Zastosowanie śrub kulowych

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
azakrecki1994

Zastosowanie śrub kulowych

Postautor: azakrecki1994 » 21 wrz 2016, 10:29

Mam pytanie gdyż jestem początkującym użytkownikiem forum. Chciałbym zaprojektować bardzo dokładną drukarkę 3d opartą na śrubach kulowych i prowadnicacahc Hiwin. Mam pytanie czy nie będzie problemu z zastosowaniem na każdej osi X, Y, Z śrub kulowych. Chodzi mi przede wszystkim o prędkości, przyśpieszenia a w szczególności o zwrotność na osiach X i Y tzn, ruch lewo, prawo, przód tył. Czy nie będzie jakiś przeskoków na osiach albo postojów gdy szybko będę zmieniał obroty tzn obrot w prawo, obrot w lewo.

W katalogu Hiwin jest napisane, ze mozna stosowac na osie XYZ frezarki wiec nie bedzie problemu z zastosowaniem jej na drukarce 3D ?

Awatar użytkownika
animos

Re: Zastosowanie śrub kulowych

Postautor: animos » 21 wrz 2016, 13:40

azakrecki1994 pisze:W katalogu Hiwin jest napisane, ze mozna stosowac na osie XYZ frezarki wiec nie bedzie problemu z zastosowaniem jej na drukarce 3D ?

Frezarka cnc ma ogólnie wolny posuw - do obróbki wybiera się przeważnie taki blok materiału aby było jak najmniej obróbki, czasem się go docina z większego kawałka (po to by nie obciążać tym frezarki - odcinanie kawałka).
Drukarka 3d działa na odwrotnej zasadzie (jeden z jej typów) - materiał jest doklejany termicznie do już wcześniejszych jego warstw. Głowica drukarki 3d w zakresie x i y ma szybsze ruchy niż frezarka( wszystko - cały model trzeba utworzyć). Stosowane są w takich przypadkach (drukarki o budowie podobnej do frezarki) śruby wielozwojowe o dużym skoku. Mechanicznie to co mówisz jest wykonalne (technicznie możliwe do zrobienia), ale ja nie pamiętam takiego rozwiązania drukarki, w której na osiach x i y były by śruby kulowe. Może się wypowiedzą na ten temat inne osoby, które mają w tego typu konstrukcjach jakieś już doświadczenie.

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 21 wrz 2016, 14:09

:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 21 wrz 2016, 14:19

To nie drukarka tylko drukareczka :mrgreen: I to na śrubach trapezowych, a nie kulowych :P
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 21 wrz 2016, 17:42

Artu wiem:P Ale zamysł kolegi tu jest ukazany.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 21 wrz 2016, 22:57

Śruba trapezowa, duża ma większy skok - jest to metoda na to, aby mieć większy posuw.
Tak duża śruba nie jest konieczna ze względów mechanicznych (aż tak duża), ale to pewnie wyjdzie taniej - jest to śruba zwykła, a nie wielozwojowa, która jest pewnie droższa (specjalna, a nie zwykła).
Takie drukarki są, z tego co pamiętam to coś z Czech.

Patrząc w tym kierunku można by pewnie brać też większe śruby kulowe, ale są bardzo drogie - te większe są droższe.

Awatar użytkownika
adamJ1

Postautor: adamJ1 » 21 wrz 2016, 23:03

https://www.youtube.com/watch?v=9pZyN5D0a4Y

tylko te śruby kulowe są z dużym skokiem(szybkie).

Awatar użytkownika
Artu

Postautor: Artu » 22 wrz 2016, 7:05

Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
animos

Postautor: animos » 22 wrz 2016, 22:45

Te śruby trapezowe (od igus) są chyba wielozwojowe, ostatnio takie są chyba w drukarkach omni3d.
Śruba kulowa jest sporo grubsza od tych trapezowych.

Mamy wybór - bardzo dobre przykłady, że można takie rozwiązania zastosować.
Dla mnie ciekawe jest to, że śruba kulowa może być z jednej strony stołu - nie musi być centralnie po stołem na jego połowie.
Jak widać i tak stół zachowuje się poprawnie.

Oba rozwiązania od igus i te śruby kulowe będą znacznie droższe niż jakby zrobić to na paskach.
Ale i dokładność drukarki przez to pewnie wzrośnie (o to chyba chodziło).

Awatar użytkownika
zelek93

Postautor: zelek93 » 23 wrz 2016, 7:46

Te śruby o których Artu pisze dostałem na próbę od igusa ze skokiem bodajze 50 i 12,7mm są świetne jeśli chodzi o pracę na sucho, gorzej jeśli zmontujesz na tym układ który nie będzie do końca poprawnie złożony, gdzieś coś będzie kosić lub stawiać opory. Nakrętki są wykonane z tworzywa które z czasem mogą ulec zużyciu i powstaną luzy. Ale nakrętka po śrubie chodzi gładko i bez oporów, pytanie jak będzie to pracować po X godzinach z załapanym kurzem z otoczenia. Konsultant igusa polecał jeszcze ewentualne smarowanie, które ma wydłużyć żywotność i poprawić jakość pracy no ale stosowanie go w systemie bezsmarownym ? No heloł! :bania:

Koszt nieco niższy niż śruba kulowa ale wg mnie lepiej kupić kulową z szybkim gwintem i mieć ja do końca swoich dni ;)

Jak coś to mam hiwiny na sprzedaż :git:

Wróć do „Mechanika”