Wałki czy prowadnice z wózkiem ?

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Wałki czy prowadnice z wózkiem ?

Postautor: Fabrykator.pl » 12 maja 2014, 12:04

Mam 10 szyn 0.5m (szerokość 12mm) - mogę oddać po 70 zł/szt. Niestety nie mam wózków do nich. Szyny kiedyś prywatnie kupiłem przy okazji większego zamówienia różnych fantów.

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 12 maja 2014, 12:10

iridius pisze:Niestety szyny które idealnie nadają się do drukarek 3d, to wersje miniaturowe, same wózki nie są bardzo drogie ~ 100-120pln, ale mini szyna już kosztuje od 600 do 800 PLN za metr . Mam dylemat czy tyle wydać na jedną oś, choć korzyści są niezaprzeczalne.

Dlatego moim zdaniem warto rozejrzeć się za używanymi - jeśli są dobrej firmy THK, NSK, IKO to zużycie będzie pewnie minimalne.
Sam się do takich przymierzam jak tylko uzbieram fundusze (dlatego powyższe to narazie czysta hipoteza :) )

Przykładowa firma która takimi handluje - http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=28474640
pozdrawiam
Jarek

vinczuch

Postautor: vinczuch » 12 maja 2014, 12:20

iridius pisze:Niestety szyny które idealnie nadają się do drukarek 3d, to wersje miniaturowe, same wózki nie są bardzo drogie ~ 100-120pln, ale mini szyna już kosztuje od 600 do 800 PLN za metr . Mam dylemat czy tyle wydać na jedną oś, choć korzyści są niezaprzeczalne.

skąd masz te ceny szyn ?
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 12 maja 2014, 12:26

Taka cena 12-stki jest u krajowych dystrybutorów. 15-stka jest dużo, dużo tansza

iridius

Postautor: iridius » 12 maja 2014, 12:34

vinczuch pisze:

skąd masz te ceny szyn ?

Odpytałem ~ 6 sklepów np:
www.wobit.com.pl
www.poltechcnc.pl
www.metnar.pl
i parę innych :(

vinczuch

Postautor: vinczuch » 12 maja 2014, 12:37

dzięki, spodziewałem się że ceny bedą rozsądniejsze.
cóż, zostają szyny 15mm
"Albo znajdziemy drogę albo ją sami wytyczymy" - Hannibal

CBN

Postautor: CBN » 29 lut 2016, 8:17

Witam!

Chciałbym nawiązać do tematu, mianowicie: czy pojedyncza prowadnica z wózkiem będzie wystarczająco sztywna (bez luzów, skoszeń, drgań i innych strasznych rzeczy), aby zastosować ją pod oś z wózkiem ekstrudera?

Pozdrawiam,
CBN

Awatar użytkownika
ptrkchn

Postautor: ptrkchn » 29 lut 2016, 16:55

Tak. Ja będę robił x'a na miniaturowym hiwinie, oczywiście prowadnica nie będzie wisiała tylko przykręcę ją do choćby wyciętej z alu na laserze "podkładki" tak na wszelki wypadek. Można by profil alu podlożyć ale to za grube i nie ładne ;)

Nie mam czasu teraz szukać jakie są dopuszczalne obciążenia konkretnych hiwinów ale też nie wiem ile waży ten twój ekstruder i jaką prowadnice chcesz zastosować.

W sumie to nie wiem czy wątek był konkretnie o hiwinach bo strona abc4cnc już nie działa .....
:twisted: :twisted: :twisted:

CBN

Postautor: CBN » 01 mar 2016, 14:02

Dzięki :piwo:

Awatar użytkownika
kopytko

Postautor: kopytko » 01 mar 2016, 14:35

ptrkchn pisze:Tak. Ja będę robił x'a na miniaturowym hiwinie, oczywiście prowadnica nie będzie wisiała tylko przykręcę ją do choćby wyciętej z alu na laserze "podkładki" tak na wszelki wypadek. Można by profil alu podlożyć ale to za grube i nie ładne ;)

Też o takim rozwiązaniu myślę, a czy nie będzie się nic działo podczas nagrzewania ( w planie zamknięta komora) czy naprężenia różnych materiałów nie będą wyginać całości? Z jednym materiałem nie ma aż takiego problemu, przeważnie mamy rozszerzenie wzdłużne a jak będzie to skręcone z np profilem alu to czy nie zrobi się łuk?
Nie wiem dlatego pytam :)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki:
:idea: Prusa i3 półakryl 10mm :idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC

Wróć do „Mechanika”