Karty SD jakie działają na waszych elektronikach

Podłączanie silników, elektroniki, krańcówek
Awatar użytkownika
SWJ

Re: Karty SD jakie działają na waszych elektronikach

Postautor: SWJ » 12 lip 2015, 22:41

Prusak pisze:W każdej to nie ale na kilku rzeczach się znam :git:

hmm czyżbyś sam napisał od zera bibliotekę do obsługi SD na jakiegoś procka ?.. hoho...

bo ja np jestem leniwy i kupiłem gotową bibliotekę do AVR-DOS jak potrzebowałem do zrobienia bootloadera SD ...
// Jarek

=========

... nie tylko drukowanie..

Awatar użytkownika
Miś

Postautor: Miś » 12 lip 2015, 23:44

Ja swoje pierwsze oprogramowanie na AVR z wykorzystaniem kart SD (a właścieie MMC, bo SD dopiero wchodziły na rynek) zrobiłem w 2002 roku (odtwarzacz MP3 Yampp). I od tego czasu popełniłem też kilkanaście innych projektów. I wiem coś na ten temat.
Karty SD w trybie SD (czyli 4-bitowym) zawsze chodzą dobrze. Ale taki tryb wykorzystują czytniki kart, i niektóre procesory ARM, bo jest szybki. Na procesorach AVR używa się trybu SPI. A ten jest przez niektórych producentów traktowany po macoszemu. Oznacza to np bardzo długą inicjalizację karty w tym trybie, czasami jakąś niestandardową odpowiedź na jakąś komendę, czasami inny kwiatek, np taki że trzeba do danej karty wysyłać komendy inicjujące w jednej słusznej kolejności, a innym kolejność zwisa, byle by na początku było przełączenie na tryb SPI. Są też karty które mają problemy z kontrolą CRC w trybie SPI - nie działa prawidłowo jak ją włączymy.
Dla tego też czasami można trafić na kartę, która pomimo tego że w czytniku PC, czy aparacie foto działa idealnie (w natywnym trybie SD), to w takim RepRapie będzie robiła problemy (w trybie SPI).
Niestety, nie da się wywróżyć jaka karta będzie chodzić dobrze. Miałem kiedyś Kingstona 1GB który robił problemy. Kolejny, praktycznie taki sam Kingston tylko kupiony rok później już działał dobrze. Nie ma na to reguły.
Regułą jest że większość softów obsługuje karty SDHC do 8 lub 16GB, więcej już nie.
Kolejną regułą jest to że karty SD chodzą szybciej w Reprap'ach niż SDHC (4G lub więcej). Wydawało by się to nienaturalne, ale w AVR ograniczeniem prędkości jest procesor a nie karta, a obsługa SDHC wymaga większego narzutu danych do komunikacji, co w efekcie daje zmniejszenie właściwego przepływu.
Tyle z mojej strony w tym temacie.

Prusak

Postautor: Prusak » 13 lip 2015, 9:17

SWJ pisze:
Prusak pisze:W każdej to nie ale na kilku rzeczach się znam :git:

hmm czyżbyś sam napisał od zera bibliotekę do obsługi SD na jakiegoś procka ?.. hoho...

bo ja np jestem leniwy i kupiłem gotową bibliotekę do AVR-DOS jak potrzebowałem do zrobienia bootloadera SD ...

Tak jak napisał Miś, sam działam z temacie AVR. Nie miałem problemów z kartami SD, choć miałem ich sporo. Pewnie dlatego się dziwię czemu ludzie mają problemy. To że obudowa karty wygląda tak samo i ma tę samą pojemność nie oznacza że oprogramowanie karty jest takie same.

Co do biblioteki SD - nie napisałem ale za to SAM napisałem całego łindołsa :D

Wróć do „Elektronika Ogólnie”