Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
frog

Re: Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Postautor: frog » 28 lis 2016, 8:49

jankess0493 możesz zrobić zdjęcia jak to wygląda? Jaki użyłeś pasek? Masz przekładnie?
Artu taka średnica to nie problem.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 28 lis 2016, 9:59

Myślisz że napęd paskiem jest lepszy od dobrej jakości prętów gwintowanych :o
Pozdrawiam, Artur

jankess0493

Postautor: jankess0493 » 28 lis 2016, 10:52

Ja na pasek się przerzucilem, z tego względu, że miałem dość krzywych prętów, mimo lozyskowania itp. Wpierw miałem śrubę tr10x2, mocowana na końcach w łożyska, do tego napęd podawany paskiem. Kupiłem ze 3 śruby, każda krzywa. Więc spróbowałem zrobić mocowanie na pasku. Póki co, działa super, pasek trzeba dobrze napiac, stół wytrzymuje 20kg ciężaru, chociaż zastanawiam się ciągle nad jakąś przekładnia do silnika tak na zapas. Zdjęcia postaram się zrobić jak wrócę do domu.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 28 lis 2016, 15:35

Śruby chyba nie da się tak łatwo wyprostować - choć pewnie są to tego jakieś urządzenia.

Ale można zrobić pływającą nakrętkę, Monkeyfab Prime:
primeNakretkaPlywajaca.jpg

Wygląda to tak w szczegółach:
primePN.jpg

Oni mają nadal pręty gwintowane.

Śruba kulowa najmniejsza to 1204 fi 12 - zgodnie z zasadą prowadnice powinny być od niej grubsze - wałki fi 12 za małe, może fi 16, albo zdublować wałki jak w 3dGence - 4 wałki zamiast 2 w osi z.

Koszt śruby kulowej jest dość duży - problem zmniejszył do połowy konstruktor LUME - zastosował jedną śrubę (akurat trapezową) zrobił to przez zwiększenie wysokości drukarki (więcej blach 1,5 mm) i rozsunięcie łożysk na osi z do 9 cm - układ nie przekąsza się (zachowuje kąt prosty), choć śruba nie jest centralnie pomiędzy prowadnicami, ale z jednej strony (w środku między nimi) :git: Rozwiązanie to stosowane było w Hbot do poprawnej pracy układu xy.

Czekam na zdjęcia - może masz jeszcze te stare z Tr10/2 - jak to wyglądało wcześniej. I czy jest teraz dużo lepiej. Paski są w X3d na z stosowane, ale nie wszystkim to się podoba. A x3d to rozsądnie zaprojektowana drukarka, i z mdf może obudowę zrobić każdy sam do niej - co innego lume, gdzie wymaga to minimum lasera do cięcia balch 1,5 mm (malowanie może być nie proszkowe).

frog

Postautor: frog » 28 lis 2016, 17:58

Blacha 1,5mm to trochę cienko. Śruba kulowa jest raczej tania - 10cm za 10zł. Gorzej z nakrętkami których ceny są kosmiczne.
Czekam na zdjęcia zetki na paskach.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 28 lis 2016, 20:18

frog pisze:Blacha 1,5mm to trochę cienko. Śruba kulowa jest raczej tania - 10cm za 10zł. Gorzej z nakrętkami których ceny są kosmiczne.
Czekam na zdjęcia zetki na paskach.

Blacha to rozwiązanie lume - nie wiem nawet ile mm powinno być mm aby było ok. - może ktoś to poda, bo lume to konstrukcja zaginana - wtedy się to troche inaczej liczy. A ja i tak wolę MDF 6mm pomalowany farbą olejną - tego nie trzeba jak blachy ciąć na laserze. Gdyby jeszcze blisko był dobry, sprawdzony zakład to ok., ale o to trudno. Nie ma co narzekać, lepiej zrobić obudowę z tego co jest dostępne.

Co do nakrętki śruby kulowej to koszt z dostawą z aliexpress już poniżej 10$ - czyli jakieś 42 złote/ sztuka, u nas sporo drożej, a to w końcu mała rzecz i niski koszt dostawy.

Gorszy problem, że u nas nie ma 1204, a najmniejsza popularna to 1605 - wychodzi to jeszcze grubsze. Od biedy da się sprowadzić śrubę z nakrętką, ale nie wiem czy 40cm wystarczy? Czy może 50cm? Wiadomo im dłuższe tym koszt dostawy sporo rośnie.

digital.milo

Postautor: digital.milo » 28 lis 2016, 20:27

Jeszcze jest coś takiego jak klasa dokładności.
Coś o czym chińczyk na 99% nie ma pojęcia..
A możesz trafić nakrętke co będzie miała 1mm luzu do śruby.. Wiem że piszę czarne scenariusze ;) Oczywiście nie musi tak być.
Ja zmieniłem łożyska na Ztce na takie z kasowaniem luzów i dużo to dało, jednak śruba trapezowa ze skokiem 8mm, którą mam teraz to też nie jest chyba idealne rozwiązanie.
Nie wiem czy nie gonimy za ideałem, który nie jest do osiągnięcia przy tej technologii

kaloria

Postautor: kaloria » 29 lis 2016, 1:05

Jeśli ma się wałki fi 8 to imo błędem jest wstawianie śrub o tej samej średnicy. Śruby mają napędzać karetki na osi Z, a nie być elementem przejmującym obciążenia. Sposób w jaki mocuje się śruby w sprzęgłach jest powiedzmy "gospodarski", taki na szybko, aby działał. Powinno się mocować za walcową część, czyli w przypadku śrub po przetoczeniu. A tu się pojawią problemy ze współosiowością itp. Bez robienia przyrządu się nie obejdzie, no bo chcemy prosto, jak po komendzie baczność. Okaże się że zawsze będzie nie dość prosto i zawsze będzie luz. Same "sprężynkowe" sprzęgło trudno posądzać o współosiowość, no ale ono jest po to aby śruby mogły tańcować. Lepiej usztywnić pręty prowadzące dając większą średnicę. Zwrócić uwagę na to aby były solidnie przymocowane, a wtedy lekki taniec śruby nie będzie groźny.
Również w zwykłych silnikach NEMA17 napędzających oś Z (zwłaszcza w konstrukcjach bramowych) należy wyjąć sprężynę oporową pod łożyskiem, bo wtedy wszytko opiera się na niej. Wtedy każde pociągnięcie filamentu przez ekstruder na karetce X będzie widoczne, i to nie z winy śrub.
Śruby trapezowe to przede wszystkim większa obciążalność zarysu gwintu, również większa dokładność podziałki. Obie te cechy w przypadku drukarek 3D są mało istotne. Nie zawsze "lepiej" da lepiej.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 29 lis 2016, 17:17

Ultimakery mają śrubę osi Z niczym nie podpartą ani nie chwyconą od góry - podejrzewam, że gruntownie ten sposób przemyśleli:)

mcexperts

Postautor: mcexperts » 29 lis 2016, 17:25

Ja mam ultimaker 1 i jak na początku walczyłem z prazkami tak po zmianie śruby i nakrętki i podparcia na łożysko oporowe, problem zniknął.

Śruba nie zatoczona, dołożyłem poksipolu i oszlifowalem na okrągło. Na to łożysko.

Nakrętka luźna w stole, jedynie opaska przyłapane żeby się nie kręcila, za jedną dziurke. Pod obciążeniem stołu działa znakomicie, ale ja mam kilogramowy stół.

Jak było na oryginalnym rozwiązaniu to jednak paski wychodziły.

Jedni ludzie zmieniali na inne sprzęgło inni dokładamy łożysko, ale generalnie jak wychodzisz ciut poza 0.15 to trzeba zmodyfikować Z.

Wróć do „Mechanika”