Wałki czy prowadnice z wózkiem ?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
Awatar użytkownika
ptrkchn

Re: Wałki czy prowadnice z wózkiem ?

Postautor: ptrkchn » 01 mar 2016, 17:42

Nie wiem jak z rozszerzalnością cieplną, ale w jest taka tabelka "Tolerancja równoległości pomiędzy wózkiem a szyną profi lową" http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... iniowe.pdf na stronie 47, tam może coś więcej się dowiesz, ja teraz za bardzo nie mam czasu się tak zagłębiać.

W komorze możeć mieć maksymalnie tyle, ile daje stolik, czyli w okolicach 100 stopni. Tyle raczej nie powinno ci niczego powyginać, może poza wydrukiem w niektórych sytuacjach :)
:twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 01 mar 2016, 17:50

Dzieki. Nie wiem wiec pytam. 100 stopni to chyba zbyt duzo myslalem o max 70.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 01 mar 2016, 18:18

A gdyby zrobić rozwiązanie mieszane? Prowadnice liniowe zastosować w miejscu, gdzie mogą być podparte na całej swojej długości, a w częściach w "powietrzu" zastosować wałki fi12 wzwyż? Czy może brak równomierności jeśli chodzi o opory byłby problematyczny?

Awatar użytkownika
ptrkchn

Postautor: ptrkchn » 01 mar 2016, 19:17

Garreth pisze:A gdyby zrobić rozwiązanie mieszane? Prowadnice liniowe zastosować w miejscu, gdzie mogą być podparte na całej swojej długości, a w częściach w "powietrzu" zastosować wałki fi12 wzwyż? Czy może brak równomierności jeśli chodzi o opory byłby problematyczny?

Czyli wałki w Z? No ja tak robię ;) W Y też będę miał wałki, bo teraz już nie bardzo jak mam przerobić ramę żeby dać hiwina w Y.

kopytko pisze:Dzieki. Nie wiem wiec pytam. 100 stopni to chyba zbyt duzo myslalem o max 70.

No właśnie prędzej 70 stopni :) Osiągnięcie stówki to chyba jest możliwe tylko w ekstremalnych warunkach bez wentylatorka w komorze, ale nigdy komory nie zakładałem to nie wiem. Ktoś bardziej doświadczony może się wypowie :piwo:

Uzi

Postautor: Uzi » 01 mar 2016, 21:58

Jeśli chodzi o wózki hiwin to ja mam do nich zaufanie, montujemy je w firmie w maszynach CNC w różnych warunkach pracy dla nich (pył, wióry, wysoka temperatura, duże szybkości liniowe) i nie ma z nimi nigdy problemów jeśli są dobrze nasmarowane. Co prawda nie są poddawane na bezpośrednie działanie takiej temperatury, to myślę, że ta w drukarce nic im nie zrobi, bo kulki w prowadzeniach już same w sobie mają dość dużo luzu.

kedar3d

Postautor: kedar3d » 28 mar 2016, 21:43

cześć,

podepnę się pod temat ;-)
chodzi mi po głowie corexy i obecnie jestem na etapie gromadzenia danych.
znalazłem coś co by mi pasowało na jedną z osi ( druga raczej na dwóch wałkach 12mm)
wałek 12mm połączony z podporą + łożyska liniowe otwarte w obudowie, ( są też dostępne inne średnice ), cena gdzieś pomiędzy wałkiem a prowadnicami.
podstawa ma szerokość około 40mm więc pasowała by mi do profili 40x40 (ew. 45x45) w ramie
czy ktoś ma doświadczenia z tego typu prowadnicami?
szczególnie zależy mi na stabilności czyli braku luzów.

Obrazek

Awatar użytkownika
ptrkchn

Postautor: ptrkchn » 28 mar 2016, 22:11

Bardzo popularne w cnc, stabilne solidne. Przy corexy na pewno się sprawdzą

dawidu00

Postautor: dawidu00 » 29 mar 2016, 16:01

Witam. Mam pytanie bo z tego co widzę to wózki MGN i prowadnice do nich są drogie. Teraz się pojawił wybór nad takim czymś jak HGH , HGW lub MSA . Co lepiej wybrać ? Bo ceny MGN to mnie przeraziły.

sol

Postautor: sol » 29 mar 2016, 17:18

do mojego corexy planuję igusy, głównie dlatego, że zależy mi na dużych prędkościach wózków :>

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 29 mar 2016, 18:25

A że niby Igus ci w tym pomoże? Niby jak? Większe prędkości, to znaczy jakie, bo na zwykłych łożyskach liniowych sam na 250mm/s latałem.

Wróć do „Mechanika”