Które silniki lepsze do drukarki.

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
maciusiek610

Które silniki lepsze do drukarki.

Postautor: maciusiek610 » 14 lis 2016, 11:01

Witam.

Chcę zbudować mendel90. Które silniki będą lepsze ?
https://filasklep.pl/silniki-krokowe/14 ... 52-nm.html
czy może
http://www.ebay.co.uk/itm/5PCS-59Ncm-Ne ... SwyQtVjhcX
Dodam ze eketronika to standard z aliexpress ramps 1.4

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
animos

Re: Które silniki lepsze do drukarki.

Postautor: animos » 14 lis 2016, 16:05

Masz taki temat obok zaraz: viewtopic.php?f=50&t=8399

Elektronikę masz z ali, a silników na aliexpress nie znalazłeś ? - w końcu to prawie połowa ceny tego, co podajesz.

maciusiek610

Postautor: maciusiek610 » 15 lis 2016, 0:21

Jakos nie mogę znalesć o na aliexpress połowę tańszych. Silniki wolę kupić jednak tutaj albo w uk dla mnie to bez różnicy. Silniki te co podalem w linkach mają bardzo podobne parametry. te z ebaya są troszkę większe (czy to znaczy ze lepsze ?). Stepstiki do rampsa to DRV8825 driver.
Więc dalej nie wiem które lepsze ;-) Jestem raczej zielony w tych sprawach.
Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 15 lis 2016, 7:55

animos pisze:a silników na aliexpress nie znalazłeś ? - w końcu to prawie połowa ceny tego, co podajesz.

Pokaż mi na Ali silniki 0,59Nm za "połowę ceny" :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 15 lis 2016, 13:48

Artu pisze:Pokaż mi na Ali silniki 0,59Nm za "połowę ceny" :mrgreen:

Napisałem "prawie połowa ceny", a nie "połowa ceny", ale to mało ważne.

Ja kupiłem nema 23 1,8Nm za 89 z/sztukał:
http://allegro.pl/silnik-krokowy-1-8nm- ... 22736.html
w Polsce.
(89/1.8)*0.59 = 29.18 zł - tyle wychodzi z obliczeń na Nm, a ceny tego około 50zł/ sztuka. #Szamus kupił po 8$/sztuka z dostawą 0,51Nm - teraz takie promocje się nie pokazują (pewnie to była okazja). Zakup silnika z chin to wiadomo spore ryzyko, lepiej z innego kierunku. Sam mam używane nema 17 około 0,25 Nm, w drukarce na minimalne ustawienia osiągają w niektórych miejscach temperaturę 82 st. C - potrzebuję większych.

Ale nema 23 się lepiej opłaca, jak mam wydać 50-60 zł/ sztuka to 90 zł/ sztuka to nie wiele więcej, oczywiście trzeba do tego np. TB6600, aby pociągnął 3A. Nema 17 jest dużo mniejsze - to spora zaleta, nie trzeba przebudowywać drukarki - jeszcze, żeby były trochę tańsze. Używane silniki są 5-10zł/ sztuka a nowe ok. 50 zł - spora różnica.

W UK jest trochę inaczej, bo tam kierują się głównie na to, co brytyjskie. Zresztą teraz to bym nawet zrezygnował z używania tam polskiego języka, bo to może być trochę niebezpieczne. Dla równowagi można powiedzieć, że łatwiej tam dostać używane stare komputery (do dla pasjonatów), gdzie koszt wysyłki do nas jest często mocno zawyżony. Tam ebay, a u nas przeważnie allegro. Większe silniki, to też przeważnie lepsze (przy zachowaniu <1,7A, >0,45Nm, <6V). Specjaliści od tego, jak np. #kaloria pewnie by więcej mogli napisać o poszczególnym modelu - jak sami chcemy to analizować to się trzeba wciągnąć w dokumentację danego modelu silnika, porównać go z innymi względem parametrów. Tyle, że wpływ tego na pracę drukarki jest nie wielki - stepstick przeważnie radzi sobie dobrze w dostosowaniu się do współpracy z danym modelem silnika. Różnice między modelami silników mogą być pewnie w granicach paru procent.

Artu, dzięki za listę silników - może jak będzie w tym asortymencie większa konkurencja to ceny spadną. Jako, że teraz sporo osób stosuje silniki używane to pewnie popyt na nowe nie jest jeszcze zbyt duży. Zastanawiam się, czy te silniki czeskie są robione w Czechach, czy nie są też importowane z Azji? Jakoś nigdzie nie pokazują żadnego zdjęcia z fabryki w Europie produkującej silniki.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 15 lis 2016, 15:56

animos pisze:Zastanawiam się, czy te silniki czeskie są robione w Czechach, czy nie są też importowane z Azji? Jakoś nigdzie nie pokazują żadnego zdjęcia z fabryki w Europie produkującej silniki.

Silniki są z firmy Microcon model SX17-1005LQCEF
Pozdrawiam, Artur

maciusiek610

Postautor: maciusiek610 » 15 lis 2016, 17:45

Zresztą teraz to bym nawet zrezygnował z używania tam polskiego języka, bo to może być trochę niebezpieczne.

nie wiem jakos pracuje z anglikami i nic takiego nie zauwazylem. bardziej nas moze inni obcokrajowcy nie lubia.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
McKee

Postautor: McKee » 15 lis 2016, 19:08

Oho...forum się upolitycznia. U nas też można oberwać w tramwaju za rozmowę po niemiecku (sytuacja z Poznania bodajże), ale to są wyjątki (które prasa skwapliwie wychwytuje i nagłaśnia), a nie zachowanie normalnych, inteligentnych ludzi.
Zostańmy przy temacie drukowania.

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 15 lis 2016, 19:22

McKee pisze:Oho...forum się upolitycznia.

Oj tam, oj tam :mrgreen: Wybomblowałem właśnie 3 sztukę:

201611151376_crop.jpg

I jestem baaaardzo tolerancyjny :lol: Czwarta sztuka jest atakowana, bowiem okazało się, że to doskonały napój w przyzwoitej cenie :git:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 15 lis 2016, 20:57

Artu pisze:
animos pisze:Zastanawiam się, czy te silniki czeskie są robione w Czechach, czy nie są też importowane z Azji? Jakoś nigdzie nie pokazują żadnego zdjęcia z fabryki w Europie produkującej silniki.

Silniki są z firmy Microcon model SX17-1005LQCEF

Poświęciłem trochę czasu na szukanie.
Ten silnik 239 koron (po 0,1632) wychodzi 39 bez vatu - podobne ceny jak w chinach, a to Czechy.
Ok, szukam fabryki - nie ma, jedynie firma importowa. Owszem produkują swoje sterowniki do silników.
Na stronie wyraźnie po czesku napisali, że silniki importują i to w miarę tanio.
Na stronach sprzedawców jest produkowane w Czechach, ale czasem podają, że w UE, żeby pewnie nie szukali.
Skoro dało się tak prosto oszukać klienta, to czemu by nie napisać, że może produkowane w Szwajcarii.
Jak w czeskim filmie, skoro wystarczy tylko dać nalepkę - jak tak to i w Polsce mamy "takich" producentów silników.
Jeden z nich to chociażby Tombit - jego nazwa jest nawet na nalepkach silników.
Kolejny mit obalony, choć może Czesi bardziej pilnują (kontrolują) jakość.

Jeszcze jeden czynnik, jak się okazuje ma znaczenie - indukcyjność uzwojenia - może kaloria się wypowie tu jako ekspert.

maciusiek610 pisze:nie wiem jakos pracuje z anglikami i nic takiego nie zauwazylem. bardziej nas moze inni obcokrajowcy nie lubia.

Może się upodobniłeś, zasymilowałeś, pewnie jeździsz lewą stroną drogi, do gniazdka wkładasz kwadratowe wtyczki, używasz 2 kranów z zimną i ciepłą wodą i w czwartki opijasz tygodniówkę w pubie czeskim piwem :piwo:

Wróć do „Mechanika”