Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
frog

Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Postautor: frog » 27 lis 2016, 17:56

Cześć

Wiem że zetka może być zrealizowana w różny sposób i chcę poznać Wasz zdanie który jest najlepszy?
Kryterium decydującym jest poprawa wydruku.

Awatar użytkownika
Klaster3D
Kontaktowanie:

Re: Na czym najlepiej opuszczać stół w osi Z?

Postautor: Klaster3D » 27 lis 2016, 19:16

Dobrą jakość uzyskasz dzięki przenoszeniu napędu z silnika krokowego za pomocą odpowiednio łożyskowanej śruby kulowej. Istotnym elementem jest wielość stołu.

Inspiracją do wyboru odpowiedniego rozwiązania może być np. zestawienia. Best 3D Printer in Winter 2016/2017: https://all3dp.com/best-3d-printer/#original

frog

Postautor: frog » 27 lis 2016, 19:26

Śruba kulowa jest droga. Kasa nie jest ograniczeniem a jedynie sens zakupu. Jak ma być ciut lepiej albo wcale...
Ma ktoś zetkę na paskach zębatych?

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 27 lis 2016, 20:27

Pręt gwintowany M6 to koszt 2,50 zł/metr w OBI, ale są też lepsze M6 nierdzewne w kwocie 21 zł/metr (te są bardzo dobrej jakości).
Do tego pasują zwykłe nakrętki.

Śruba trapezowa Tr10/2 (10 mm średnica, 2 mm skok) to 6 zł/metr i nakrętka sześciokątna 7 zł/sztuka z allegro - dochodzą koszty transportu.
Trapezowe są z aliexpress: T5-1/2, T6-1/2, T8-1/1, T8-2/2 i z tego dalej wielozwojowe aż do /14 - ale to mniej do z, a bardziej do szybszych ruchów - koszty z aliexpress niezbyt wysokie.

Śruba trapezowa sama 1605 na allegro 95 zł/ metr + transport (najmniejsze są 1204 12mm średnica, 4 mm skok, ale nie są najpopularniejsze).
Nakrętka śruby kulowej około 50 zł na aliexpress z dostawą - długa śruba już nie wychodzi tak tanio - wiadomo transport drogi długich rzeczy.
Do tego dochodzi BK12 - BF12 końce jakieś 80 zł z aliexpress z dostawą.
I obsada nakrętki - jak inne mocowanie ok, 20 zł z aliexpress z dostawą.
Wychodzi około 250 zł dla metrowej śruby z osprzętem.

Do prętów gwintowanych lub śrub trapezowych dochodzą też łożyska, obsady itp.
W sumie to trapezowa 10/2 wychodzi relatywnie tanio, ewentualnie może T8 - to chyba będzie najrozsądniejszy wybór.
Paski w osi z to też zębatka, pasek, rolka zwrotna - jedynie dochodzi coś do zabezpieczenia, jakby prądu zabrakło stół się pod ciężarem opuszczał grawitacyjnie.

Takie zestawienie to by było dobre, jakby ktoś analizował poszczególne modele drukarek pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych - tak kierowanie się kolejnością wybraną w jakimś celu nie za bardzo ma sens - na szczycie jest już bardzo stara konstrukcja. Można ewentualnie przeanalizować układy z w tym zbiorze drukarek, choć widać, że wybrane modele pochodzą z jednego rynku a nie z całego świata.

Praktycznie to szyny liniowe z wózkami i śruby kulowe są bardzo dobrym rozwiązaniem. Pewnie byś nie zadawał takiego pytania, gdybyś kiedykolwiek użył tych części - różnica stabilności i dokładności jest. Do drukarki 3d, która ma drukować elementy prototypowe - nie ostateczne, tylko na próbę - nie wiem czy się opłaca. Co innego gdy planujesz wydruki z drukarki 3d jako ostateczne rzeczy do wykorzystania. Ale i wtedy głównym kryterium jest niestety "cena". Tu kalkulacja jest ekonomiczna - za wiele stosując szyny liniowe i śruby kulowe nie uzyskasz, ale praca takiego urządzenia będzie lepsza, problemów będzie mniej - w końcu drukarka jest planowana na spory okres czasu, w którym ma działać, a nie na miesiąc, dwa - a potem jej sprzedaż. Zysk z użytkowania lepszego urządzenia w dłuższym czasie może się opłacać.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 27 lis 2016, 21:06

animos pisze:... M6 nierdzewne w kwocie 21 zł/metr...

Bezedura :bania: pręt gwintowany M6 A2 :mrgreen: i do tego nakretka M6 A2 :git:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 27 lis 2016, 21:43

Artu pisze:
animos pisze:... M6 nierdzewne w kwocie 21 zł/metr...

Bezedura :bania: pręt gwintowany M6 A2 :mrgreen: i do tego nakretka M6 A2 :git:

https://www.obi.pl/profile/pret-gwintow ... 951?lng=pl ---> 20,99 zł/metr,
(allegro): 2,50 + dostawa. Jeśli są tej samej jakości to ok, nie sprawdzałem z tej firmy, ale oznaczenia są podobne (na końcach zielone kropki) - dzięki za informację w sumie to myślałem, że taka różnica ceny (21 i 2.50) to mogą być też różnice w jakości, ale wygląda, że to to samo.
A i pręt ocynkowany zwykły to nie 2,50 a 1 zł/metr, czyli:

1,00 M6 zwykły, 2,50 M6 nierdzewny, 5,98 tr10/2

frog

Postautor: frog » 27 lis 2016, 22:00

Chcę coś złożyć od nowa i nie wiem co wybrać dlatego pytam. Zwykłe pręty odpadają. Nie są złe ale nadają się raczej do mniej jakościowo wymagających wydruków.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 27 lis 2016, 22:35

3dgence ma 2 śruby kulowe, Flexa duo chyba też jak się nie mylę - kosztują jednak te drukarki dość sporo. To inny zakres cenowy.

jankess0493

Postautor: jankess0493 » 28 lis 2016, 6:08

Ja posiadam stół podnoszony na pasku i sobie go chwalę :) Pasek jest ze stalowymi linkami w środku. Na walkach od stołu, założone mam sprężyny, że w razie braku napięcia, stół ładnie sobie na niej hamuje.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 28 lis 2016, 8:05

"Problem" ze śrubami kulowymi jest taki, że najmniejsza ich średnica to 12mm, a co za tym idzie również duża nakrętka do niej.
Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Mechanika”