stołem o wymiarach 20x20 cm , zestaw wyposażono w silniki JK 42HS48-1684.01 - 200 kroków , napięcie 2,8 V , 1 ,68 A. Elektronika jak w dużej części projektów - klon Arduino MEGA 2560, RAMPS 1.4 , wyświetlacz oraz cztery sterowniki silników krokowych A4988 (1,5A). Aby złożyć tą drukarkę trzeba być zaopatrzonym w kilka narzędzi między innymi lutownicę oraz wiertarkę przyda się także najprostszy miernik .Nie jest to więc zestaw dla osoby, która nie ma pod ręką własnych narzędzi.Instrukcja jest dostępna na stronie internetowej, jak również skonfigurowane oprogramowanie marlin . Całość po złożeniu wygląda tak:
Obrazek.
W trakcie uruchamiania miałem problem z poruszaniem się osi Y. Po skorzystaniu z pomocy technicznej - poszukałem zimnego lutu, który udało mi się znaleźć na płytce RAMPS (objaw był taki że bazowanie osi nie było wykonywane na osi Y, kilkakrotnie oś udało się poruszyć na kilkanaście prób).
Teraz pozostaje jeszcze dodanie wentylatora chłodzącego elektronikę oraz wydrukowanie stojaka na szpulę ale to po dokładniejszym ustawieniu drukarki.
Pierwsze wydruki wyszły tak (wyższe wydruki mają przesunięcia w osi Y) :
- uchwyt 55 x 10 x 5 mm
Obrazek
- sześcian 10x10x20 mm
Obrazek
Patrząc na projekty Prusa i3 steel - pierwsze co wymienię w tej drukarce to stolik osi Y na aluminiowy lub stalowy.
Na pewno przerobię też end-stopa na osi Z chociaż nie wiem czy poprawi to jakość wydruków.
Pomniejszony wydruk (wysokość 45 mm) dłoni ze skanera 3D niestety nie wyszedł dobrze (warstwa 0,2 tworzywo PLA, wydruk z karty, program CURA) :
Obrazek

Będę wdzięczny za konstruktywne uwagi :) .
Pozdrawiam
Tomek

skmskm

Re: Prusa i3 DIY z Grawires

Postautor: skmskm » 11 sty 2016, 22:52

Na początek włącz retrakcję i popraw konstrukcje bo na podstawie boxa widać że masz jakieś luzy(za duże przesunięcia między warstwami, powierzchnia powinna być kompletnie gładka).
Co do Z endstopa to poprawi jakość pierwszych warstw i szanse na poprawny początek.
Nie wiem czy posiadasz chłodzenie wydruku, dodaj je albo drukuj bez hot-będą(hot-bed bez chłodzenia daje tragiczne rezultaty).

tomil

Postautor: tomil » 12 sty 2016, 15:48

Dziękuję za informacje. Mam nadzieję, że dziś jeszcze uda mi się przetestować drukarkę po usprawnieniach - usztywnieniu konstrukcji - mam jednego podejrzanego.
Nie wiem czy warto byłoby podnosić oś Z przy ruchu jałowym. Ten większy uskok na wydruku pojawił się prawdopodobnie przy uderzeniu głowicy w wydruk.
Chłodzenie wydruków też dodam - tylko muszę doczytać co i jak zrobić żeby to miało "ręce i nogi" .
Pozdrawiam
Tomek

tomil

Postautor: tomil » 12 sty 2016, 20:51

Po wprowadzeniu poprawek proponowanych przez skmskm wydruki wychodzą w mojej opinii znacznie lepiej.
Wydruk sześcianu 20x20x60.
Obrazek
Obrazek
W rzeczywistości wygląda lepiej niż na zdjęciach.
Pozdrawiam
Tomek

sikor
Kontaktowanie:

Postautor: sikor » 12 sty 2016, 21:00

Krawędzie wciąż nieco się podwijają do góry, można spróbować jeszcze odrobinę zmniejszyć temperaturę. Najlepszym rozwiązaniem jednak byłoby zamocowanie chłodzenia do wydruku, przy PLA jest bardzo wskazane ;) Chociaż wielu radzi sobie po prostu drukując 2 lub więcej takich samych (tudzież różnych) obiektów, wtedy warstwy mają czas na ostygnięcie.

skmskm

Postautor: skmskm » 12 sty 2016, 21:32

Możesz sobie tymczasowo postawić normalny wentylator(duży na stojaku) obok drukarki, to poprawi te rogi albo zwolnić wydruk.

tomil

Postautor: tomil » 05 lut 2016, 23:14

Kilka zmian konstrukcyjnych.
1. Obejmy na łożyska LM8UU
Obrazek
2. Inny element do mocowania stołu znaleziony na thingiverse
http://www.thingiverse.com/thing:619347
Obrazek
3. Stół aluminiowy (znacznie przyśpiesza poziomowanie stołu)
Obrazek
4. Jest też nawiew na wydruk (to nie koniecznie ale pomaga na podnoszące się rogi wydruków w PLA).
Obrazek
5.Wymieniłem też śruby wraz z nakrętkami w osi Z na kainerowe.
Testowałem drukarkę na wydrukach 10 godzinnych i nie było problemu. Dysza się nie zatkała, całość druku zakończyła się bez moich interwencji a że drukowałem z ABS i porozchodziły warstwy elementu to muszę jeszcze nad tym popracować.
Pozdrawiam
Tomek

jankess0493

Postautor: jankess0493 » 05 lut 2016, 23:55

Podzieliłbyś się stl'kiem mocowania łożysk ;)?

tomil

Postautor: tomil » 06 lut 2016, 10:01

Tu jest link na thingiverse:
http://www.thingiverse.com/thing:1321179
Pierwszy projekt jest do stołu aluminiowego, drugi do stołu ze sklejki.
Przy jednych i drugich w zależności od skurczu materiału potrzebne będzie lekkie zeszlifowanie w środku uchwytu żeby łożysko dobrze się wpasowało.
Pierwsze drukowałem z ABS a te do aluminium drukowałem z PLA i też są w porządku.
Pozdrawiam
Tomek

jankess0493

Postautor: jankess0493 » 06 lut 2016, 10:47

Dzięki wielkie :) co prawda stół mam stalowy, ale rozstaw otworów itp raczej powinien być taki sam.

Wróć do „Nasze drukarki”