Które silniki lepsze do drukarki.

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
maciusiek610

Re: Które silniki lepsze do drukarki.

Postautor: maciusiek610 » 16 lis 2016, 0:19

Może się upodobniłeś, zasymilowałeś, pewnie jeździsz lewą stroną drogi, do gniazdka wkładasz kwadratowe wtyczki, używasz 2 kranów z zimną i ciepłą wodą i w czwartki opijasz tygodniówkę w pubie czeskim piwem

hihihihih az mnie rozsmieszyla ta wypowiedz.
tak sie sklada ze pracuje miesiac w anglii a nastepny miesiac w polsce. taaa rowerem niestety musze jezdzic lewa strona nie ma wypros. pare lat sie juz robi ale raczej zasymilowanego mnie nie mozna nazwac (zamiast uczyc sie angielskiego to przegladam jak skonstruowac drukarke). a do pubu tez nie chodze do caly czas praca praca i praca (za to w polsce nadrabiam ;-))

Pozdrawiam

maciusiek610

Postautor: maciusiek610 » 16 lis 2016, 12:30

użytkownik feriar w tym linku sugeruje czym sie kierować przy doborze silników.

http://reprapowo.pl/viewtopic.php?f=50& ... 55d#p43463

Z tego wynika że silniki z filasklepu lepiej się nadają .
Ale ...

Jeszcze jeden czynnik, jak się okazuje ma znaczenie - indukcyjność uzwojenia - może kaloria się wypowie tu jako ekspert.

i tutaj mamy

17HS19-2004S1
Step Angle 1.8°
Step Accuracy 5%
Holding Torque 59Ncm(83.6oz.in)
Rated Current/phase 2.0A
Phase Resistance 1.4ohms
Voltage 2.8V
Inductance 3.0mH±20%(1KHz)
Weight 400g

oraz

SX17-1005LQCEF
Moment trzymający (2 fazy) 0,51 Nm
Krok 1,8° (200 kroków / obrót)
Tolerancja kroku +/- 0,1°
Prąd fazy 1 A
Indukcyjność 10,8 mH
Rezystancja 5,4 om
Bezwładność rotora 54 gcm²
Waga 0,3 kg
Obudowa NEMA 17 Class B (130°C)

i tutaj indukcyjność dość się różni. Im wyższa tym gorzej ??

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 16 lis 2016, 17:41

Tłumaczenie z czeskiego (automatyczne) o pierwszym silniku:
Silniki te nadzwyczajne osiągnięcia wartości momentu obrotowego silnika w stosunku do wielkości silnika w niskiej indukcyjności i niskiej bezwładności wirnika.
Niski moment bezwładności wirnika względem momentu obrotowego silnika umożliwia wyższe przyspieszenie w (mniej moment obrotowy jest wymagane przy rozruchu i hamowania wirnika).
Niska indukcyjność oznacza wolniejszy moment obrotowy silnika w celu zmniejszenia z częstotliwością.

Maciusiek610:
Angielski obowiązkowo potrzebny jest dla programisty, jak jesteś w Anglii to bez nauki złapiesz. W Polsce znający języki obce przeważnie emigrują, firmy międzynarodowe (anglojęzycznie komunikujące się) przechodzą na język założyciela firmy - nie ma z kim rozmawiać po angielsku. Tak poznałem (nie miałem wyboru) hiszpański, trochę gryzł mi się z włoskim z podstawówki (polskiej szkoły tam, gdzie byłem jeszcze nie było, do angielskiej nie chcieli przyjąć jak masz więcej niż 4 lata ). Z włoską nauczycielką porozumiewałem się po angielsku, zanim trafiłem do szkoły anglojęzycznej. A teraz (trochę dziwne, że i u nas już tak szybko) bardziej potrzebny jest arabski (pewnie to się jeszcze zwiększy) - fonetycznie spoko, można już się osłuchać na mieście, w sklepie, autobusie (rozpoznać wyrazy, zdania) - ale pisownia to już nie łacińska.

maciusiek610

Postautor: maciusiek610 » 16 lis 2016, 19:35

To chyba o tym drugim bo to ten drugi jest niby czeski. A on ma wiekszą indukcyjność. SX17-1005LQCEF to jest czeski.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 17 lis 2016, 10:03

maciusiek610 pisze:To chyba o tym drugim bo to ten drugi jest niby czeski. A on ma wiekszą indukcyjność. SX17-1005LQCEF to jest czeski.

Tak, oczywiście ten drugi zamawiany przez Czechów.
Na tym, czy większa indukcyjność powinien się znać dużo bardziej #kaloria - w sumie o tym pierwszym nie wiemy, jaką ma bezwładność, i czy to też nie wpływa na indukcyjność. Do tego z Czech mamy wykres pracy - jest z czym przynajmniej porównać dla konkretnych prędkości pracy drukarki. Dobrze by było dla porównania mieć wykresy też innych silników.

Oczywiście lepiej by było mieć silniki 0,9 st/ krok a nie 1,8 st/krok.

Kiedyś jeszcze stosowano taką zasadę: "lepsze używane japońskie silniki niż nowe chińskie".
To musiało upaść, bo nie było odpowiedni dużych partii takich samych modeli silników z odzysku - a tu mamy zawsze ten sam typ.
I drukarek 2d dotowanych przez bardzo wysokie ceny tuszu do niech jest już mniej, z których opłacalne było pozyskiwanie części.

Jeszcze można by liczyć koszt 1Nm silnika - dla porównania z innymi, ale mogą to trochę zawyżać sprzedawcy. Wtedy należało by się kierować długością silnika (oczywiście przy tym samym typie) - im dłuższy tym lepszy. Różne typy silników można by porównywać gabarytem np. 42x42x60, 56x56x34 itp., aby w przybliżeniu oszacować co mogą dać w efekcie swojej pracy - czyli co jest bardziej lub mniej opłacalne.

Ja na razie skłaniam się bardziej do tego, aby kupić trochę mocniejsze silniki, jeśli to już mają być nowe nema 17. Słabsze skusiły by mnie do zakupu tylko wtedy, jeśli ich cena była by atrakcyjna - okazja itp.

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 17 lis 2016, 11:07

Hmm... a jest gdzieś/jakaś lista polecanych do rozbiórki drukarek/ploterów/skanerów?
Spojrzałem na allegro: za 10-30zł można kupić stare sprzęty.

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 17 lis 2016, 14:18

McKee pisze:Hmm... a jest gdzieś/jakaś lista polecanych do rozbiórki drukarek/ploterów/skanerów?
Spojrzałem na allegro: za 10-30zł można kupić stare sprzęty.

Kiedyś miałem taką listę CDROM, DVD z parametrami rdzeni, które po nawinięciu i dodaniu mocowania stanowiły silniczki modelarskie.
Ale i popyt na cdromy wywindował ich cenę do 10zł/sztuka.
Teraz są tylko elektroodpadem bez wartości, bo silniczki modelarskie robią taniej w Chinach.

Nie ma sensu chyba robić takiej listy, bo większe silniki są raczej w nietypowym sprzęcie.
Zakup 10-30 zł sztuka też nie budzi mojej aplauzu skoro można to dostać gratis, jeszcze z podziękowaniem, że nie muszą dowozić tego raz na tydzień w ciągu trzech godzin do specjalnie zorganizowanego na ten czas punktu odbioru (takie restrykcje ostatnio wprowadzili).
Co innego zakup palety jednakowych drukarek z serwisu, gdzie za 50 sztuk wychodzi 0,30 - 2 zł sztuka, niektóre sprawne - można wykorzystać pozostały w zbiornikach tusz potem rozłożyć - chcą się po prostu tego pozbyć.
Mając taki wykaz (może czasem są też schematy w necie) można by pewnie taniej pozyskać dobre silniki - tak w ciemno można kupować plotery kreślące, tylko często są one bardzo wysoko licytowane.
A i sprzęt komputerowy stary ma już czasem sporą wartość, ze względu na charakter kolekcjonerski.
Użytkownik allegro cztery_kafki ma czasem kolekcje kilku takich samych silników w licytacji za niewielką cenę.
Taka lista, gdyby istniała pewnie nie była by za free tylko odpłatnie - kiedyś dostawałem propozycje sprzedaży listy cdrom/dvd (robiona na podstawie rozkładanego sprzętu) - teraz sporo można już znaleźć w necie, tylko czasem trzeba szukać wg. zdjęcia, bo nie ma opisu modelu, firmy itp. - zajmuje to sporo czasu, ale można też bez listy.

kaloria

Postautor: kaloria » 26 lis 2016, 21:04

Ścisłe sugerowanie momentem trzymającym prowadzi na manowce. Katalogowy moment trzymający jest dla obrotów 0. Nas interesuje moment trzymający przy 225rpm w mikrokroku (1/16). Od tych "czeskich" 0,5Nm mogą być nawet lepsze w takich warunkach nawet silniki 0,3Nm. Wszytko zależy od indukcyjności silnika. Im indukcyjność jest większa tym mniejsza częstotliwość pracy. Cewki nie mogą osiągnąć nominalnego prądu pracy, przez co silniki słabną. Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy silnik będzie mieć większy moment od śladowego jest jego temperatura. Im chłodniejszy tym gorzej. Temperatura bierze się z mocy traconej przez uzwojenie w postaci ciepła P=I^2*R. Dla silników nema17 o korpusie 44mm wynosi ona ~5,5W. Można to sprawdzić w katalogach. Różne uzwojenia, różne prądy i zawsze podobna moc. Jeśli silnik będzie robił się chłodny przy poprawnym wysterowaniu to oznacza tylko jedno - prąd maleje a wraz z malejącym prądem silnik słabnie. To że ma się chłodne silniki nie jest dobrym znakiem.
Kwestia samych stepstików, czyli A4899 czy DRV8825. W drukarkowym przypadku ich maksymalne prądy są _mało_istotne_. Są one osiągalne tylko przy niskich częstotliwościach pracy. Mniejszy prąd niż silnik może przyjąć nie jest żadnym problemem. Przy ustawieniu niższego prądu spadnie początkowy moment trzymający, np 0,5Nm na 0,35Nm. Ale ten przykładowy 0,35Nm będzie utrzymywany przy większych częstotliwościach. Zasilanie z jednego czy drugiego układu nie będzie miało wpływu na to, że silnik będzie słabł poniżej 0,35Nm dokładnie przy tej samej częstotliwości. Czyli nie ma żadnego problemu z silnikami 2,2A przy sterowaniu A4988. Nas nie interesuje moment trzymający kiedy silnik stoi (nominalny), tylko przy taktowaniu 12kHz (Marlin@AVR8bit). A przy tej częstotliwości ograniczeniem będzie indukcyjność uzwojeń silnika.
Drukarki bramowe (i3, menda itp) wymagają lepszego silnika na Y, który ciągnie większą masę - stolik i wydruk. Ma to wpływ na możliwe osiągalne przyspieszenia (a=F/m).

Jeśli chodzi o silniki to polecam z demontażu. Jedyne ruchome "psujne" elementy w silniku NEMA17 to łożyska 625ZZ, za ok złoty sztuka, jak się zepsują. Sam przewody lutuję do środka i wyprowadzam za gniazdem wtyczki. Za cenę sklepowego wysokoindukcyjnego można mieć trzy sztuki ~2.2A. Wystarczy sprawdzać co ma cztery_kawki.

Na koniec słowo/a o A4988 i DRV8825. Problemy z tym ostatnim są "normalną" pracą, a przyczyna jest opisana w punkcie 8.3.4 dokumentacji (Blanking time). Całkowite rozwiązanie problemu nie wydaje się takie trudne, ale najpierw przetestowanie, później pisanie. Podobnych problemów nie jest również pozbawiony A4988, tylko w przeciwieństwie do DRV objawia się przy niskich częstotliwościach. PDF strona 7 i 8, i wydaje się zjawiskiem nieuleczalnym - "the lack of back EMF in the winding causes the current to increase in the load quickly, resulting in missed steps". Nie widać go, bo zazwyczaj układa się przedmioty do druku wzdłuż osi.

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 27 lis 2016, 15:35

hmmm a ja czeskich sprzedałem ponad 1000 sztuk.... a Józek Prusa.... jeszcze więcej w swoich drukarkach.... i chyba ani On ani Ja nie zamierzamy tego przerwać...

Awatar użytkownika
Chemik72

Postautor: Chemik72 » 27 lis 2016, 18:14

g4ever pisze:hmmm a ja czeskich sprzedałem ponad 1000 sztuk.... a Józek Prusa.... jeszcze więcej w swoich drukarkach.... i chyba ani On ani Ja nie zamierzamy tego przerwać...

Jak mogłeś :bania: a ja je mam w corexy co ja narobiłem :o
Drukarki:
PRUSA i3 MGN
SAIZEX 3D MINI
Projekty:
SAIZEX 3D 40%
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC 98%

Wróć do „Mechanika”