Mocno grzejące się silniki

Podłączanie silników, elektroniki, krańcówek
zdzban
Kontaktowanie:

Re: Mocno grzejące się silniki

Postautor: zdzban » 28 sie 2015, 22:42

Oś Z możesz zluzować w Marlinie, po co mają ciągle trzymać, unikiesz grzania na nich a wydruki nie powinny się pogorszyć.
Silnik osi Z bedzie zimny lak lód :D
Ja nie bawił bym sie jakieś układy trzeba zrobic płytke PCB lutować chyba że na pająka to zrobisz :lol:
wole radiatory , nie musisz kupować możesz poszukać gdzieś od starych komputerów
Pozdrawiam Feniks-3D - części reprap

ezbig

Postautor: ezbig » 28 sie 2015, 22:48

zdzban pisze:Oś Z możesz zluzować w Marlinie, po co mają ciągle trzymać, unikiesz grzania na nich a wydruki nie powinny się pogorszyć.

Może w drukarce mógłbym, ale ja na początku napisałem, że to jest w frezarce CNC. Pytam na forum drukarek, bo tu są popularne te stepstick-i. Na forum cnc mało kto tego używa, bo zwykle silniki mocniejsze ludzie dają. U mnie mam 0,5Nm 2A więc się skusiłem ;)

zdzban
Kontaktowanie:

Postautor: zdzban » 28 sie 2015, 23:09

ezbig pisze:
zdzban pisze:Oś Z możesz zluzować w Marlinie, po co mają ciągle trzymać, unikiesz grzania na nich a wydruki nie powinny się pogorszyć.

Może w drukarce mógłbym, ale ja na początku napisałem, że to jest w frezarce CNC. Pytam na forum drukarek, bo tu są popularne te stepstick-i. Na forum cnc mało kto tego używa, bo zwykle silniki mocniejsze ludzie dają. U mnie mam 0,5Nm 2A więc się skusiłem ;)

Oj sorki nie doczytałem, w frezarkach ta oś musi trzymać cały czas to jedynie większe silniki i wiekszy sterownik silnika krokowego albo spróbować zmniejszyć temperature radiatorem a nawet można zastosować radiator od procesorów z wentylatorem wtedy juz całkiem bedą zimne :D
Pozdrawiam Feniks-3D - części reprap

ezbig

Postautor: ezbig » 28 sie 2015, 23:42

Chyba jednak dodam to sterowanie prądem. Trzeba będzie wylutować potencjometr i wrzucić go na płytkę z 74hc123, bo jednak ścieżka od Vref jest dosyć cienka. Większych silników na razie nie przewiduję, przy tych nie mogę ręką zatrzymać bramy. Nie wiem ile realnie, ale teoretycznie wychodzi mi ok 90kg siły liniowej na śrubie przy ruszaniu.

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 29 sie 2015, 1:04

Metoda "na brutala" bez wylutowywania potencjometrów (wiem, brzydka, ale skuteczna i prosta, bo bez hotaira to ciężko toto wyrwać bez dewastacji druku albo potencjometru) to potraktować te potencjometry brutalnie obcinaczkami, czyli obciąć kółko z suwakiem. Reszta niech se zostanie na płytce. Potem podlutujesz kabelek do nogi suwaka i po krzyku.
Można też podłożyć cienką folię pod suwak aby go odizolować, też powinno być skuteczne bez dewastacji samego potencjometru.

ezbig

Postautor: ezbig » 29 sie 2015, 1:12

Miś pisze:Metoda "na brutala" bez wylutowywania potencjometrów (wiem, brzydka, ale skuteczna i prosta, bo bez hotaira to ciężko toto wyrwać bez dewastacji druku albo potencjometru) to potraktować te potencjometry brutalnie obcinaczkami, czyli obciąć kółko z suwakiem. Reszta niech se zostanie na płytce. Potem podlutujesz kabelek do nogi suwaka i po krzyku.
Można też podłożyć cienką folię pod suwak aby go odizolować, też powinno być skuteczne bez dewastacji samego potencjometru.

Mam hotair, ale pewnie metoda na brutala będzie najprostsza, bo te potencjometrzyki są dosyć kiepskie i raczej dam nowe (troszkę większe ;)) na płytce ze sterowaniem.

Awatar użytkownika
nms007
Kontaktowanie:

Postautor: nms007 » 01 gru 2015, 12:56

Podepnę się pod temat, bo też mam problem z "gotującymi" się silnikami (w drukarce 3d).

Na X-ie mam silnik 1.7A, a pozostałe (Y + Ekst.) są 1.0 i 1.2A. Prądy (A4988) Vref ustawiałem wg tego wzoru:
Vref = prąd silnika * 8 * Rs

Wystarczy godzinny wydruk, a na silnikach z powodzeniem mógłbym smażyć jajecznicę :? Same stepsticki też się grzeją, ale tu ujdzie, bo mam chłodzenie RAMPS'a.
I pytanie - próbować jeszcze kombinować z prądami (zwiększyć?), czy lepiej założyć chłodzenie silników (wolał bym uniknąć dokładania tych kolejnych 3-wentylatorów, bo już teraz maszyna jest "lekko głośna" :|)

ps. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale używam zasilacza modułowego 24v
_
www.kreation3d.pl - druk i projektowanie 3D
www.kreation.pl - strony www, grafika, reklama

Velleman K8200 - gruntownie przebudowana wg własnego projektu
UltiQulti - własna konstrukcja drukarki oparta o mechanikę Ultimaker'a

Awatar użytkownika
uran

Postautor: uran » 01 gru 2015, 13:57

nms007 pisze:Podepnę się pod temat, bo też mam problem z "gotującymi" się silnikami (w drukarce 3d).

Na X-ie mam silnik 1.7A, a pozostałe (Y + Ekst.) są 1.0 i 1.2A. Prądy (A4988) Vref ustawiałem wg tego wzoru:
Vref = prąd silnika * 8 * Rs

Wystarczy godzinny wydruk, a na silnikach z powodzeniem mógłbym smażyć jajecznicę :? Same stepsticki też się grzeją, ale tu ujdzie, bo mam chłodzenie RAMPS'a.
I pytanie - próbować jeszcze kombinować z prądami (zwiększyć?), czy lepiej założyć chłodzenie silników (wolał bym uniknąć dokładania tych kolejnych 3-wentylatorów, bo już teraz maszyna jest "lekko głośna" :|)

ps. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale używam zasilacza modułowego 24v

A jaki Rs przyjąłeś dla swoich stepsticków ?
Silniki się gotują a prąd chcesz zwiększać ? (coś mnie ominęło jakiś nowy sposób ?)
I tak na marginesie silniki krokowe potrafią wytrzymać 130 stopni Celsiusza.

ezbig

Postautor: ezbig » 02 gru 2015, 1:29

Miałem bawić się w przerabianie moich sterowniczków na wersję z regulacją prądu podczas bezczynności, ale zrezygnowałem (choć części zakupiłem i może z ciekawości jeszcze wrócę do tematu). To jest główna przyczyna grzania silników. Dlaczego zrezygnowałem z przeróbki? Po prostu na chwilę przepiąłem silnik na sterownik oparty na TB6600 i okazało się, że na tych stepstikach osiągałem maksymalne prędkości o połowę mniejsze (stepstiki - max 3000mm/min, TB6600 - max 6000mm/min). To była dyskwalifikacja. (Przypominam, że piszę o frezarce cnc) Jeden sterownik na TB6600, co prawda, kosztuje tyle co całe sterowanie na stepstikach, ale za to działa tak jak powinien. Nic się praktycznie nie grzeje (może do 40 st.C) i osiągi wzrosły.

nms007, możesz poradzić sobie zmniejszając eksperymentalnie prąd, aż uzyskasz optimum. Drukarka 3d to lekka konstrukcja, więc ten manewr może się udać. Dodanie radiatorów też dużo daje (zauważyłem, że profesjonalni producenci też je często instalują przy małych, wysokoprądowych silnikach). uran, 130 stopni to już przesada, producenci silników nie zalecają rozgrzewać ich pow. 80 st. C. Przegrzewane silniki szybko (trwale) pogarszają swoje parametry.

Awatar użytkownika
nms007
Kontaktowanie:

Postautor: nms007 » 02 gru 2015, 1:31

Rs przyjąłem 0.1 (R100).

A konkretne waretości ustawiłem takie:
X = 1.7A, Vref = 1.04 (z obliczeń wyszło 1.36, ale jak ostatnio próbowałem zmienić prąd to po dojściu do ok. 1.2V wartość spadała do 0 i nie wiem czy przez to nie uszkodziłem stepsticka/potencjometra)
Y = 1.3A, Vref = 1.04
Z = 1.0A, Vref = 0.8
E = 1.0A, Vref = 0.8

Co do zwiększania prądu - oczywiście, że nie będę zwiększał, jeśli to ma pogorszyć sprawę - po prostu to jedyna rzecz jaka mi przyszła do głowy
_
www.kreation3d.pl - druk i projektowanie 3D
www.kreation.pl - strony www, grafika, reklama

Velleman K8200 - gruntownie przebudowana wg własnego projektu
UltiQulti - własna konstrukcja drukarki oparta o mechanikę Ultimaker'a

Wróć do „Elektronika Ogólnie”