Nema17 i okrągły wał zamiast D. Jak to ugryźć?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
mykail

Nema17 i okrągły wał zamiast D. Jak to ugryźć?

Postautor: mykail » 29 lut 2016, 16:19

Cześć.

Kupiłem silniki Nema17 do mojej drukarki i okazało się, że owe silniki mają okrągły wał zamiast wału w kształcie litery D. Nie wiem czy jest to standard czy nie.
Nie mniej nie wiem jak się do tego zabrać i czy coś z tym ekstra trzeba robić aby wszelkie coś co będzie na tym wale nie ślizgało się. Mam tu na myśli zębatki od GT2 czy łączniki śrub trapezowych. Czy muszę to jakoś piłować?

Awatar użytkownika
virgin71

Re: Nema17 i okrągły wał zamiast D. Jak to ugryźć?

Postautor: virgin71 » 29 lut 2016, 16:22

Na zębatkach są śruby blokujące, także bez paniki:)

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 29 lut 2016, 16:30

W sumie dobre pytanie... mi te śruby na zębatkach już dwa razy się obluzowały w trakcie druku, efekt oczywiście tragiczny w skutkach. Z drugiej strony tych imbusowych śrubeczek nie da się zbyt mocno dokręcić, bo albo imbus puści, albo się śruba spiłuje i w ogóle się nie da jej dokręcić... Już myślałem, żeby dremelem delikatnie naszlifować te wały, ale nie wiem czy to dobry pomysł:P

jankess0493

Postautor: jankess0493 » 29 lut 2016, 16:36

Garreth pisze:W sumie dobre pytanie... mi te śruby na zębatkach już dwa razy się obluzowały w trakcie druku, efekt oczywiście tragiczny w skutkach. Z drugiej strony tych imbusowych śrubeczek nie da się zbyt mocno dokręcić, bo albo imbus puści, albo się śruba spiłuje i w ogóle się nie da jej dokręcić... Już myślałem, żeby dremelem delikatnie naszlifować te wały, ale nie wiem czy to dobry pomysł:P

Miałem też problem z poluzowaniem. Wymieniłem te śrubki imbusowe na zwykłe śrubki i dokręciłem jak trzeba i wsio git :P

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 29 lut 2016, 16:39

Hmmmm.... bardzo dobry patent. Jakie śrubki w te gwinty wchodzą, kojarzysz może?

mykail

Postautor: mykail » 29 lut 2016, 16:55

Widzę, że ludzie używają multitooli do wypiłowania rowków czy też pełnego kształtu D. Niby niewiele pracy a może dużo pomóc. Sam mutlitoola nie mam żeby spróbować niestety.

Czytam na zagranicznym forum właśnie aby złapać wał w imadło w sposób aby imadłem złapać poziom i aby część do odcięcia wystawała ponad szczęki. Delikatnie piłować. Oczywiście podeprzeć wirnik.

Problem może być z powierzchownym hartowaniem tylko.

Macie jeszcze jakieś inne patenty prócz zmiany śrubek? Może koszulki termokurczliwe albo coś takiego?

Frezee13

Postautor: Frezee13 » 29 lut 2016, 17:12

Miałem podobny problem.wał zlapalem szczypcamituz przy obudowie silnika i zeeslifowalem na kamieniu szlifierskim. Myk polega w sumie na tym by go zablokować w początkowej fazie szlifowania gdy już zbierzesz powierzchnię idzie proces bez szczypiec.

Linuxik18

Postautor: Linuxik18 » 29 lut 2016, 17:23

Wystarczy użyć kleju do połączeń gwintowanych, klej taki zabezpiecza przed obluzowaniem śrub. Oczywiście są kleje o różnych siłach (połączenia trudnorozłączne, średnio i łatworozłaczne). Oczywiście są dostępne u nas kleje rożnych firm, nawet nasze rodzime kleje jakościowo nie odbiegają od tych bardzo drogich zagramanicznych. Sam u siebie używam, jeszcze nic mi się nie rozkręciło czy poluzowało. Raz nawet dałem trochę za dużo kleju trudnorozłącznego i bez rozwiercania śruby się nie obyło.
drukować albo nie drukować oto jest pytanie

kacperd2808

Postautor: kacperd2808 » 29 lut 2016, 17:26

Ja użyłem pilnika. Silnik w imadło, 5 minut i gotowe.

Awatar użytkownika
STELMI
Kontaktowanie:

Postautor: STELMI » 29 lut 2016, 22:04

ja szlifowałem ośki w moich silnikach

Wróć do „Mechanika”