Prusa i3 Rework - jakie modyfikacje?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
mkoqaz@

Prusa i3 Rework - jakie modyfikacje?

Postautor: mkoqaz@ » 08 lis 2016, 12:39

Cześć!
Mam drukarkę Prusa i3:

Rama: MDF 6mm
Elektronika: Ramps
Wytłaczarka: Grega Wade'a
Głowica: Najtańszy chińczyk
Stół: MK2 z korkiem pod spodem
Dodatki: Komora

Chcę wprowadzić kilka usprawnień:

1. Najważniejsze jest związane ze stołem - krzyż z MDF, do którego przykręcony jest stół, ugina się na końcach (z powodu sprężyn) i ociera o prowadnice liniowe. Chciałbym zamienić go na element wycięty ze stali.
Wziąć ten z P3Steel na czterech łożyskach liniowych czy zrobić to w inny sposób?

2. Chciałbym wprowadzić autopoziomowanie stołu. Czy MYLB-LJC18A3-H-Z/BX 1-10mm Capacitance Proximity Sensor Switch NPN NO DC 6-36V 300mA się nada? Znacie jakiś poradnik, w którym opisana jest cała modyfikacja?

3. Myślałem o zamianie prętów gwintowanych na śruby trapezowe Tr8. Do tego sprzęgła fi5/fi8 i łożyska na końcach śruby.

4. W planach jest także założenie nowej wytłaczarki zintegrowanej z chłodzeniem wydruku i mocowaniem czujnika pojemnościowego (chcę ją wydrukować) oraz zakup lepszej głowicy. Co polecacie?

Listę uporządkowałem od najpotrzebniejszych zmian do tych bardziej związanych z chęcią podłubania przy drukarce.

Co uważacie za przydatne, słuszne, potrzebne, a co za nieopłacalne i bezsensowne?

Jestem otwarty również na inne pomysły, chętnie posłucham Waszych rad.

Nie ukrywam, że listę modyfikacji robiłem w oparciu o kit http://shop.prusa3d.com/en/printer-upgr ... e-kit.html słyszałem dobre opinie o oficjalnej Prusie :)

Awatar użytkownika
emartinelli

Re: Prusa i3 Rework - jakie modyfikacje?

Postautor: emartinelli » 08 lis 2016, 13:19

ad. 2 Dla mnie całe to autopoziomowanie jest przereklamowane. Od czasu złożenia drukarki i wypoziomowania stołu nic przy nim nie robiłem i nadal wszystko jest poziomo. Jak raz zrobisz porządnie i drukarka nie jeździ po świecie często nie powinno być problemu z poziomowaniem stołu.

ad. 3 Może pomóc ale nie musi, jak praktyka pokazuje, proste śruby gwintowane też się dobrze sprawdzają.

ad. 4 Najpopularniejsze (łatwiej o serwis i wsparcie) to E3D i Lama lub jakiś klon E3D (ale sprawdzony np. od TDI-CAD) - moim zdaniem warto w jedną z nich się zaopatrzyć. A wytłaczarka wedle uznania, jak ma dobry docisk i radełko, nie ślizga się i nic krzywo nie poskręcane to nie trzeba wymieniać.

kaloria

Postautor: kaloria » 08 lis 2016, 14:33

Ad1 Ponieś go wyżej. Dystanse na łożyska możesz przecież wydrukować. Cztery łożyska to większe wymagania co do dokładności. Cztery łożyska skręcone na stalowych zapinkach to coś co większości przypadków nie chce dobrze działać, bo wymagania co do dokładności są jeszcze większe. Mi to chodzi z bez oporów, ale to zasługa ramy a nie stołu. Odpowiedz sobie na pytanie - jak dokładną masz ramę. Zostań przy dystansach. Będzie to najprostsze rozwiązanie.

Ad2 Tu jak emartinelli. Albo jest dobrze, albo jest źle. Jeśli ci pływa to wyeliminuj przyczyny, bo to że wypoziomowało się dla pierwszych warstw nie oznacza że poziom nie zmienił się podczas druku. Jeśli trzyma poziom, to oznacza że jest on stabilny, a wtedy autopoziomowanie staje się czymś, co w sumie niewiele daje.

Ad3. A ile ważą twoje wózki Z i X? Ja mam M8, ale są w pełni stalowe i na samej górze cieńszy pręt mógłby się wybaczać od samej wagi. Jak sztywno masz zamocowane prowadnice Z? Jeśli masz miękkie Z to wszelkie nieosiowości na śrubach będą bardziej widoczne przy śrubach o większej średnicy.

A4, tu tylko małe dodanie - w przypadku chińskich klonów E3D dobrze mieć tokarkę, lub kogoś z takim urządzeniem. Na doprowadzenie ich do poziomu oryginału najczęściej potrzeba zrobić (tulejkę) do środka, aby wyrównać długości.

W oryginale są dwie "milowe" modyfikacje.
Silniki bez sprzęgieł uwolniły trochę na osi Z. Wózki nie zatrzymują się na sprzęgłach.
Sonda prostuje całą drukarkę. Nie tylko ustala równoległość stołu względem ruchów karetki na X, ale również ustala kąt pomiędzy XY.

mkoqaz@

Postautor: mkoqaz@ » 09 lis 2016, 22:28

1. Może uda mi się po trochę zmodernizować ramę, mam dostęp do lasera. Dlatego też chciałbym zrobić ten stół porządnie.

2. Ok, autopoziomowanie jeszcze przemyślę.

3. http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Rework_Introduction względem tej wersji zmieniona jest lekko rama - ma dodatkowe zastrzały usztywniające konstrukcję.

4. @kaloria, możesz rozwinąć temat toczenia wytłaczarki?

Może w takim razie opłaca się kupić kit z linku w pierwszym poście? Cena jak za najtańsze drukarki ale może warto dla jakości wydruków?

Awatar użytkownika
emartinelli

Postautor: emartinelli » 10 lis 2016, 0:00

mkoqaz@ pisze:Może w takim razie opłaca się kupić kit z linku w pierwszym poście? Cena jak za najtańsze drukarki ale może warto dla jakości wydruków?

Zależy czy chcesz drukarkę do drukowania czy też bawić się samym składaniem, modyfikowaniem i budowaniem drukarki ;) Oryginalna prusa jest po prostu do drukowania :)

grzybu

Postautor: grzybu » 10 lis 2016, 9:33

Ja z autopoziomowania jestem bardzo zadowolony.
Może jak masz idealnie prosty stół to faktycznie nie ma takiej potrzeby, ale ani MK2 ani MK3 idealne nie są.
Próbowałem chińskiego klona od TDI-CAD i miałem z nim pewne problemy mimo, że dostałem drugi egzemplarz. Niby wszystko dobrze, ale filament potrafił się zaklinować przy retrakcji.
Kupiłem oryginał E3D Lite6 i wszystkie problemy z głowicą ustąpiły jak ręką odjął.
--
Pozdrowienia
Grzegorz

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 10 lis 2016, 11:11

grzybu pisze:Ja z autopoziomowania jestem bardzo zadowolony.
Może jak masz idealnie prosty stół to faktycznie nie ma takiej potrzeby, ale ani MK2 ani MK3 idealne nie są.
Próbowałem chińskiego klona od TDI-CAD i miałem z nim pewne problemy mimo, że dostałem drugi egzemplarz. Niby wszystko dobrze, ale filament potrafił się zaklinować przy retrakcji.
Kupiłem oryginał E3D Lite6 i wszystkie problemy z głowicą ustąpiły jak ręką odjął.

A od TDI-CAD miałeś full metal czy też z rurką teflonowa?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

grzybu

Postautor: grzybu » 10 lis 2016, 12:42

Full metal, a teraz mam z rurką i jest lepiej.
Chińczyk był wykonany całkiem przyzwoicie, tylko miał problem ze strefą przejściową.
Teraz mam retrakcję 0.7mm i jest dobrze, w klonie 0.7 to jakby nie było retrakcji wcale, potrzebne bylo 2mm, ale wtedy się lubiło zatkać, przy 1.5mm się generalnie nie zatykało, ale zostawało trochę więcej nitek niż bym chciał.
Samo wsparcie od strony sprzedawcy było bardzo dobre, ale w moim wypadku jest wyraźna różnica w jakości wydruków na korzyść oryginału.
--
Pozdrowienia
Grzegorz

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 10 lis 2016, 14:23

No to jednak 2 różne głowice i nie ma co porównywać. Bo nie ma co do czego .
w full metal możliwe ,że miałeś zbyt duża temp PLa, bo z opisu wynika ,że PLA się klinowało. 2mm retrakcji to faktycznie wiele, mam kilka głowic od TDI i nie miałem tego problemu. Sprawdź kiedyś jeszcze raz przy niższej temp podejrzewam ,ze będzie ok. głowice sa naprawdę dokładnie wykonane dlatego zdziwił mnie Twój opis.

Co do mojego doświadczenia też używam głowic z rurka do PLa. full metal tylko ABS , PET i inne wynalazki.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

grzybu

Postautor: grzybu » 10 lis 2016, 14:44

Problemy miałem przy różnych temperaturach przy PLA i PET-G.
Może coś w konfiguracji mojej drukarki powodowało te problemy? Pamiętam, że musiałem montować chłodzenie o jedno żebro niżej niż powinno, tak aby prawie dotykało hotendu. Wtedy klinowało się rzadziej, ale i tak się to zdarzało zbyt często.
W każdym razie oryginał działa bez problemu i nigdy mi się nie zaklinował filament mimo, że czasem różne cuda wyrabiam.
Samo wykonanie głowic bez zarzutu.
--
Pozdrowienia
Grzegorz

Wróć do „Mechanika”