Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
Garreth
Kontaktowanie:

Re: Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Postautor: Garreth » 29 lis 2016, 18:21

Nie drukowałem nigdy na UM, nie będę się upierać, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie, ale gdyby UM2 czy UM3 prążkowały, to wątpię, by miały taką renomę jaką mają. Też dla mnie rozsądniejsze się wydaje porządne podparcie prostej śruby.
Dotarły do mnie łożyska wahliwe z chin, stół zmontowałem na dwóch trapezach, podpartych od góry i od dołu na tych łożyskach. Przeniesienie napędu na pasku zamkniętym na obie śruby jednocześnie z jednego silnika i prążków nie stwierdziłem, ale zrobiłem to niedawno także jeszcze czeka mnie wiele wydruków aby to potwierdzić:)

Kiriki-kun

Re: Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Postautor: Kiriki-kun » 13 sty 2017, 1:50

Większość rozwiązań stosowanych w drukarkach się sprawdza. Rama ze sklejki czy ze śrub też będzie dobra, trzeba będzie tylko wolniej drukować i liczyć się z pewnymi błędami.
Ostatnio miałem okazję pobawić się DaVinci 2.0, który ma bardzo podobnie rozwiązany stół jak UM. Tam stół zwyczajnie chodzi w górę i dół, wystarczy go lekko dotknąć, i widać jak się ugina. Przy szybkich ruchach osi Z będzie to powodowało drgania, które mogą się wyjątkowo paskudnie przenosić na wydruk. A jak najszybszy ruch w osi Z jest konieczny, żeby szew ładnie wyglądał. A przynajmniej nie był aż tak brzydki.
Oczywiście to rozwiązanie działa. Jakoś. Da się drukować na tej drukarce, ale raczej na losowej pozycji szwu bo "aligned" wygląda paskudnie.

Wróć do „Mechanika”