Drukarka - rama stalowa

Prezentacja naszych drukarek
mcy

Drukarka - rama stalowa

Postautor: mcy » 11 sie 2017, 15:02

Witam
Postanowiłem zrobić drukarkę 3D z ramą stalową. Chodziło mi o sztywność konstrukcji. Ponadto chcę ją wykorzystywać również do wiercenia i frezowania PCB (przedo wszystkim.
Elektronika RobotDyn: RAMPS 1.4 + Sterowniki DRV8825 + FullLCD.
podgrzewanie stołu: 230V Keenovo + SSR (214x314mm);
end stopy optyczne;

Mechanika:
rama: profile stalowe 20x20x2(grubość)
elementy mechaniki: aluminium:
silniki: NEMA23
układ: corexy (hbot) w zależności od definicji

na razie do doprojektowania zostaje stół do osi Z

Poniżej rysuneczki drukarki i zdjęcia ze składania.

Oczywiście miałem problem z chińską elektroniką. Schemat a wykonanie to dwie różne rzeczy.
W sumie przerobiłem RAMPS na zasilanie 24V. Wstawiłem dwie przetwornice 24->12V dla wiatraków (już takie miałem), oraz 24->7 dla zasilacza liniowego 5V dla ardiuno. Oczywiście przetwornica mają większy zakres napięcia wejściowego i można je zasilić nawet z 48V. Uniezależniają one elektronikę (procesor) od ew. skoków wartości napięcia wejściowego.
Dodałem przetwornik LIN->I2C dla termopary K dla pomiaru temperatury hotend w ekstruderze na układzie MAX6674. Wymagało to banalnej przeróbki adaptora dla RAMPS->Full LCD.
Zdecydowałem się na stół podgrzewany matą Keenovo 560W (o ile pamiętam). Mata ma wbudowany termistor z kablami dla pomiaru temperatury. Do sterowania matą użyłem sterownika SSR ASR440 (do 40A i 480V). Sterownie bezpośrednio z RAMPS (hotend) bo SSR ma zakres zapięć wejściowych 3 - 32V ( w moim przypadku 24V).
Dlaczego 24V? - ze względu na krokowce. Im więcej tym lepiej (oczywiście bez przesady). Ograniczeniami krokowców są sterowniki. Te na 8825 są cienkie, ale tanie w porównaniu do większych np. na TB6600.

Jeszcze uwaga do ram stalowych. Pospawałem je solidnie i myślałem że to wystarczy dla zachowania geometrii (prostokąt od góry). Okazało się że sam naciąg pasków potrafił zmienić geometrię na romb. Paski muszą być równo naciągnięte.
Dodatkowo dla zachowania geometrii od spodu trzeba będzie przykręcić prostokąt z blachy lub aluminium (ciekawe jak zachowują sztywność konstrukcje z plastiku?). W związku z tym mam pytanie, gdzie w Krakowie można tanio wyciąć laserem blachę stalową np. 2mm i ile to kosztuje?

Na razie tyle
Pozdrawiam
Mariusz
Załączniki
IMG_20170810_221410.jpg
constr_1.jpg
IMG_20170810_221339.jpg

mcy

Re: Drukarka - rama stalowa

Postautor: mcy » 21 sie 2017, 14:16

Witam

Uporałem się z kabelkologią. Obecnie drukarka ma czynne osie X,Y. Nawet działa! Mikroskoki ustawiłem na 1/8 i chyba za mało. Przy tym parametrze liczba kroków na 1mm wynosi 25. CZy warto ustawić więcej? NIe wiem jak dobrać MAX_FEED_RATE: eksperymentalnie czy istnieje jakiś wzór? NA razie biorę się za mocowanie silnika osi Z i budowę stołu.
Załączniki
IMG_20170819_225312.jpg
IMG_20170813_152210.jpg

Awatar użytkownika
Chemik72

Postautor: Chemik72 » 21 sie 2017, 20:42

daj se spokój z tym forum... ..... ..... .....
Drukarki:
PRUSA i3 MGN
SAIZEX 3D MINI
Projekty:
SAIZEX 3D 40%
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC 98%

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki

Postautor: evrybadykombinerki » 24 sie 2017, 10:32

Wygląda zacnie, Choć pewnie masa częsci ruchomej spowoduje ograniczenia w prędkości (przyspieszeń) druku.

To forum faktycznie zamiera, tak że warto żebyś się z tym pokazał raczej na Fabrykator.pl (tam tematyka to 3d drukowanie, frezowanie i inne obszary maszynowej obróbki) lub/i reprapy.pl - (bardziej w stronę samego druku 3D).

mcy

Postautor: mcy » 25 sie 2017, 18:20

autor: evrybadykombinerki »
Dzięki kolego. Może faktycznie przeniosę się na fabrykator.pl, biorąc pod uwagę post kolegi chemik72?
Drukarkę wykonuję z synem, hobbystycznie, na potrzeby własne oraz aby młody interesował się czymś więcej niż swoim smartphonem.
Uważnie śledziłem prace innych forumowiczów. Koncepcja drukarki jest pochodną oczekiwań, dostępnego budżetu i parku maszynowego. Nie wiem czy zadziała tak jak chcemy, ale warto spróbować.
autor: evrybadykombinerki »
> Choć pewnie masa części ruchomej spowoduje ograniczenia w prędkości (przyspieszeń) druku.

Masz rację masa całej konstrukcji w chwili obecnej to 16kg, ale dzięki temu jest w miarę sztywna. Dlatego dałem najmocniejsze silniki jakie uciągnie driver DRV8825. Liczę na pomoc w konfiguracji MARLIN i ustawieniu parametrów silników krokowych. Od razu mam pytanie - Jaka powinna być optymalna wielkość przyspieszeń dla drukarki 3D?

Dziękuję i pozdrawiam.

skmskm

Postautor: skmskm » 26 sie 2017, 12:58

Przyspieszenie to 800 a jerkxy 8 wtedy jest wysoka jakość przy większości konstrukcji.

Wróć do „Nasze drukarki”