Drukarka na profilach aluminiowych

Prezentacja naszych drukarek
tomil

Drukarka na profilach aluminiowych

Postautor: tomil » 20 lut 2017, 19:36

Dość długo zajęło mi zabranie się za zrobienie drukarki na profilach aluminiowych.
Podstawą do jej zrobienia był projekt na thingiverse.com - thingiverse - Scalar M.
Przede wszystkim chciałem mieć większe pole robocze niż w mojej Prusie i3.
Uzyskane pole robocze aktualnie wynosi (x,y,z) 270 x 210 x 215 mm po zmianach bez problemu powinienem uzyskać 275 x 210 x 240 mm.
Przy zmianie głowicy na bowden powinno uzyskać się pole robocze o wielkości 210 x 290 (295) x 240 mm.
Drukarka z profili aluminiowych 30x30 mm wymiary zgodne z projektem Sclalar M.
Drukarka pracuje na firmware Marlin RC-7.

Projekt zmodyfikowałem:
- zmieniłem głowicę z bowdena na ekstruder bezpośredni - cały komplet z aluminium - w związku z tym zaprojektowałem nowy uchwyt i karetkę osi x
- zmieniłem mocowania wałków liniowych osi y z drukowanych na aluminiowe w związku z tym przeprojektowałem uchwyty do stołu
- zrezygnowałem z płyty MDF na rzecz postawy z aluminium
- po testach z autolewelingiem zrezygnowałem z niego na rzecz szyby - niestety ale stolik okazał się niezbyt równy
- grzanie stołu zrobiłem z 6 rezystorów grzejnych 40 W z TME sterowanych przez przekaźnik izolowanych od dołu płytą z korka
(stół grzeje się do 100 stopni w czasie 9 minut)
- po wydrukowaniu na próbę mocowań do silników osi z górnych i dolnych okazało się, że nie poprowadzą równolegle prowadnicy i śruby (przynajmniej jeśli chodzi o projekty pod prowadnice fi8) - więc je przeprojektowałem - teraz jak będę miał chwilę czasu to jeszcze zmienię
- przeprojektowałem uchwyty osi x na śruby trapezowe z kołnierzem - teraz będę się starał zmienić jeszcze na nakrętki z kasacją luzu - aktualnie używam śrub trapezowych o skoku TR 8 * 8

Faza składania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pierwsze wydruki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomek

Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Re: Drukarka na profilach aluminiowych

Postautor: STELMI » 20 lut 2017, 19:52

piękne wykonanie i wydruk!

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 20 lut 2017, 20:17

Fajny sprzet, zmien sruby trapezowe na sruby zintegrowane z silnikiem, jak drukarka dobrze zlozona zobaczysz piekna gladka scianke.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

tomil

Postautor: tomil » 20 lut 2017, 21:42

Może nie szukałem za dużo ale nie znalazłem zintegrowanych śrub trapezowych 400 mm z silnikami.
Nie patrzyłem na zagranicznych serwisach bo nie miałem ochoty czekać 30 dni na przesyłkę
Nie wiem czy sztywne sprzęgło polepszyłoby jakość, może spróbuję podmienić jak będzie chwila czasu.
Pozdrawiam
Tomek

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 21 lut 2017, 8:50

Można pomiędzy śrubę a oś silnika włożyć kulkę stalową i sztywność w pionie jest "załatwiona" :git:
Pozdrawiam, Artur

tomil

Postautor: tomil » 21 lut 2017, 18:46

Dziękuję za wskazówkę. Na pewno wypróbuję jak tylko znajdę więcej wolnego czasu.
Pozdrawiam
Tomek

tomil

Postautor: tomil » 14 kwie 2017, 11:10

Po przyjściu paczki z częściami przyszedł czas na modyfikacje.
Przede wszystkim śruby z kasacją luzu.
Obrazek
Przeprojektowany górny uchwyt aby uzyskać wysokość wydruku 240 mm.
Obrazek
Obrazek
Jestem bardzo zadowolony z wykonanych modyfikacji wpłynęły pozytywnie na jakość wydruku.
Jeszcze tylko wstawienie stalowych kulek wspomnianych w poście Artura :piwo: .

Tu przykładowy wydruk z filamentu 3DGO z miedzią (bardzo fajnie się z niego drukuje).
Wydruk rzeźby z serwisu thingiverse.com -Lion statue.
Rzeźba jest pomniejszona (wysokość 85 mm) dlatego napis "welcome" nie jest tak dobrze widoczny jak na wydruku nieskalowanym.
Wydruk przed obróbką:
Obrazek
Obrazek
oraz po obróbce w tumblerze (polerka obrotowa):
Obrazek
Pozdrawiam
Tomek

Wróć do „Nasze drukarki”