TMC 2100 + MKS Gen V1.4

Podłączanie silników, elektroniki, krańcówek
Awatar użytkownika
Szamus

TMC 2100 + MKS Gen V1.4

Postautor: Szamus » 11 wrz 2016, 15:49

Chcę na tym postawić drukarkę, ale nie wiem czy to jest opłacalne w stosunku jakość - cena. W porównaniu do DRV lub popolu jest to przebitka prawie 5 razy, a przy MKS to 4 razy tyle co ramps + mega2560. Czy ktoś mógłby poradzić ? Na Elektrodzie czytałem artykuł o mikrokontrolerach i tam słabo wyszły drv. Pololu nieco lepiej, a Toshiba TB6560AHQ 3A najlepiej. niestety nie wiem jak ten ostatni połączyć ewentualnie z rampsem lub mksem, ponieważ ma inną budowę. Na temat TMC 2100 nie ma ani słowa.

Garreth
Kontaktowanie:

Re: TMC 2100 + MKS Gen V1.4

Postautor: Garreth » 11 wrz 2016, 20:51

TMC2100 to przede wszystkim się dla cichej pracy drukarki kupuje. Są jeszcze TMC2130, o którym sporo na fabrykatorze pisałem, ale do tego trzeba mieć trochę więcej samozaparcia bo nie są one plug-and-play. Trzeba je konfigurować po SPI, ale żeby to zrobić dobrze, trzeba bardzo dużo eksperymentować i nie bać się rejestrów, dokumentacji stepsticka oraz przeliczeń bitmaski na hex:)
Wiem o którym teście mówisz, ale sam takiego dla TMC2100/TMC2130 nie mam jak przeprowadzić, choć waterlott widziałem, że proponował wysyłkę swoich sampli autorowi tego testu (więc może warto poczekać?).

Co do podłączenia jakiegokolwiek dowolnego stepsticka, to przede wszystkim potrzebujesz jego dokumentację. Klasyczne stepstiki kompatybilne z Pololu posiadają wyprowadzenia na zasilanie stepstika, zasilanie silnika, sygnały Step i Direction, trzy piny konfiguracyjne oraz wyjście na motor. Na pająka możesz podłączyć jakikolwiek driver chcesz pod te wyprowadzenia, ale musisz wiedzieć co robisz, a skoro pytasz, to nie wiem czy wiesz;)

Co do elektroniki 32bitowej - musisz sam się zastanowić. Generalnie zamiast MKS poleciłbym Ci due3dom od Krzyśka. Elektronika 32 bitowa jest znacznie szybsza w obliczeniach, teoretycznie do klasycznych układów drukarki 8bitowe elektroniki są wystarczające i stosowane z powodzeniem od lat (jeśli nie przeszkadza Ci przycinanie wydruku podczas kręcenia enkoderem na wyświetlaczu), ale 32 bitowe to jednak przyszłość i firmware jest pod nie co raz lepiej przygotowany.

Awatar użytkownika
Szamus

Postautor: Szamus » 11 wrz 2016, 21:46

Garreth pisze:TMC2100 to przede wszystkim się dla cichej pracy drukarki kupuje. Są jeszcze TMC2130, o którym sporo na fabrykatorze pisałem, ale do tego trzeba mieć trochę więcej samozaparcia bo nie są one plug-and-play. Trzeba je konfigurować po SPI, ale żeby to zrobić dobrze, trzeba bardzo dużo eksperymentować i nie bać się rejestrów, dokumentacji stepsticka oraz przeliczeń bitmaski na hex:)

Mhm. czyli 2100 w sumie mi nie potrzebne, bo z drukarką nie śpię. :D Konfiguracji i testów się nie boję, o ile jest coś na necie naprowadzającego. Jestem powiedzmy informatykiem, więc to ostatnie nie jest mi obce ;p

Garreth pisze:Co do podłączenia jakiegokolwiek dowolnego stepsticka, to przede wszystkim potrzebujesz jego dokumentację. Klasyczne stepstiki kompatybilne z Pololu posiadają wyprowadzenia na zasilanie stepstika, zasilanie silnika, sygnały Step i Direction, trzy piny konfiguracyjne oraz wyjście na motor. Na pająka możesz podłączyć jakikolwiek driver chcesz pod te wyprowadzenia, ale musisz wiedzieć co robisz, a skoro pytasz, to nie wiem czy wiesz;)

Mówisz makaron mam robić przy i tak już dużej ilości kabli w jednym miejscu ? :D Ogólnie nie potrafię samemu (jeszcze) tworzyć płytek, które ułatwiły by mi życie (odnośnie pozbycia się makaronu), ale z eagle'm słabo sobie radzę , a nie znam nic lepszego.

Garreth pisze:Co do elektroniki 32bitowej - musisz sam się zastanowić. Generalnie zamiast MKS poleciłbym Ci due3dom od Krzyśka. Elektronika 32 bitowa jest znacznie szybsza w obliczeniach, teoretycznie do klasycznych układów drukarki 8bitowe elektroniki są wystarczające i stosowane z powodzeniem od lat (jeśli nie przeszkadza Ci przycinanie wydruku podczas kręcenia enkoderem na wyświetlaczu), ale 32 bitowe to jednak przyszłość i firmware jest pod nie co raz lepiej przygotowany.

Zapodaj linka może o ile jest jeszcze gdzieś tu lub na fabrykatorze, bo znalazłem tylko wersję mini. Muszę się wiele nauczyć, ale mam dość mojej prusy i3 która drukuje coraz gorzej dlatego czas zacząć budowę i eksperymenty na czymś większym i lepszym powiększając tym samym zapas wiedzy ;]

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 12 wrz 2016, 3:55

Co do potrzeby ciszy to sprawa calkowicie indywidualna, tmc2130 maja kilka fajnych dodatkow jak coolstep czy stallguard, ale ciezko sie to ustawia bez oscyloskopu z sonda pradowa niestety...

Ten makaron nie taki straszny, mozesz wszystko na uniwersalnej plytce sobie polutowac. Nie wiem jak te toshiby wygladaja i czy faktycznie taki makaron by byl. Zasilanie pociagnac musisz, to trzy kabelki, stp i dir tez, to dwa dodatkowe. Piny konfiguracyjne oraz wyjscia na silnik to juz zaleza od plytki :)

Due3dom.pl, sa dwie wersje, cenowo rozne, wiec musisz wybrac pasujaca Tobie :)

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 12 wrz 2016, 7:18

Szamus pisze:Zapodaj linka może o ile jest jeszcze gdzieś tu lub na fabrykatorze, bo znalazłem tylko wersję mini.

Leniuszek :mrgreen:
DUE3DOM - płyta główna sterownika 32bit dla Arduino DUE
Repetier dla DUE3DOM [czerwona płytka]
DUE3DOM mini - nakładka na Arduino DUE
Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Elektronika Ogólnie”