Drukarka z systemu openbuilds wady ,zalety

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
Awatar użytkownika
MiniK

Re: Drukarka z systemu openbuilds wady ,zalety

Postautor: MiniK » 22 sty 2016, 0:18

Panowie za nim wpadniemy w teoretyczną dyskusję na temat niższości systemu OPENBUILDS kilka słów od praktyka. Tak jak pisałem na tym forum zbudowałem frezarkę na bazie opensorsowego OX o 100x70 cm. Jak dla mnie była to pierwsze CNC, zbudowałem bez doświadczenia za coś około 2500 na silnikach 1.9Nm i ze sterownikiem. Do nauki i moich zastosowań maszyna sprawdziła się super. przynajmniej raz w tygodni coś wycinam, graweruje, wiercę itp. Po roku lekkiego użytkowania nie widzę zużycia na rolkach, profile nietknięte i ani razu nie musiałem kasować luzów.
Zgadzam się częściowo z Imrahilem, ale naprawdę na moje potrzeby frezarka na paskach wystarcza i pozwoliła mi zebrać tyle doświadczeń, że spokojnie wiem co bym budował jako następne, ale to nie był by już ten budżet . Moim zdaniem system jest świetny do eksperymentowania z większymi polami roboczymi w drukarkach i gdyby mi takowe było potrzebne to bym się nie wahał. Mam taki plan żeby kiedyś podrukować większy gabaryt na frezarce (jakieś tory dla dzieciaków lub belki do modeli). Może się tak zdarzyć że wybiorę się do Kielc więc czemu by nie zabrać sprzętu gdyby ktoś chciał pomacać.
Profile V są naprawdę bardzo wysokiej jakości, a przez to że mają ostre krawędzie to wyglądają lepiej niż misumi itp. System trzeba traktować jako amatorski, ale wydaje mi się że nasze forum jest dedykowane przede wszystkim takim konstrukcjom. Ja ze swojego doświadczenia naprawdę polecam
Załączniki
DSC_1725.JPG
A to mój ukochany śmietnik z V - slot

kaloria

Postautor: kaloria » 22 sty 2016, 2:37

poza tym zawsze można kupić metalowe

Wtedy jest jeszcze gorzej. W tym systemie rolki ze swoimi wadami pozwalają działać. Rolki metalowe, to odciski na prowadnicach już podczas montażu i kasowania luzów. Dodatkowo dojdzie bardzo szybkie zużycie - wytarcie - prowadnic. Rolka się tylko w jednym punkcie styku toczy, w pozostałych jest w ciągłym poślizgu.

Poliacetal również pełza, jest o rząd wielkości w tym lepszy od poliamidu, co w drukarkowym użyciu powinno wystarczyć na dłuższą żywotność. Jednak aby cieszyć się dłużej powinno się na okresy dłuższego nieużywania odpuszczać luzy na mimośrodach. Wtedy uniknie się długotrwałego i punktowego nacisku na rolce.

Jeśli chodzi o alternatywy - prowadnica na wałku podpartym fi12 120pln za 1mb. Cztery łożyska w oprawach 80PLN.
Przykręcając coś takiego do mendelowego spodu i zakładają na to stolik lądujecie w innym świecie. Od systemu prowadnic i łożysk mogących się ruszać w każdym kierunku nie potrzeba wiele aby być lepszym. Podliczając OB, wliczając to każdy systemowy element warto się zastanowić nad poprawną technicznie alternatywą.

Awatar użytkownika
Sławek

Postautor: Sławek » 22 sty 2016, 6:01

Tak, i dochodzimy znowu do tego, że lozyska w obudowach otwartych nie mają luzu i sa lepsze od szyn hiwin i wozkow hehe ;) normalnie uwielbiam teoretykow ;)

Pozdr

olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 22 sty 2016, 6:30

Kaloria, piszesz sensownie i rozumiem o co Ci chodzi. Ale czy masz osobiste doświadczenie z tym systemem? Czy zbudowales coś w oparciu o te profile i rolki i stwierdziłes po czasie to o czym piszesz? A może masz jakieś źródła, jezeli tak to zapodaj linka.
Chce zbudować drukarkę w tym systemie i nie chce wpakowac się w jakiś "syf". Ale jeżeli tylko teorezujesz, to skończ już, bo niepotrzebnie mieszasz i wprowadzasz zwątpienie. Mnie teoria nie interesuje, tylko fakty, o tak jak MiniK . Ma osobiste doświadczenie i pisze rzeczowo.

Awatar użytkownika
Zoltan

Postautor: Zoltan » 22 sty 2016, 7:00

Jeśli coś się sprawdza i jest wystarczające w frezarce to do drukarki będzie aż nadto ;)

olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 22 sty 2016, 7:09

MiniK widzę że masz u siebie silnik w osi X na profilu. Napisz jak to działa? Czy duże są opory? Jaki stosujesz silnik?

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 22 sty 2016, 10:15

olo2000pm pisze:MiniK widzę że masz u siebie silnik w osi X na profilu. Napisz jak to działa? Czy duże są opory? Jaki stosujesz silnik?

to taki standard w tym systemie - w osi Y jest tak samo
z bliska wygląda to tak - https://www.youtube.com/watch?v=W2GxLMvkjQw
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
malyhenio1

Postautor: malyhenio1 » 22 sty 2016, 11:39

- MiniK - Może się tak zdarzyć że wybiorę się do Kielc więc czemu by nie zabrać sprzętu gdyby ktoś chciał pomacać.-
Jak by ci się chciało to chętnie w Kielcach pomacam :bania:

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 22 sty 2016, 11:54

Tak odnośnie profili do tego typu rolek, to jeśli ktoś dysponuje frezarką, to można w prosty sposób przerobić zwykłe profile - tu jest tylko frezowanie pod kątem. Oczywiście jeśli ktoś ma i profile i frezarkę to jest to opłacalne - w innym przypadku taniej wyjdzie kupić gotowy produkt.

Awatar użytkownika
MiniK

Postautor: MiniK » 22 sty 2016, 13:57

MiniK widzę że masz u siebie silnik w osi X na profilu. Napisz jak to działa? Czy duże są opory? Jaki stosujesz silnik?
Projekt jest do podglądnięcia w sieci w wielu miejscach i tak najłatwiej zrozumieć jego niuanse np:https://www.youtube.com/watch?v=nS32b55ouQk Od siebie dodam że wszystko po odpowiednim pokasowaniu luzów chodzi niesamowicie, gładko i bez wyczuwalnych luzów !! Do poruszania osi używam silników 1.9Nm http://allegro.pl/silnik-krokowy-1-9nm-1-4a-lub-2-8a-8-p-cnc-nowy-i5932764459.html od Markcompa. Jak dla mnie optymalne parametry cena/możliwości. Co do rozwiązania napędu to moja uwaga przy frezarce jest tak że trzeba dbać o czystość na pasku bo wióry szybko się wprasowują w pasek. U mnie nie ma problemu bo mam kompresor pod ręką i po każdej brudnej robocie przedmuchuje pasek. Przy poziomie zabrudzeń w drukarce problem pomijalny, ale też można zastosować inne prowadzenie paska.
Krzysztof
Tak odnośnie profili do tego typu rolek, to jeśli ktoś dysponuje frezarką, to można w prosty sposób przerobić zwykłe profile - tu jest tylko frezowanie pod kątem.
wydaje mi się że przy tym poziomie cenowym gra nie warta świeczki. Oryginalne profile są wykonane naprawdę perfekcyjnie, a po frezowaniu nie będziesz miał anody. Nie wiem też jak by było z frezowaniem profili 1500 mm i dokładnością takiego przedsięwzięcia.

Wróć do „Mechanika”