Deklaracja zgodności CE

Podłączanie silników, elektroniki, krańcówek
Awatar użytkownika
SWJ

Re: Deklaracja zgodności CE

Postautor: SWJ » 28 sie 2013, 23:48

pantomas pisze:Zgłaszam brak ww problemów

skoro tak różowo ... przydało by się coś do domowego wytwarzania zakłóceń :-) lampka z pstryczkiem elektryczkiem i świetlówką z klasycznym starterem.. albo jakiś nadajnik radiowy ... a nawet modem 3G - taki gwizdek USB .... ale to już zaczyna się robić sprawa która wymaga "filmowego" instruktażu i najlepiej na stole postawic obok siebie dwa podobne REPRAP .... ale jeden na cienkich kabelkach ... a drugi zaekranowanych - by był materiał porównawczy ... o wyższości świąt .... itd..
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

pantomas

Postautor: pantomas » 29 sie 2013, 0:20

BigT pisze:Akurat brak grzybka do awaryjnego zatrzymywania to jedna z rzeczy których nie rozumiem ...
Kupowałem gdzieś po 8.60, choć nie tak ładne :)

A w drukarkach laserowych też nie ma grzybka.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 29 sie 2013, 0:54

chiński MyRiwell sprzedawany w niemieckiej TV tez nie ma grzybka ... ale to zabudowane wiadro z osłonami ...
i mieli robione badania we włoszech... i fakt oni nie mają grzybka... ale mają wszystko zabudowane - włącznie z glowica...

Obrazek

maja wbudowany zasilacz sieciowy i wyłącznik zasilania...

Jaki problem wydać 10 pln na takie przycisk z napisem STOP - zamiast robić pstryczek gdzieś ukryty ... może zacząć dymić głowica lub inne nieprzewidziane zdarzenia... myślę że dyskusjanie warta tych 12 pln... - każdy zrobi jak uważa...

ale w razie "zonka" każdy będzie odruchowo wiedział że należy "walnąć grzyba" ... :o
// Jarek

=========

pantomas

Postautor: pantomas » 29 sie 2013, 0:57

Założenie, że każdy odruchowo walnie w grzyba nie ma żadnego uzasadnienia. Nie jest to powszechnie stosowany system awaryjny poza urządzeniami przemysłowymi.
Bardziej odruchowe będzie wyrwanie wtyczki z gniazdka.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 29 sie 2013, 1:00

pantomas pisze: Bardziej odruchowe będzie wyrwanie wtyczki z gniazdka.
:bania: :bania: :bania: razem z gniazdkiem
// Jarek

=========

pantomas

Postautor: pantomas » 29 sie 2013, 1:09

Może być i z gniazdkiem. Ale założę się, że w sondzie ulicznej na pytanie co to jest czerwony grzyb awaryjny padną odpowiedzi jak w Familiadzie:
70% - muchomor
20% - wybuch bomby
5% - ozdoba choinkowa
4% - zepsuty dzwonek
1% - wyłącznik

BigT

Postautor: BigT » 29 sie 2013, 1:20

pantomas pisze:
BigT pisze:Akurat brak grzybka do awaryjnego zatrzymywania to jedna z rzeczy których nie rozumiem ...
Kupowałem gdzieś po 8.60, choć nie tak ładne :)

A w drukarkach laserowych też nie ma grzybka.

W każdym poważnym CNC jest.
Jak drukarka zatnie papier to włączają się w niej odpowiednie procedury i nic złego się nie dzieje,
jak się zatnie program i wrzeciono głupieje może się to skończyć nieco inaczej ;)

pantomas pisze:Może być i z gniazdkiem. Ale założę się, że w sondzie ulicznej na pytanie co to jest czerwony grzyb awaryjny padną odpowiedzi jak w Familiadzie:
70% - muchomor
20% - wybuch bomby
5% - ozdoba choinkowa
4% - zepsuty dzwonek
1% - wyłącznik

Zapytaj tych samych ludzi czy mają drukarkę 3D lub CNC ;)
A tak poważnie to kompletnie nie wiem o co Ci chodzi, jak dla mnie nie musisz mieć wyłącznika awaryjnego,
ani nawet bezpieczników czy różnicówki w mieszkaniu założonych - Twoje ryzyko, ale nie wmawiaj innym że to niepotrzebne.

pantomas

Postautor: pantomas » 29 sie 2013, 2:05

Jeśli traktujemy drukarkę 3D jak drukarkę komputerową to takie wybrałem punkty odniesienia. W domu mam wiele urządzeń, które mogą się popsuć, spalić czy wibrować i jakoś wystarcza, że są wyposażone w typowe wyłączniki.
Inna sprawa dla systemów przemysłowych, tam wyłączniki stop są obowiązkowe.

Najwyraźniej nie jestem odosobniony: Makerbot, UP3D, Ultimaker też nie mają wyłącznika awaryjnego.

Awatar użytkownika
SWJ

Postautor: SWJ » 29 sie 2013, 9:17

W kontekście CE - przycisk safety-STOP lub ON/OFF lub START-STOP układ z przekaźnikiem i zabezpieczeniem przed powrotem zasilania po zaniku .... to sprawa wtórna jaki zastosujemy - w dokumentacji projektowej musimy wykazać że zastosowane środki techniczne ( ZABEZPIECZENIA ) są adekwatne do urzadzenia...

Przykładowo zabezpieczenie termiczne głowicy lub komory ...:
a - tremik jednorazowy - przepalający się
b - bimetal... wielokrotny ( można je spotkać takie malutkie w suszarkach ) )

Przykładowo mały dodatkowy procek nadzorujący tylko bezpieczeństwo pracy ... cz maszynka nie przekracza zadanych parametrów technicznych ( najniebezpieczniejsza jest temperatura ) ... i cena rośnie.... ale bezpieczeństwo też...

Druk trwa czasami DŁUUUUGO.... a bezobsługowość ( wychodzimy z pokoju ) niesie za sobą zagrożenie ( ?? czyżby pożar przy awarii ?? ) ... .

może ktoś jeszcze wymyśli jakie zagrożenia niesie taka maszynka ... to powinno byc jednym z elementów dokumentacji - Analiza ryzyk i zagrożeń.... a w efekcie sposoby techniczne ich minimalizacji ... albo wystąpienia - albo niwelacji skutków.

... przykładowo czy stosowanie w stołach sklejki jest bezpieczne ??? czy nie rozpędzi sie grzałka i nie dojdzie do samosapłonu drewna/kleju ... dla sklejki nie znalazłem parametru - max temp pracy....

W kontekście dyrektywy maszynowej - faktycznie silnik palca nie urwie ... ale głowica 250 stopi to już zagrożenie...

Wentylatorek - palca nie obetnie ... ale szybkoobrotowy potrafi przeciąć nawet pół paznokcia ...

...

Jak dorwę sie do papierów to może zrobię ocenę ryzyka zgodnie z tym jak tego wymagaja dyrektywy ...tylko trzeba najperw sobie wylistować wszystkie zagrożenia... :shock:
// Jarek

=========

BigT

Postautor: BigT » 29 sie 2013, 9:22

SWJ pisze:Wentylatorek - palca nie obetnie ... ale szybkoobrotowy potrafi przeciąć nawet pół paznokcia ...

Tutaj akurat mam interesujące doświadczenia ;)
Moja 12cm Delta (o prądzie grubo ponad 1A) pewnego razu w redakcji PcLaba przy testach chłodzenia (wś)ciekłym azotem i suchym lodem między innymi,
połamała radiator i odcięła mi opuszek palca ...
Na szczęście po paru latach wspomina się to tylko jako ciekawą anegdotkę :)

Wróć do „Elektronika Ogólnie”