Gubienie kroków po raz n-ty

Podłączanie silników, elektroniki, krańcówek
filip_gd

Gubienie kroków po raz n-ty

Postautor: filip_gd » 27 sty 2016, 23:15

Witam
Mam problem z drukarką MM1.5XL
Silnik osi Y gubi kroki.
Nie są to duże wartości, ale wydruk wychodzi przesunięty o max 0,5-1mm i widać na poszczególnych warstwach, że dzieje się coś niedobrego.
Prąd silnika zwiększyłem na max. silnik 1.7A 2,5V nema 17 używany, lekko ciepły po godzinie pracy

Stolik mam powiększony wersja XL z blachy alu 4mm do tego płyta mocująca też alu i szyba na to wszystko bo stolik jest lekko krzywy i nie dało się na nim drukować bezpośrednio, do tego grzałki silikonowe - wszystko to trochę waży
Wałki 12mm, 4 łożyska

Dotychczas:
    zmniejszyłem akcelerację do 600 (z 1200)
    naciągnąłem pasek
    upewniłem się, że nie ma oporów mechanicznych
    sprawdziłem czy kable zasilające stolik nie haczą
    wymieniłem stepsticka
    dodałem wentylator do rampsa

Po tych zabiegach nadal jest problem, może ciut mniejszy no i drukarka stała się trochę wolna
Zamówiłem silnik NEMA23 na próbę, może macie jakiś pomysł co by tu zrobić bo mi cierpliwości już brakuje
Mam nadzieję, że większy silnik załatwi sprawę.
Zastanawiam się natomiast czy nie ma to związku z podziałek kroków albo czymś takim jak w przypadku silników w osi Z
Dodam, że wydruk przy 60mm/s wyszedł względnie poprawnie, jednak na mojej P3steel jechałem spokojnie 150mm/s i nic się nie przesuwało

MetaliK

Re: Gubienie kroków po raz n-ty

Postautor: MetaliK » 28 sty 2016, 8:23

Ja ostatnio po przeróbce drukarki miałem problem z gubionymi krokami. Mi pomogło zmniejszenie prędkości travel i akceleracji. Jednak ze zmniejszaniem travela trzeba uważać żeby blobów nie było.

Awatar użytkownika
adamJ1

Postautor: adamJ1 » 28 sty 2016, 8:49

Możesz zmienić silnik na0,5Nm albo na nema23 dobrze ustaw prąd na stepstickach możesz tez zmienić zasilanie stepsticka na 24V

Awatar użytkownika
FlameRunner
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 28 sty 2016, 9:38

filip_gd pisze:Zamówiłem silnik NEMA23 na próbę, może macie jakiś pomysł co by tu zrobić bo mi cierpliwości już brakuje

Zastanawiam się natomiast czy nie ma to związku z podziałek kroków albo czymś takim jak w przypadku silników w osi Z

Martwić się będziemy, jak to nie pomoże, okej? ;)

Im drobniejszy mikrokrok, tym mniejsza "siła" silnika.
Im większe obroty, tym mniejsza "siła" silnika. Wykres wygląda mniej więcej tak: płasko, płasko, siup w dół. Im wyższe napięcie, tym moment "siup w dół" później nadchodzi, ale w sumie między 12V a 24V nie ma piorunującej różnicy (moim zdaniem warto to uwzględnić przy planowaniu i budowie drukarki, ale przerabianie drukarki z już uruchomioną elektroniką niekoniecznie ma sens).

Numeric

Postautor: Numeric » 31 sty 2016, 0:11

Miałem podobnie na DRV8825, pomimo wyregulowania napięcia Vref przesuwało wydruk.
W moim wypadku okazało się że zasilacz nie daje rady na moment w gdy włącza się grzałka stołu, napięcie spadało do 11.92V dosłownie na mniej niż sekundę.
Jeśli masz dobry voltomierz (tak aby rejestrował wartość min/max) to warto sprawdzić napięcia przy wyjściu z zasilacza.
Jeśli tam jest ok to raczej też bym obstawiał silnik.

filip_gd

Postautor: filip_gd » 07 lut 2016, 23:55

Niestety po wymianie silnika sytuacja bez zmian.
Na chwilę obecną rozpiąłem wszystkie przewody od stołu i ułożę je na nowo.
Może kable prężyły na tyle mocno, że silnik nie dawał rady.
Stolik mam na 230V więc raczej temat zasilania odpada.
Ustawię jeszcze raz prowadnice itd.

Wróć do „Elektronika Ogólnie”