Drukarka 200x300x300 H-BOT

Tematy dotyczące mechanicznej konstrukcji drukarki
Frycu

Drukarka 200x300x300 H-BOT

Postautor: Frycu » 06 maja 2013, 0:19

Witam wszystkich. Ostatnio zainteresowałem się drukowaniem 3D i postanowiłem zbudować sobie taką drukarkę. Na wstępie założyłem, że nie będzie to "zwykły" medel prusa tylko jakaś poważniejsza konstrukcja. Mam już pewne doświadczenie z budowy maszyn CNC oraz pracy w branży konstrukcyjnej oraz posiadam dostęp do warsztatu z maszynami CNC:) Zakładane pole pracy mojej maszynki ma wynosić 450x300mm (X,Y) i w osi Z ok 300mm, przy czym pole pracy w osiach XiY mają obsługiwać docelowo dwie głowice. Konstrukcja drukarki będzie bazować na konstrukcji aluminiowej skręcanej z profili i części frezowanych CNC. Mam na co dzień dostęp do warsztatu, także z obróbką aluminium nie mam najmniejszego problemu. Przeglądając fora internetowe doszedłem do wniosku, że konstrukcja będzie się składać z ruchomego stołu w osi Z, napędzanego śrubą trapezową z dzieloną nakrętką z tworzywa oraz ruchomego ekstrudera bazującego na konstrukcji H-BOT:

http://www.youtube.com/watch?v=a4HLpNbQznU
http://corexy.com/

Z racji tego, że z elektroniką nie miałem za wiele do czynienia moje pierwsze pytanie dotyczy właśnie jej. Prosiłbym o pomoc w doborze systemu sterowania. Chodzi mi o to, czy nie będzie problemu, żeby jakimś standardowym sterowaniem wysterować osie X i Y w układzie różnicowym H-BOT? Silniczki jakie posiadam to Sanyo Denki 0.65Nm 2A z 6-ma wyprowadzeniami. Ze względu na pole robocze, które trzeba będzie jakoś podgrzać będę się raczej skłaniał do sterowania na 24V chyba, że szanowni formułowicze przekonają mnie do 12V, dodam, że jeszcze nie określiłem czym będę ogrzewał stół. Wstępnie myślałem o 6 grzałkach kaptonowych 150x150mm czy to dobry pomysł czy przy takim polu roboczym można coś lepszego zastosować w rozsądnej cenie? Grzanie stołu chciałbym zreazlizować w sposób modułowy - podzielić grzanie na 2-3 sekcje uruchamiane zależnie od gabarytu drukowanego przedmiotu.

Na początek wystarczy:) Liczę na pomoc szanownych formułowiczów. Wkrótce wrzucę jakiś wstępny projekt i zdjęcia bo budowa już ruszyła:)

Zima

Re: Drukarka 300x450x300 H-BOT

Postautor: Zima » 28 paź 2013, 21:07

Bardzo dobrze się składa bo tak samo jak ty jestem konstruktorem maszyn i tak samo projektuje swoja własną drukarkę od podstaw nawet mamy podobne gabarytu stołu przy czym usilnie próbuje wykorzystać do napędzania osi śruby. Konstrukcja będzie oparta o profile aluminiowe dodatkowo usztywnione płytami będącymi za razem obudową ... dodatkowo wykorzystać pragnę prowadnice liniowe etc.. postanowiłem nie zakładać bardzo podobnego tematu i jeśli szanowny kolega pozwoli dzielić się przemyśleniami oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi w powyższym wątku :P
Prace się dopiero rozpoczęły nad projektem i zaczynam wstępna kalkulacje kosztów i poszukuje odpowiedniego balansu miedzy ceną maszyny a jakością etc..

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 28 paź 2013, 21:27

Do podgrzania stołu proponuję 2 grzałki kaptonowe 300x200. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy ;)
Jaki pasek napędowy chcesz do tego użyć?

Zima

Postautor: Zima » 29 paź 2013, 18:31

Przynajmniej jeśli o mnie chodzi paski etc poszukuje tutaj : http://www.maedler.de/product/1643/1616 ... eite-16-mm
nie dobrałem jeszcze pasków ponieważ zastanawiam się nad ich zredukowaniem do minimum ( złe doświadczenie ) a w ich miejsce użycie czegoś takiego: http://www.hiwin.pl/pl/Nakrtkapojedyncz ... co_id=4292
być morze przesadzam i nie konstruowałem jeszcze maszyny cnc wiec przydał by mi się dobry argument przeciw ( prócz ceny ) : :? tymczasem analizuje i zbieram ceny :)
dzięki za rade wiec tym samy mam już stół 410x310 (dobrane pod grzałki o których wspomniano w poście powyżej ) a oś z to 400
Będę wrzucał za jakiś czas swoje wypociny i będę pytał o rade.
spróbuje też o ile rzeczywistość nie sprostuje oczekiwań zamknąć komorę otrzymać w niej stałą temperaturę i wyrzucić silniki krokowe tak by miały odpowiednie chłodzenie
i silniki krokowe zasilające extruder wrzucić na tył maszyny po za komorę ...
a i mogę prosić o jakieś info jeśli chodzi o silniki krokowe ??

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 29 paź 2013, 19:03

To skoro jest to Twoja pierwsza konstrukcja to:
- pisząc H-BOT musisz zrobić na pasku ułożonym w układ H
- jeśli nie H-BOT no to inny mechanizm
- skok śruby jest zdecydowanie za mały

Zima

Postautor: Zima » 29 paź 2013, 19:20

zostanę jednak przy H-BOT

Powiedz jakie wózki stosujesz w prowadnicach liniowych jakiej firmy i mniej więcej przybliżony koszt

dzięki

Frycu

Postautor: Frycu » 29 paź 2013, 21:44

Witam po dłuższej nieobecności w temacie. Moje założenia się troszkę zmieniły bo okazało się, że nie będę potrzebował aż tak dużego pola roboczego. Obecnie projektuję maszynkę o polu pracy 210x310x300mm. Na chwilę obecną dostosowuję projekt do części, które posiadam a są to między innymi profile konstrukcyjne 30x30mm, grzałka kaptonowa 200x300 oraz prowadnica liniowa. Napęd będzie realizowany w układzie H-BOT - naczytałem się trochę o przekaszaniu konstrukcji ale myślę, że przy konstrukcji z profili 30x30 nie będzie tego problemu. Przeniesienie napędu na paskach HTD najprawdopodobniej 5M- ze względu na minimalne luzy. Zastanawiam się jeszcze nad dodatkową przekładnią przy silniku- u mnie w firmie jest taka w ploterku laserowym (foto). Trzeba będzie to jeszcze wszystko policzyć. U mnie w pracy stosują jakiś program do obliczania pasów, w którym jest możliwość obliczeń nawet na rezonowanie. Dowiem się jaki to i podeślę linka. Na razie projekt w rozsypce ale może ktoś podpowie coś ciekawego. Ekstruder dostosowałem do mocowania na prowadnicy liniowej, która będzie osią X. Oś Y wstępnie też planowałem zrobić na prowadnicach liniowych z pojedyńczymi wózkami ale na razie nie udało mi się upolować niczego w rozsądnej cenie. Rozważam też prowadnice na wałkach ale te znowu są dużo głośniejsze a drukarka będzie stała w pokoju. Kilka fotek poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Fabrykator.pl » 30 paź 2013, 6:53

Przekaszanie o którym mowa dotyczy układu XY a nie konstrukcji z profili - połączenie prowadnicy poprzecznej z wzdłużnymi. Paski 5M - lepiej sobie sprawdź minimalny promień gięcia tego paska a odpowiedź znajdziesz ;)

Edytowałem temat skoro pole robocze się tak szybko zmieniło

Frycu

Postautor: Frycu » 30 paź 2013, 12:33

u-design pisze: Paski 5M - lepiej sobie sprawdź minimalny promień gięcia tego paska a odpowiedź znajdziesz ;)

Z tego co się orientuje to najmniejsza zębatka HTD 5M ma 12 zębów i średnice podziałową fi19.1mm co za tym idzie rolki ,na których będą się załamywały pasy też będą musiały mieć zbliżoną średnicę. Rolka o średnicy 20mm nie wydaje mi się wcale taka duża. Rolkę taką można zrobić też bardzo niskim nakładem finansowym: można zastosować 2 łożyska 626 (6x19x6)mm wciśnięte na kołek walcowy w tolerancji m6. Stosowałem już wielokrotnie takie proste rozwiązanie i jak najbardziej polecam. Co do pasków to na razie jeszcze nie będę się upierał przy 5M- każde za i przeciw się przyda. Na pewno zostanę przy paskach HTD.

Awatar użytkownika
Fabrykator.pl
Kontaktowanie:

Re: Drukarka 200x300x300 H-BOT

Postautor: Fabrykator.pl » 30 paź 2013, 13:40

Złożysz, sprawdzisz i zdecydujesz.

Wróć do „Mechanika”