Top Weight Hardware - duża drukarka z Bydgoszczy

Prezentacja naszych drukarek
Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Re: Drukarka 3D jako pomoc przy modelowaniu części samochodo

Postautor: STELMI » 06 maja 2014, 22:52

Chyba zwiążę się z forum na dłużej i to nie z powodu zakupu drukarki, wręcz przeciwnie - lektura forum oraz wiedza kolegi Imrahil sprawiła, że będę budował drukarkę od podstaw. Nie mam za dużo czasu, więc budowa na pewno będzie się przeciągać, jak tylko przyjdą pierwsze części to założę odpowiedni temat, pytanie tylko w którym z działów, gdyż drukarka będzie całkowicie mojego projektu (z pewnymi inspiracjami zaczerpniętymi różnego rodzaju drukarkami).
Plan na drukarkę jest prosty - ma być wykonana z dobrych części, ma mieć powierzchnię roboczą min 300x300x300 i nie ma mieć części drukowanych.
Jak dokończę projekt to wrzucę jpgi z każdej ze stron, na tą chwilę wrzucę jpg sprzed kilku dni, bo nie mam na tym komputerze bardziej aktualnego.

Obrazek

Jak widać - wszystkie 3 osie będą oparte o prowadnice i wózki liniowe. Oś Z będzie napędzana śrubą (najprawdopodobniej wystarczy trapezowa), będą 2 extrudery, gdyż chciałbym zastosować podobne rozwiązanie jak zrobił Krzysztof, tj. wydruk z ABS, a podpory z PLA. Wg projektu na tą chwilę mam pole robocze ok 440x400x400. W planie jest zamknięcie drukarki obudową z blachy.

Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Postautor: STELMI » 07 maja 2014, 7:26

jpg konstrukcji na dzień dzisiejszy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

vinczuch

Postautor: vinczuch » 07 maja 2014, 8:21

widzę że koledzy połączyli siły i wyszła z tego bardzo ładna konstrukcja (bo podobna do mojej ;) )
kilka uwag praktycznych:
- zmniejsz odległość pomiędzy paskami napędowymi osi Y a wózkami osi Y, w tym momencie masz dość dużą dźwignię i może kantować wózek co wpłynie na opory.
- widzę tylko jedną śrubę napędową osi Z - przy tak dużym stole może być problem, ja bym dał trzy śruby połączone paskiem - jedna tam gdzie jest i dwie tuż przy wózkach osi Z.
- wózki 15mm mają dość duże opory (tarcie statyczne), jak juz ruszysz to idą pięknie. duże opory statyczne powodują że małe kółka wychodzą romboidalne (pasek się naciąga i głowica nie podąża za silnikiem) - polecał bym wóżki 7mm i szerokie paski, u mnie są HTD 5m 15mm z kordem stalowym na wózkach 15mm i takie kwadratowe kółka wychodzą.
- do wózków trzeba zastosować mocniejsze silniki 0.5Nm do 15mm wóżków to zdecydowanie za mało, raz że będzie ciężko nimi uciągnąć taki wózek a dwa że będą się koszmarnie grzały.
- w ramach redukcji masy ruchomej można wyeliminować profil pod szyną osi X - sama szyna jest wystarczająco sztywna aby utrzymać lekką głowice, zaoszczędzisz kilkaset gramów i będziesz miał mniejszą bezwładność w osi Y, mniejsze wibracje no i co za tym idzie lepszą jakość
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 07 maja 2014, 8:36

O, widzę, że kolega mnie ubiegł, to ja dodam, że najlepiej pokazane jak prowadzić pasek jest tutaj:
Obrazek
I jak już wspominałem, ta belka osi X, będzie trudna do montażu + ustawienia geometrii. O ile zastosujecie małe zębatki, to nie stracicie dużo momentu i te silniczki 0.4Nm powinny starczyć.
Szyny serii mini mają małe opory(bo są dedykowane do takich systemów), ale są droższe. Mam akurat 2m takiej szyny z 4 wózkami i opory są minimalne.
Na stół dałbym jeszcze jedną śrubę na przeciwko tej co jest. A uchwyt wózek-stół zrobił na zasadzie długiej podpory, bo jeżeli złapiemy punktowo, to będzie zbyt duża dźwignia gnąca.
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Postautor: STELMI » 07 maja 2014, 8:39

Dziękuję za opinię, ponumeruję, żeby było łatwiej odpowiedzieć:
vinczuch pisze:1 zmniejsz odległość pomiędzy paskami napędowymi osi Y a wózkami osi Y, w tym momencie masz dość dużą dźwignię i może kantować wózek co wpłynie na opory.
2 widzę tylko jedną śrubę napędową osi Z - przy tak dużym stole może być problem, ja bym dał trzy śruby połączone paskiem - jedna tam gdzie jest i dwie tuż przy wózkach osi Z.
3 wózki 15mm mają dość duże opory (tarcie statyczne), jak juz ruszysz to idą pięknie. duże opory statyczne powodują że małe kółka wychodzą romboidalne (pasek się naciąga i głowica nie podąża za silnikiem) - polecał bym wóżki 7mm i szerokie paski, u mnie są HTD 5m 15mm z kordem stalowym na wózkach 15mm i takie kwadratowe kółka wychodzą.
4 do wózków trzeba zastosować mocniejsze silniki 0.5Nm do 15mm wóżków to zdecydowanie za mało, raz że będzie ciężko nimi uciągnąć taki wózek a dwa że będą się koszmarnie grzały.
5 w ramach redukcji masy ruchomej można wyeliminować profil pod szyną osi X - sama szyna jest wystarczająco sztywna aby utrzymać lekką głowice, zaoszczędzisz kilkaset gramów i będziesz miał mniejszą bezwładność w osi Y, mniejsze wibracje no i co za tym idzie lepszą jakość

ad1 zmniejszając odległość zmniejszę również obszar roboczy. Projekt jest tak wykonany, że w tej chwili pasek idzie idealnie poziomo pomiędzy kółkami a mocowaniem go na osi X. Zastanawiam się nad dołożeniem profilu w środku maszyny i zrobienia naciągu rolką, czyli podobne rozwiązanie jak jest naciągany pasek alternatora w samochodach
ad2 jestem podobnego zdania i od dłuższego czasu myślę o dołożeniu jeszcze 2 śrub w pobliżu prowadnic, jednak taki układ ma też kilka minusów - rośnie ilość pasków i wymaga to większą ilość naciągów do pasków
ad3 zamówiłem już wózki 15mm, gdyż prowadnice 7mm długie na 500mm nie wydają mi się za bardzo sztywne, mogą też sprawiać problemy przy wykątowaniu maszyny. Założyłem w projekcie paski HTD 9mm, więc wydaje mi się, że będą OK. Dzięki parkowi maszyn myślę, że uda mi się uzyskać wysoką dokładność przy długościach i kątach co zniweluje kątowanie wózków, ale wszystko wyjdzie przy składaniu i ew. korekty biorę pod uwagę.
ad4 z mocniejszymi silnikami wiąże się problem z ich sterowaniem, dlatego zamówiłem Nema17 0,5Nm, które dzisiaj przyniesie mi kurier
ad5 myślałem o tym, jednak to zmniejszy obszar roboczy, a skoro już stosuję 500mm prowadnice liniowe to chce korzystać z nich w pełnym zakresie, co byłoby niemożliwe, gdyby jej końce były używane do mocowania do wózków w Y

Czekam na kolejne wypowiedzi, konstruktywną krytykę również, gdyż robię maszynę w ciemno, bez doświadczenia w budowie drukarki (raz zrobiłem frezarkę CNC i tylko tyle mam doświadczenia w konstrukcji maszyn).

syntetyczny pisze:Na stół dałbym jeszcze jedną śrubę na przeciwko tej co jest.

A detale jak będą wyciągane w takim układzie? ;)

syntetyczny pisze:I jak już wspominałem, ta belka osi X, będzie trudna do montażu + ustawienia geometrii.

wydaje mi się, ze jest to wykonalne. Podczas produkcji form wtryskowych mieszczę się w tolerancjach 0,01-0,02mm więc i tu powinienem sobie poradzić ;) Mam płytki wzorcowe, które będą pomocne przy skręcaniu profili, mam całą masę przyrządów pomiarowych, więc będzie można sprawdzić jakość połączeń.

syntetyczny pisze:A uchwyt wózek-stół zrobił na zasadzie długiej podpory, bo jeżeli złapiemy punktowo, to będzie zbyt duża dźwignia gnąca.

myślałem o tym, jednak na dole jest profil, który trzyma obudowę łożyska do śruby Z i jak dam podporę pod stół to będzie mi ograniczać ruch. Nad Z-tką jeszcze pracuję, nie jest to jej ostateczna wersja, bo również tak jak koledzy mam mieszane uczucia do 1 śruby. Nie chcę stosować sprężynek na stole, chciałbym możliwie dokładnie go ustawić na stałe, zobaczymy czy się to uda i czy będzie trzymało tą geometrię podczas podgrzewania stołu.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 07 maja 2014, 8:53

Górą. No bo i tak przy takich poprzeczkach i skrzynkach to małpi gaj normalnie. Mnie osobiście się nie podobają takie rozwiązania, bo poprzeczka zawsze jest na takiej wysokości, żeby przydzwonić łbem.
A jak się nie podoba, to 2 śruby na przeciw siebie w miejsce prowadnic, a prowadnice w miejscu śruby. Albo użebrować spód stołu, coś w deseń podpór trójkątnych po całej długości, wtedy 2 szyny i śruba obok siebie. Możliwości jest trochę ;)

Profile mają swoją dokładność na długości i nie jest to dokładność w setkach, a cała ta konstrukcja zakłada, że tak jest. Trzeba pamiętać, że profil aluminiowy jest ekstrudowany.

Stoliki w moich BYQ są aluminiowe montowane na sztywno... I teraz, aby zapewnić idealną płaszczyznę, trzeba by chwycić stół przynajmniej w 5 punktach (nawet gdy mamy legalizowaną powierzchnię :bania: ), no chyba że zastosujemy blok aluminium 25mm grubości.
eppure si muove
sklep z akcesoriami RepRap http://www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Postautor: STELMI » 07 maja 2014, 9:04

syntetyczny pisze:Górą. No bo i tak przy takich poprzeczkach i skrzynkach to małpi gaj normalnie. Mnie osobiście się nie podobają takie rozwiązania, bo poprzeczka zawsze jest na takiej wysokości, żeby przydzwonić łbem.
A jak się nie podoba, to 2 śruby na przeciw siebie w miejsce prowadnic, a prowadnice w miejscu śruby. Albo użebrować spód stołu, coś w deseń podpór trójkątnych po całej długości, wtedy 2 szyny i śruba obok siebie. Możliwości jest trochę ;)

Profile mają swoją dokładność na długości i nie jest to dokładność w setkach, a cała ta konstrukcja zakłada, że tak jest. Trzeba pamiętać, że profil aluminiowy jest ekstrudowany.

to fakt, profile idealne nie są, zobaczymy na ile mi się uda wszystko ustawić, bo wszelkie mocowania zrobię na CNC i tutaj już pewność co do kąta będzie większa ;) Co do wyciągania górą to myślę o zamknięciu całej drukarki, no i oś X też trochę by przeszkadzała z wyciąganiem. Co do Z-tki to któraś z tych opcji o których piszesz pewnie będzie zrobiona, jak znajdę chwilę to będę siedział dalej przy projekcie, bo obecnie mam pilną formę do wykonania i ona zajmuje mi po 12h dziennie ;)

EDIT:

Proszę o wydzielenie tematu

vinczuch

Postautor: vinczuch » 07 maja 2014, 9:09

ad1 - chyba się źle zrozumieliśmy, chodziło mi o tę odleglość co na rysunku poniżej, zmiana nie zmniejszy Ci obszaru roboczego.
odleglosc.png
odleglosc wozek-pasek

ad2 - dokładasz jedną rolkę napinającą dolny pasek i po temacie

ad3 - jakie znaczenie ma sztywność prowadnic skoro i tak je przykręcasz do ramy ? Ale jak zamówione to zamówione.

ad4 - oczywiście mocniejsze silniki to dodatkowy sterownik na każdy silnik, stepstick może nie uciągnąć, ja stosuje M542 podłączone zamiast stepstick'a http://www.leadshine.com/UploadFile/Down/M542d.pdf

ad5 - czyli juz zamówiłeś szyny o wymiarze 500mm, zawsze możesz wyciąć środkową część profilu a zostawić tylko boczne elementy mocujące.

Obiecałem Imrahil'owi że zrobie fotki i wrzuce na forum, wiec postaram się dzis to uczynić w nowym wątku żeby tego nie zaśmiecać.
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

acc

Postautor: acc » 07 maja 2014, 9:17

STELMI pisze:Proszę o wydzielenie tematu

Ale co chcesz konkretnie wydzielić? Proponuję załóż nowy wątek z budową swojej drukarki i najwyżej tam się przerzuci te posty od pierwszego rysunku.
Pozdrawiam,
Adam

Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Postautor: STELMI » 07 maja 2014, 9:18

vinczuch pisze:ad1 - chyba się źle zrozumieliśmy, chodziło mi o tę odleglość co na rysunku poniżej, zmiana nie zmniejszy Ci obszaru roboczego.
odleglosc.png

teraz rozumiem - dzięki za podpowiedź, zmienię to i zamontuję pasek wyżej, bo mam na to miejsce

Wróć do „Nasze drukarki”